sarjakuva/supersankari-elokuvat:

diapolos

Näistähän eivät kriitikot diggaa, enkä itsekään tottapuhuen pidä kuin muutamasta. Eli mitkä sarjakuva/supersankari filmatisoinnit ovat kolahtaneet parhaiten. Sen takia erikseen toi supersankari mainittu, koska supersankari elokuvat eivät seuraa alkuperäsarjakuvia kovin tarkkaa:

Mun top 10 Näytellyt:

1: Ichi The Killer
2: The Crow
3: Spiderman trilogia (yksinään ei pääsis listalle)
4: Punisher
5: V for Vendetta
6: 300
7: Sin City
8: Constantine
9: Immortel
10: Spawn

Top 5 piirretyt:

1: Corto Maltese piirrettyelokuvat
2: Akira
3: Ghost in the cell
4: Heavy Metal
5: Appleseed

Top 5 huonoimmat:

1: Ultra Violet
2: Daredevil
3: Princess Blade
4: Karvinen ja Karvinen 2
5:
Electraa ja Catwomania en viitsi edes katsoa.

Top 5 Camp

1: Batman (vanha)
2: Mustanaamio
3: Teräsmies 2
4: Asterix Piirretyt ja näytellyt
5: Lucky Luke piirretyt ja näytellyt

4

1602

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -leffat

      Kumpaako Punisheria tarkoitit, sitä vanhaa Dolffin leffaa vai uudempaa?

      Ichi the Killeriä en ole nähnyt, mutta listalta ottaisin spidermänit ja constantinen pois ja laittaisin tilalle pari Batmaniä, sen ensimmäisen Burtonin ohjaaman ja uuden Batman Begins'in.

      Järjestyksestä sen verran että laittaisin Crow:n ja Sin Cityn kärkeen. Ja erityisesti sen ensimmäisen version Crow:sta, loput olivat aikamoista paskaa.

    • pxä

      Kaksi ekaa Spider-Mania kolahti muhun lujaa, kakkonen jopa enemmän kuin ykkönen. Hienoja viihdeleffoja kummatkin. Kolmonen oli ahdettu liian täyteen hahmoja, juonikuvioita, efektejä ja kaikkea, joten sen leffan jätän laskuista pois.

      Burtonin kaksi ekaa Batmania toimii hyvin, samoin Christopher Nolanin Batman Begins.

      Samalla tavalla pelittävät kaksi ekaa Teräsmiesleffaa ja Superman Returns, vaikkakin Returns sortui liikaa nyyhkydraaman puolelle loppunäytöksessään. Ja suosittelen tsekkaamaan ohjaaja Richard Donnerin restauroitua versiota Teräsmies 2:sta. Donnerhan sai potkut hommastaan kuvausten jälkeen, ja pelleilijä Richard Lester palkattiin viemään prosessi loppuun. Vuosikymmenien jälkeen Donnerin näkemys saatiin toteutettua ja lopputulos on tiukempi ja asiallisempi kuin "alkuperäinen" versio.

      Ja aina supersankarileffoista puhuttaessa meikä tahtoo nostaa esiin Shyamalanin Unbreakablen, joka oli mielestäni hieno uudelleentulkinta supersankarimyytistä kaikkine sarjakuvaviittauksineen.


      Huonoimpia näkemiäni supersankarileffoja ovat Teräsmies ja Uhka auringosta, Batman & Robin sekä Ang Leen Hulk.

    • elokuvia

      Tuolla on aika paljon sarjakuvaelokuvien.
      http://www.pomppivaponi.net/index.php?option=com_alphacontent§ion=10&Itemid=60

      Lisäksi tulevia sarjakuvaelokuvia
      http://www.pomppivaponi.net/index.php?option=com_alphacontent§ion=12&cat=74&Itemid=60

      Punisherista vielä sen verran, että itse odatan tätä 3 versioo ihan eniten. Ainakin kuvien perusteella siinä on sitä samaa synkyyttä mitä sarjakuvissakin.

    • PK-Fan

      Taikaviitta 2000, muuta en ole löytänyt, kun olen vasta teini, ja äidilleni jopa Hopeanuoli (manga, ei länkkäri) on liikaa, niin Mitäköhän mahtaisi ajatella, jos yrittäisin alkaa seuraamaan väkivaltaisempia sarjiksia? Takavarikois varmaan, ja antaisi takaisin vasta kun Oon kaksikymppinen.
      Eikä Marvelin ja dcn jutut oikein kolahda, Tiedän niistä jonkin verran, vaikken ole lukenut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1289
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      76
      1097
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      96
      967
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      803
    5. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      757
    6. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      703
    7. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      81
      698
    8. IS Viikonloppu 25.-26.7.2026

      Lähes kymmenen vuotta kestänyt putki täysiin 3.0 ristikoihin on Skytän osalta ilmeisesti nyt ohi. Kollegat ovat arvioin
      Sanaristikot
      68
      636
    9. 28
      635
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      47
      621
    Aihe