Minulla on hiiva. Kellään kokemuksia sporanox merkkisestä valmisteesta? Kaikenlaisia rasvoja olen kokeillut ja fluconazol kuurikin minulla oli, mutta mikään ei ole auttanut. Aloitin juuri tuon sporanox kuurin.
hiiva
miehellä
5741
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kuin antibiootilla, sokerittomalla ruokavaliolla ja vaatteet uusimalla.
Hiivaan harvemmin määrätään antibiootteja.
Mutta se on kyllä totta, että ruokavaliosta kannattaa muuttaa eikä se vaatteiden vaihtokaan pahasta ole. Ruokavaliosta pois vaalea leipä, makaronit, hiivat, sokerit, olut jne.
Ja se hiiva. Hiiva tulee ihmiselle usein itsesyntyisesti, eli elimistön omasta hiivakannasta eikä siihen tarvita kontaktia kumppanin kanssa. Hiivaa on jokaisella ihmisellä normaalistikin ja se on ihan normaalia ja ihminen on terve. Jokin muu tekijä, kuten seksi (raju limakalvot rikkova seksi), kuukautiset, stressi, abtibiootit/lääkkeet, muu sairaus jne voi sitten laukaista hiivatulehduksen. Eli elimistön oma puolustuskyky heikkenee jonkin edellä mainitun asian vuoksi, jolloin elimistön oma suojaava bakteerikanta heikkenee ja hiivan kasvu villiintyy.
Tätä sitten usein lääkitään hiivalääkkeillä. MUTTA täytyy kuitenkin muistaa, että samalla kun lääkitään hiivalääkkeillä, heikennetään taas sitä elimitön omaa suojaavaa bakteerikantaa, joka nimen omaan pitää sen hiivan kasvun loitolla.
Eli hiiva -> hiivalääkkeet -> elimistön oman suojaavan bakteerikannan heikkeneminen -> hiiva
...ja kierre on valmis
Eli hiivalääkkeitäkään ei kannata käyttää kuukausikaupalla, jos niistä ei ole hyötyä. "luomumenetelmällä" hiivaa saa torjuttua elimistöstä, kun syö terveellisemmin ja käyttää maitohappobakteerivalmisteita, jotka parantavat elimistön suojamikrobistoa.
popsinut sporanoxia. kutinaa oli iholla vähän missä sattuu, se on vähentynyt. muuten ei ole hirveästi eroja näkynyt. Tietynlaista kutinaa nivusissa on yhä, joten ei se täysin tehonnut ole, tai sitten aiheuttaja on joku muu.
Pese alapää huolellisesti kolme kertaa päivässä, mutta muista myös rasvata iho sen jälkee. Liika kuivuminen aiheuttaa myös kutinaa. Myöskään liiallinen pesu ei ole hyväksi se tuhoaa tärkeän bakteerikannan. Eli ei liikaa mitään. Parin viikon kuluttua viimeistän kannataa siirtyä normaaliin pesuun illoin aamuin
siis mitä oireita sulla siitä hiivasta on? ja miten se todettiin