Asunnon hankinta mietteitä

Oman asunnon hankintaa kovasti miettinyt.
Nykyinen tilanne:
2100€ kk käteen
8000€ yht. velkaa joita lyhennän 250€ kk
620€ kk vuokraan

Ei säästöjä eikä mahdollisuutta takaajiin.

Onko minkäänlaisia mahdollisuuksia päästä omaan asuntoon kiinni. Tiedän että pankista saa suoran vastauksen mutta teidän muiden kokemuksia kyselen.

Minkälaisista lähtökohdista te muut olette päässeet omaan asuntoon kiinni.
61043
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mieti paljonko voisit maksaa lainastasi vaikkapa 20:n vuoden maksuajalla /kk. Eli laske laskurilla, paljonko voisit ottaa lainaa.

Kattelin, että jos voisit lyhennellä lainaa vaikkapa 600€/kk, niin lainaa voisit otta semmoiset 80.000-90.000€. Tuokin kuukausisumma on kyllä melkoisen iso, kun vielä huomioi esim. yhtiövastikkeen siihen päälle.

Jos ei ole säästöjä eikä takaajia, niin pankit kyllä myöntävät auliisti täystakauksia, mutta kyllä nekin maksavat (ja paljon).
Valtiontakausta voisit saada maks. 15% asunnon kauppahinnasta.

Eli aika tiukille menee, mutta kysele pankista, mitä mieltä ovat. Ja muista, että asunto kannattaa aina ostaa, sanokoon kuka mitä tahansa. Asuntojen hintakehityksestä ei kukaan tiedä, vaikka muuta väittäisikin.

Äänestä
  • "Ja muista, että asunto kannattaa aina ostaa, sanokoon kuka mitä tahansa. Asuntojen hintakehityksestä ei kukaan tiedä, vaikka muuta väittäisikin."

    Hmm.... Osta, hinnalla millä hyvänsä!

    Äänestä

  • ???????????? kirjoitti:

    "Ja muista, että asunto kannattaa aina ostaa, sanokoon kuka mitä tahansa. Asuntojen hintakehityksestä ei kukaan tiedä, vaikka muuta väittäisikin."

    Hmm.... Osta, hinnalla millä hyvänsä!

    "Osta,hinnalla millä hyvänsä",
    niin,tätähän ne aikoinaankin teki ja kun lama koitti,,,,mitä siitäkin opimme,EI kannata maksaa ylihintaa mistään luukusta,jos noita ylihinnalla ostajia ei olisi aikoinaan ollut niin tämäkin forumi olisi tosi tylsää luettavaa,moni värikäskin ja surkea elämäntarina jäisi lukemata.
    JÄRKI PÄÄHÄN ASUNTOKAUPOISSA jos olette ostamassa vaikkapa ekaa asuntoa,jos on jo vanha asunto niin silloinhan noilla ylihinnoilla ei ole merkitystä sillä itsekkin voit asuntosi ylihinnitella,tai odottakaa uutta lamaa silloin on ostajan markkinat.

    Äänestä

Olet 8000 velkaa.

Jos vaikka säästäisit saman summan.

Siis maksa velka pois, äläkä ota lisää.

Äänestä
  • Nerokas neuvo,keksitkö ihan isse.

    Äänestä

  • Pirkan vinkit kirjoitti:

    Nerokas neuvo,keksitkö ihan isse.

    Palstan keskusteluista päätellen harva sitä hoksaa...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kesätuuli-80 kirjoitti:

Oman asunnon hankintaa kovasti miettinyt.
Nykyinen tilanne:
2100€ kk käteen
8000€ yht. velkaa joita lyhennän 250€ kk
620€ kk vuokraan

Ei säästöjä eikä mahdollisuutta takaajiin.

Onko minkäänlaisia mahdollisuuksia päästä omaan asuntoon kiinni. Tiedän että pankista saa suoran vastauksen mutta teidän muiden kokemuksia kyselen.

Minkälaisista lähtökohdista te muut olette päässeet omaan asuntoon kiinni.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu