Parikin ongelmaa

Ostin peikonlehden viime syksynä ja se alkoi aika pian rusehduttamaan lehtiä. Nyt onkin jo kaikki lehdet melkein kokonaan ruskeita. Ihan sellaista kuivaa siis. Säiliöruukussa on, kastelen aika reilusti ja annan kuivahtaa välillä, suihkuteltu on. Ötököitä ei ole näkynyt. Kasvi on aika hämärässä, voisiko se olla ongelman syy? Vai mikä sitten? Kuolema alkaa jo lähestyä :(
Traakkipuu on pidemmän aikaa myös ruskettanut lehtiään. Alkaa olla puolikalju koko puu jo. Mikä voisi olla ongelma?
4276
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

mullakin aina pudottelee talvella alimpia lehtiään. Musta se on vaan hyvä, että tulee runkoa näkyviin, tulee enemmän sellaiseksi puumaiseksi. Jos se kuuluu sen luonteeseenkin.

Äänestä

Miten voi kastella runsaasti ja antaa kuivaa välillä? Minun peikonlehteni saavat tasaisen kosteuden kasvukaudella ja talvella niukemmin. Kukoistavat mainiosti. Mikäli lehtien kuivuminen alkaa reunoilta, on kyseessä yksinkertaisesti liian niukka ja epäsäännöllinen kastelu. Traakkipuun lehdistä näkee saman, mikäli reunat kuivuvat, on kasteltu liian vähän - sekään ei ole kaktus. Talvella traakkien alimpien lehtien tippuminen johtuu valon puutteesta. Mikäli lehtiä tippuu kesällä, huolimatta oikeasta kastelusta, on kyseessä ravinteiden puute - uusi kasvu korvataan alemmista lehdistä otetulla "energialla". Mikäli versot ovat venyneet ylipitkiksi ja kasvi menettänyt muotonsa niin siitä voi ottaa huoletta keväällä latvapistokkaita. Latva juurrutetaan matalassa vedessä ja runsaassa valossa katkaistu tynkä voi tehdä uudet latvat ja tuuhettuu. Hierrä puuhiiltä leikkauspintoihin, niin säilyvät terveinä terveenä. Kurinalaisuutta kasteluun...

Äänestä
  • saattavat kyllä johtua talvella myös liian vähäisestä valosta. Liian suuri määrä ravinteita mullassa saattaa pahentaa haittaa. Tämmöistä tietoa on Kodin kukat ja viherkasvit -kirjassa.

    Äänestä

  • pusaan kirjoitti:

    saattavat kyllä johtua talvella myös liian vähäisestä valosta. Liian suuri määrä ravinteita mullassa saattaa pahentaa haittaa. Tämmöistä tietoa on Kodin kukat ja viherkasvit -kirjassa.

    Asuntoni on aika hämärä kyllä, varsinkin näin talvella. Voisihan sitä kokeilla siirtää valoisampaan paikkaan :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


apua!! kirjoitti:

Ostin peikonlehden viime syksynä ja se alkoi aika pian rusehduttamaan lehtiä. Nyt onkin jo kaikki lehdet melkein kokonaan ruskeita. Ihan sellaista kuivaa siis. Säiliöruukussa on, kastelen aika reilusti ja annan kuivahtaa välillä, suihkuteltu on. Ötököitä ei ole näkynyt. Kasvi on aika hämärässä, voisiko se olla ongelman syy? Vai mikä sitten? Kuolema alkaa jo lähestyä :(
Traakkipuu on pidemmän aikaa myös ruskettanut lehtiään. Alkaa olla puolikalju koko puu jo. Mikä voisi olla ongelma?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu