Niin. Musta tee kovettaa, mutta onko vihreällä sama vaikutus? tykkään juoda vihreää teetä paljon, mutta aika usein myös vaivaa kova vatsa. Ja tietenkin silloin tekee mieli juoda nesteitä enemmän..
Kovettaako vihreä tee mahaa?
4
4139
Vastaukset
- Ari
koveta. Toki yhdistettynä liialliseen leivänsyöntiin, niin kovettaa.
- teenjuonnin ohella
syö pari luumua ja jätä juusto pois, niin eiköhän parane olo.
- Anonyymi
Vihreässä teessä ei ole ulostetta kovattavaa ominaisuutta, mutta musta tee pysäyttää ripulin kuin seinään. Se on huomattavasti kovempaa kamaa ripulilääkkeenä kuin vaikka Imodium. Takaan, että kunnolla haudutetun mustateekupillisen jälkeen ei pökäle kurki ainakaan puoleen vuorokauteen, ei vaikka haluaisit. Kyllä jämpti on näin.
- Anonyymi
Teenlitkijöiden luvatussa massaa Britanniassa laksatiivien myynti per capita on moninkertaista Suomeen.
Puolituttu lääkäri oli aikoinaan lääkärinä Walesissa ja kertoi, että potilaat suuttuivat kun lääkäri ehdotti ruokavalion korjaamista toistuvien ummetusten välttäämiseksi. Lääkärin tehtävä oli määrätä lääkettä eikä puuttua henkilökohtaisuuksiin kuten ruokavalioon! (Muiistuttaako Suomen leikkele-keskustelua?)
Jos ja kun päivittäin juo litroittain teetä ja syö etupäässä vaaleaa leipää ja ranskalaisia perunoita eikä vihanneksia, niin on normaalia ja "tervettä" kärsiä ummetuksesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä402987- 702427
- 1742314
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?331998- 181406
Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411356Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?221353- 131239
- 101234
- 221211