Hei, mietityttää seuraavat asiat, joihin toivoisin faktoja, neuvoja, kannanottoja, vinkkejä, mielipiteitä, omakohtaisia kokemuksia:
- Onko kenelläkään kokemusta vauvan aivoultrasta ja mitä siitä ilmeni?
- Mitä syitä vauvan epäsymmetriaan / toispuolisuuteen / hypotoniaan?
- Millaisia kokemuksia ja tuloksia vauvan fysioterapiasta?
- Tietoa vauvan mahd. cp-vamman ilmenemisestä?
- Mikä ruoka-aine lehahdutaa rusoituksen vauvan poskille, leukaan ja polvitaipeisiin? Epäilyksenä on, että allergeeni erittyy äidinmaidon kautta.
Vastauksista tuhannesti kiitollinen.
- Onko kenelläkään kokemusta vauvan aivoultrasta ja mitä siitä ilmeni?
- Mitä syitä vauvan epäsymmetriaan / toispuolisuuteen / hypotoniaan?
- Millaisia kokemuksia ja tuloksia vauvan fysioterapiasta?
- Tietoa vauvan mahd. cp-vamman ilmenemisestä?
- Mikä ruoka-aine lehahdutaa rusoituksen vauvan poskille, leukaan ja polvitaipeisiin? Epäilyksenä on, että allergeeni erittyy äidinmaidon kautta.
Vastauksista tuhannesti kiitollinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Vauvan pään ultrasta näkee mm. aivokammioiden koon ja jotain verivirtauksia voi myös tarkastella. Siinä siis näkee niitä aivojen rakenteita. Se on hyvin helppo ja riskitön toimenpide ja tosi kätevä tapa nähdä monta juttua niin kauan kun se aukile on auki (joku lastenlääkäri kuului olleen sitä mieltä että pitäisi tehdä rutiinisti kaikille vauvoille).
Muissa en osaa auttaa, mutta se ihon lehahdus ei varmaan ole sinänsä tyypillistä millekään tietylle allergeenille koska allergiat voi oireilla eri tavoin eri ihmisillä (esim. vauvojen maitoallergia oireilee joillakin iho-oirein, joillakin suolioirein ja joillakin molempia).
Kiitos paljon teille molemmille vastauksistanne. Meillä tyttö on kokonaisvaltaisesti toispuoleinen elikäs epäsymmetrinen. Kaartaa oikealle c-asentoon. Tutkimuksia on tehty, eikä niistä onneksi ole mitään löytynyt. Fysioterapia ja kotijumppa siis puree. Eilenä opittiin kääntymään mahalleen :) Ensi viikolla menemme sitten lääkäriin selvittelemään ihottuma- ja mahd. allergia-asioita. Hyvää talven jatkoa teille molemmille!
tarkoitatko toispuolisuudella tätä, mutta meillä vauva käänsi muutaman kuukauden iässä päätään vain ja ainoastaan toiseen suuntaan. Oli makuullaan tai sylissä puoli-istuen tai pystyssä, aina "kallellaan" oikealle. Huolestuimme, ja kerroimme tästä neuvolassa, ja he huomasivatkin sen toki.
Syytä tälle ei kukaan osannut kertoa, voi olla, että oltiin nukutettu epähuomiossa liikaa oikealla kyljellä, mä en tuollaista nimittäin edes osannut varoa :(
Saatiin lähete fysioterapiaan, jossa käytiin oisko ollu kolme kertaa. Fysioterapeutti neuvoi, antoi ohjeita ja esitteitä miten esim. kanniskella vauvaa, miten nostaa hänet hoitopöydältä ja että pitää lelua ensin suoraan kasvojen edessä ja siitä pikkuhiljaa liikuttaa sitä vasemmalle, ja näin saatiin pikkuhiljaa pojan pää kääntymään toiseenkin suuntaan.
Fysioterapiasta oli siis apua, ehkä tuo ainakin nopeutui sen myötä, mutta uskon, että olisi muutenkin ajan myötä oppinut kääntymään molempiin suuntiin.
Käsittääkseni tämän kaltainen toispuolisuus on aika yleistä pikkuvauvoilla ja yleensä korjaantuu varmasti ihan itsestään, mutta hyvähän se on, että nykyään pääsee niin helposti hoitoonkin.