Pitäisikö tämä olla tuolla moottoriveneily puolella

Onko ajatusta siitä, pitäisikö olla kiinteä polttoainetankki vakiona, tuollaisissa 5-6 m perämoottoriveneissä ? Ja kuinka suuri säiliö olisi hyvä ? Moottoritehot n. 50-100 hv ja 100-175 hv.
8937
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Tankin tarve ja koko voidaan mielestäni määritellä sen mukaan miten venettään käyttää. Jos tekee vaikka yöretken hieman pidemmälle, tarvitaan polttoainetta helposti 100 litraa mukaan. Tällöin kiinteä 120 litrainen tankki on melko hyvä.

Jos taas vedetään vesisuksia pienellä alueella, ei polttoainetta kannata pitää painolastina kovin paljon, mutta 25 litrainen irtosäiliö on silloinkin ikävä. Joku 175 hv kone imaisee sen tyhjäksi turhan lyhyessä ajassa.

Mulla on 60 heppanen nelari ja bensaa retkelle lähtiessä 50 litraa kiintotankissa. Sillä ajaa noin 5 tuntia eli 100 mpk, joka mulle on riittänyt.

Äänestä

Irtotankit otaa kohtalaisen helposti auton perään mukaan, jos sattuvat tyhjenemään. Kiinteän kanssa vaatinee ehkä hieman enemmän suunnittelua, varsinkin jos vene ei ihan aseman vieressä aikaansa vietä.

Sanoisin että kummassakin on hyvät ja huonot puolensa.

Omaan mökkiveneeseen tulee 2x25 litraset ja 60 heppanen yammu perään. Eiköhän sillä pääse niin pitkälle kuin tuon kokoisella viitsii normaalisti lähteäkään, ja takaisinkin tietysti.

Äänestä
  • Vittu mulkku! Miten sulla voi olla niin monenlaisia perätuupparia ja veneitä? Sinä kirjoitat joka saatanan viikko uudesta moottoristasi ja veneestäsi!Oletko houkkio?

    Äänestä

  • Jaska Heino-Hienonen kirjoitti:

    Vittu mulkku! Miten sulla voi olla niin monenlaisia perätuupparia ja veneitä? Sinä kirjoitat joka saatanan viikko uudesta moottoristasi ja veneestäsi!Oletko houkkio?

    > Vittu mulkku!
    Mielenkiintoinen anatominen idea.

    > Miten sulla voi olla niin monenlaisia perätuupparia ja veneitä?

    Ei ole kuin kaksi venettä ja yksi perätuuppari, jos nyt ei kumivenettä lasketa mukaan.

    > Sinä kirjoitat joka saatanan viikko uudesta moottoristasi ja veneestäsi!

    Melkein joka päivä. On se niin helvetin hienoa vaan, kun saa uuden veneen... Nyt kun vielä jäät tulisivat ja lähtisivät ensin, että pääsisi vesille.

    > Oletko houkkio?

    Mutta mikä on houkkio? Houkan tiedän, samoin joukkion. Onko tuo jonkinmoinen sekoitus noista?

    Mutta minulla on sinulle ehdotus, jos et pidä viesteistäni, älä lue niitä. Kirjoitan kaikki samalla nimimerkillä, joten helppoa pitäisi olla välttää.

    Äänestä

  • Jaska Heino-Hienonen kirjoitti:

    Vittu mulkku! Miten sulla voi olla niin monenlaisia perätuupparia ja veneitä? Sinä kirjoitat joka saatanan viikko uudesta moottoristasi ja veneestäsi!Oletko houkkio?

    kovinkaan järkevä tai rakentava aiheeseen liittyen. Koita nyt hankkia jotain rauhottavaa.

    Äänestä

Mielestäni kiintotankki on parempi siksi että sen tilavuus on yleensä isompi ja se on kunnolla kiinnitetty. Joskus sitä pensaa kuitenkin tarvitsee paljon. Ihanne olisi jos kiintotankin saisi keskiveneeseen turkin alle mutta harvoin se onnistuu. Kiintotankkia on tietysti hankala tankata jos ei pääse letkun päähän ja ne kuljetuskanisteritkin on jossain säilytettävä.
Olisko ihanne jos olisi viruva (siis venyvä) kumitankki, sillä se olisi aina täynnä.... ;)

Äänestä

Nykyisessä paatissa 90-litran kiintotankki, jonka tankkaaminen jerrykannusta tms. laiturissa ei ole mitenkään mukavaa. Edellisissä paateissani on ollut irtotankkiratkaisut. Irtotankki on helppo heittää autoon ja tankata asemalla ohikulkiessaan, ei tarvi trattien kanssa venklata laiturissa... Itellä kaksi irtotankkia riitti just viikonlopun uisteluihin, siirtymiä kun ei itellä yli kymmentä kilometriä tule suuntaansa.
Onhan tuo kiintotankki ihan kiva sinänsä, että gasoa on enemmän mukana, mutta.. Esim. parin-kolmen kannullisen kaataminen tratin kautta tankkiin laiturissa, tuulessa ja vesisateessa ei ole erityisen mukavaa. Ja lähimmät veneasemat on 30 kilometrin päässä, joten eipä paljon pääse letkusta tankkailemaan.

Äänestä
  • Tuohon kaatohommaan löytyy esim. Biltemasta muutamalla eurolla apua. Ns. lappopumppu pelaa siinä hommassa mainiosti.

    Sinänsä olen samaa mieltä, että kiintotankki pitäisi pystyä tankkaamaan veneasemalla tai, kuten minä teen, autojen huoltoasemalla. Vene kun on trailerilla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mutta pistetään tähän. kirjoitti:

Onko ajatusta siitä, pitäisikö olla kiinteä polttoainetankki vakiona, tuollaisissa 5-6 m perämoottoriveneissä ? Ja kuinka suuri säiliö olisi hyvä ? Moottoritehot n. 50-100 hv ja 100-175 hv.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu