elisaan pettynyt

ajuri juuri

olen käytellyt nyt kuukauden elisan kaapeli liittymää ja modeemina on webstarin purkki, ongelmana on että yhteys pätkii ja kaapeli valo sammuu koneesta kun käytän elisalta saatua tietoturva pakettia.

onko muilla samanlaista ongelmaa?

6

1223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sami mäkinen

      mikään tietoturva paketti ei sammuta kaapeli valoa modeemista vaan kaapeli valon sammuminen viittaa operaattori vikaan.

      • ajuri juuri

        soitin elisan vikapalveluun ja sieltä sanottiin että torrentti ohjelmat voivat katkoa internet yhteyttä, mutta kun ei minun koneella pitäisi olla torrentteja niin silloin vian on oltava jossain muussa.

        epäilen yhä tietoturvaa sillä kun käytän internettiä ilman ohjelmistoa niin kaikki toimii hyvin.


      • luigi
        ajuri juuri kirjoitti:

        soitin elisan vikapalveluun ja sieltä sanottiin että torrentti ohjelmat voivat katkoa internet yhteyttä, mutta kun ei minun koneella pitäisi olla torrentteja niin silloin vian on oltava jossain muussa.

        epäilen yhä tietoturvaa sillä kun käytän internettiä ilman ohjelmistoa niin kaikki toimii hyvin.

        elisan tietoturva ohjelmassa on palomuuri joka blockaa automaatisesti yhteyden jos käytät sivuja joita ei ole lueteltu elisan DHCP palvelimen sivuiksi.


    • maadoitetussa?

      itsellä oli aikoinaan kaapelimodeemin kanssa juuri tuota samaa ongelmaa. ratkesi vasta sen jälkeen kun laittoi tietokoneen suojamaadoitettuun pistorasiaan.
      helpommin sanottu kuin tehty ja rasia piti (sääntöjen vastaisesti) nollata.

      • uulalllaa

        et siis tarkoitanut että laittaa modeemin johdon maadoitettuun pistorasiaan vaan koneen virtajohdon.
        mikä on suojamaadoitettu? onko sama kuin pelkkä maadoitettu? ja miten se rasia nollataan?


      • maadoitettu
        uulalllaa kirjoitti:

        et siis tarkoitanut että laittaa modeemin johdon maadoitettuun pistorasiaan vaan koneen virtajohdon.
        mikä on suojamaadoitettu? onko sama kuin pelkkä maadoitettu? ja miten se rasia nollataan?

        eli tarkoittaa juuri tietokonetta eli pistorasiasta menee virta johto tietokoneeseen ja josta taas menee verkkokaapeli modeemiin (LAN)

        suojamaadoitus:

        Sähkölaitteiden käyttäjiä suojataan mahdolliselta sähkölaitteen rikkoutumiselta suojamaadoituksen, suojaeristyksen ja suojajännitteen avulla.

        Suojamaadoitetussa pistotulpassa on metalliset suojakosketinliuskat, jotka on yhdistetty johtimella sähkölaitteen metalliosiin. Jos laite rikkoutuu ja metalliosat tulevat jännitteellisiksi, sähkövirta johtuu pistotulpan suojakosketinliuskojen kautta pistorasiaan eikä esimerkiksi laitteen käyttäjään. Suojamaadoitettu pistotulppa voidaan liittää sekä tavalliseen että suojamaadoitettuun pistorasiaan.

        Suojaeristetyssä laitteessa on peruseristyksen lisäksi lisäeristys. Lisäeristyksen tarkoituksena on estää sähkövirran pääsy laitteen ulkokuoreen, jos peruseristys jostain syystä pettää. Laitteen ulkokuori on muovia tai muuta eristemateriaalia. Suojaeristetyn laitteen pistotulppa on litteä ja se voidaan liittää sekä tavalliseen että suojamaadoitettuun pistorasiaan.

        Suojajännitteellä tarkoitetaan sellaista jännitettä, joka ei ole käyttäjälleen vaarallinen. Suojajännite saadaan aikaan erillisellä suojamuuntajalla, joka voidaan liittää sekä tavalliseen että suojamaadoitettuun pistorasiaan. Suojajännitteisiä laitteita ovat esimerkiksi sähköllä toimivat lelut (jännite alle 25 V). Pistotulppa voidaan liittää sekä tavalliseen että suojamaadoitettuun pistorasiaan.

        Käyttöympäristö asettaa erilaisia vaatimuksia sähkölaitteelle. Esimerkiksi kosteissa tiloissa laitteen tulee olla tiivis ja suojamaadoitettu. Tämän vuoksi pistorasioita on erityyppisiä. Niillä halutaan varmistaa laitteiden oikea käyttö. Kosteiden tilojen pistorasiat ovat aina suojamaadoitettuja. Ulkona käytetään läpällisiä roiskeveden pitäviä pistorasioita. Pistotulppia ei saa vuoleskella tai viilata pistorasiaan sopivaksi.


        rasian nollaus:

        rasia nollataan (sääntöjen mukaan) pitämällä rasiaa noin 10 minuttia paikassa johon siihen on kytketty häiriön poistin tai joku suojamaadoitettu laite.


        kokeile nimittäin ainakin minulla auttoi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      32
      3365
    2. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      103
      2555
    3. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      73
      2527
    4. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      104
      2136
    5. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      1988
    6. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      41
      1408
    7. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      380
      1043
    8. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      40
      867
    9. TVssä TomCruisen superjännä Vaarallinen tehtävä Mission Impossible Rogue Nation

      Alkaa uskomattomalla lentokone kuvauksella. Toimintaelokuvan jatko-osa agentti (Tom Cruise) on hankaluuksissa, kun järje
      Maailman menoa
      28
      818
    10. Kaikkea hyvää kaikki

      Kaikkea hyvää kaikki ja positiivisia ja hyviä asioita. Kylmää on kovia pakkasia. Pikku hiljaa kevättä kohti taas. Voimaa
      Ikävä
      6
      790
    Aihe