synnytyksen alkaminen

Voiko synnytys kenties alkaa/onko jollain alkanut ja kuinka pian sen jälkeen kun on menkkamaista kivun tunnetta alavatsalla? Rv 38 6 nyt menossa. Odottelenko supistuksia ja lähtöä jo vai mitä luulette?
4965
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

että supistukset alkavat kunnolla ja tulevat tasaisin välein. Tuossa vaiheessa sinut luultavasti vain lähetetään kotiin odottelemaan. Js kuitenkin huolestuttaa, niin sitten toki käy tarkistuttamassa tilanne. Kuvaamasi kipu luultavasti on ensimmäisiä pieniä suppareita... Onnea sinulle tulevan perheenlisäyksen johdosta!

Äänestä
  • Mulla alko noita sun mainitsemia menkkamaisia kipuja tuntumaan jo rv36 melkeenpä päivittäin ja silti vauveli päätti syntyä vasta rv41 5.Toki jos ne on säännöllisiä niin sit ota yhteyttä synnärille. Melkeenpä kyl voisin sanoo et varmasti tiedät sit ku on oikeet supistukset kyseessä...toki ne kivutki on yksilöllisiä!

    Äänestä

  • joulumamma kirjoitti:

    Mulla alko noita sun mainitsemia menkkamaisia kipuja tuntumaan jo rv36 melkeenpä päivittäin ja silti vauveli päätti syntyä vasta rv41 5.Toki jos ne on säännöllisiä niin sit ota yhteyttä synnärille. Melkeenpä kyl voisin sanoo et varmasti tiedät sit ku on oikeet supistukset kyseessä...toki ne kivutki on yksilöllisiä!

    Kun ´oikeat´ supistukset alkavat ja ovat säännöllisiä, olosi on todennäköisesti jo niin vaikea ja tuskat kovia ettet enää edes miettisi pitääkö lähteä.

    Äänestä

minä olen 3 lastani synnyttänyt viikoilla 36.sinun raskautesi katsotaan täysi mittaiseksi vaikka syntyisi nyt.vuotoa se on yleensä merkki tässä vaiheessa raskautta että kohtusi on aukeamassa.eli synnytyksesi on alkamassa.supistukset voivat tuntua myös kuumotukselta selässä.supistukset eivät ole välttämättä kivuliaita.alussa.kun olet ensi synnyttävä.odota supistusten alkamista kun supistukset tulevat säännöllisen ajan välein vaikka 30min välein voit lähteä matkaan.mutta jos vuotosi yltyy rajuksi lähe heti.käymään ainakin tarkastuttamassa tilanne synnytys sairaalassa jos matkasi ei ole kovin pitkä.ja soita synnytys sairaalaan nyt heti ja sano että synnytyksesi on alkamassa.jos vuotosi yltyy lähe heti taikka jos menee lapsi vesi lähde heti .taikka jos säännölliset suptuksesi tulevat rajuina.lähde heti.onnea matkaan.joskus käy ensi synnyttäjilläkin niin että supistukset heikot ole vain tyytyväinen ne yltyvät varmasti.onnea matkaan

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ensisynnyttäjä kirjoitti:

Voiko synnytys kenties alkaa/onko jollain alkanut ja kuinka pian sen jälkeen kun on menkkamaista kivun tunnetta alavatsalla? Rv 38 6 nyt menossa. Odottelenko supistuksia ja lähtöä jo vai mitä luulette?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu