Diplomaatti jättää sakot maksamatta

Iltalehti paljastaa: "Parkkisakkoja saaneet diplomaatit jättävät edelleen suurimmaksi osaksi sakkonsa maksamatta vetoamalla diplomaattisen suojan antavaan Wienin sopimukseen."
http://www.iltalehti.fi/helsinki/200801306136904_hi.shtml

Mitenkähän mahtavat suomalaiset diplomaatit maksaa maailmalla omat sakkonsa? En kyllä käsitä, että rikkaat virkamiehet jättävät henkilökohtaiset sakkonsa maksamatta. Vaikka olisitkin työtehtävissä, niin liikennerikkomus kirjoitetaan henkilölle eikä valtiolle.
7819
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Wienin sopimus todellakin toteaa diplomaattisesta koskemattomuudesta seuraavasti:

---
31 artikla
1. Diplomaattinen edustaja on vapaa vastaanottajavaltion rikosoikeudellisesta tuomiovallasta. Hän on vapaa myös sen siviilioikeudellisesta ja hallinnollisesta tuomiovallasta, paitsi milloin kysymyksessä on:

a) vastaanottajavaltiossa sijaitsevaa yksityistä kiinteistöä koskeva kanne, ellei kiinteistö ole hänen hallinnassaan lähettäjävaltion lukuun edustuston tarkoituksia varten;

b) jäämistöä koskeva kanne, johon nähden diplomaattinen edustaja esiintyy testamentin toimeenpanijana, pesänselvittäjänä, perillisenä tai jälkisäädöksen saajana ja toimii yksityishenkilönä eikä lähettäjävaltion puolesta;

c) kanne, joka koskee diplomaattisen edustajan vastaanottajavaltiossa virallisten tehtäviensä ohella harjoittamaa ammatti- tai liiketoimintaa.

2. Diplomaattinen edustaja ei ole velvollinen olemaan todistajana.

3. Diplomaattista edustajaa kohtaan ei saa ryhtyä minkäänlaisiin pakkotäytäntötoimenpiteisiin paitsi tämän artiklan 1 kohdan a), b) ja c) alakohdassa mainituissa tapauksissa ja edellyttäen, että kysymykseen tuleviin toimenpiteisiin voidaan ryhtyä loukkaamatta hänen henkilönsä tai asuntonsa koskemattomuutta.

4. Diplomaattisen edustajan vapaus vastaanottajavaltion tuomiovallasta ei vapauta häntä lähettäjävaltion tuomiovallasta.
---

Tässähän on nyt kaikille sakkofirmoille oivallinen tapa pistää niskoittelevat väärinpysäköijädiplomaatit kuriin. Artiklan a-kohtahan nimenomaisesti tarkoittaa, että siviilioikeudellisia kanteita diplomaatteja kohtaan voidaan ajaa, silloin kun kyse on yksityistä kiinteistöä koskeva kanne. Sakkofirmojen koko retoriikkahan perustuu nimenomaan tähän yksityisoikeudellisuuteen ja kiinteistön yksityiseen omistukseen, joten diplomaatille hankittu maksumääräys yksityiselle alueelle tehdystä väärinpysäköinnistä pitäisi siis olla läpihuutojuttu.

Mitenkäs on, Tomppa ja kaima-Lauri, kumpi ehtii nostaa ensimmäisen kanteen? Vai eikö pokka riitä... :-)

Äänestä

Niinpä niin. Kyllä suomalaiset toimivat asemamaissaan ihan samalla tavalla. Aika nippu sakkolappuja oli pinossa tuttavan autossa aikanaan. Jätän asemamaan tarkoituksella mainitsematta.

Äänestä

paljastaa aina ihmisen sisäisen eläimen

Äänestä

keino tiedossa. Aina kun näkee dipolin auton väärin pysäköitynä, niin käy puhkomassa renkaat, eihän niihin saa diplomaattisen suojan takia. ulkopuolinen mennä vaihtamaan renkaita. Siinähän äheltäisi vähän aikaa dipoli renkaitten kanssa.

Äänestä
  • Diplomaattikilvissä oleva auto on ulkomaan aluetta,mieti ainakin kahdesti ennen kuin menet puhkomaan CD-kilvissä olevan auton renkaita kuten uhosit,kenelle sitten valitat jos lähetystön väki mukiloikin sinut sairaalakuntoon, ei mukiloimisestasi diplomaatteja pysty oikeudessa tuomitsemaan.

    Äänestä

Ainakin Hesarin mukaan.

Äänestä
  • He kun nyt ovat vähän oma tapauksensa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


rosvomaatti kirjoitti:

Iltalehti paljastaa: "Parkkisakkoja saaneet diplomaatit jättävät edelleen suurimmaksi osaksi sakkonsa maksamatta vetoamalla diplomaattisen suojan antavaan Wienin sopimukseen."
http://www.iltalehti.fi/helsinki/200801306136904_hi.shtml

Mitenkähän mahtavat suomalaiset diplomaatit maksaa maailmalla omat sakkonsa? En kyllä käsitä, että rikkaat virkamiehet jättävät henkilökohtaiset sakkonsa maksamatta. Vaikka olisitkin työtehtävissä, niin liikennerikkomus kirjoitetaan henkilölle eikä valtiolle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu