STRESSI HIKI

J*J

Onko kellään kokemusa stressi hiestä? Haisee erityisen voimakkaalta ja tarttuu vaatteisiin pinttyvästi. Miten ehkäistä tai saada vaatteista haju pois?

10

5035

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vika

      Kyllä oon huomannu itsellänikin niin sanotun "pelon hien" nousevan pintaan ja haju on paha. Tätä esiintyi esim. taannoisessa työpaikassani, jossa jouduin jännittämään liian vaateliaita tehtäviä ja ihmistä, joka perehdytti minua niihin. Ihan oikeesti pelkäsin sitä tyyppiä, kun se ilmiselvästi hermostu opettamaan minua. Ja mitä enemmän jännitin, sitä vähemmän opin ja "tuskan hiki" valui.
      Ei auttanu apteekinkaan aineet siihen vaivaan. Vaatteista ei meinannu haju lähtee pesemälläkään. Ainoastaan joistakin puuvillapaidoista haju lähti,kun uskalsin pestä 95 asteen pesussa!(Tätä pesuohjetta en tietysti uskalla muille suositella, kun näissä vaatteissahan on pesumerkinnät korkeintaan 60 astetta...)Omalla kohdalla aattelin, että minun vaatteissa ei hyvä pilalle mene ja kokeilin vaaleen värisiin puseroihin.

    • vereetrrr

      Mullakin on. Eikä mitkään dödöt tehoa. Absolut Torria voisi kyllä kokeilla, monet ovat kehuneet sitä. Tosin jos et halua täysin kuivaksi, nii osta _stick_, eikä mikään deodorantti! Stickit ovat auttaneet hajuun jonkin verran, etenkin Amwayn Body Seriesin stick tai joku tommonen. Ja yritä olla ajattelematta koko hikoilua, itsellä tämä ei onnistu, sillä pelkään, että joku vielä haistaa stressihikeni ja stressaannun ja alan jännittämään kainaloiden kohdalla. Mutta jos unohdat hikoilun, niin et varmasti haise. (ainakaan hirveän pahalta, riippuu tietysti kuinka normaalisti hikoat)

    • kummmmajainen

      Ei liity stressiin mutta selkä erittää pahanhajuista hikeä paitaan kun pyöräilee tai kävelee. Hikoilee siis silti vaikka olisi kuinka jääkausi. Vai olisikohan se stressiä, en ainakaan ole tuntenut sillä tavalla. Hajuhan muistuttaa kissanpissan tuoksua. Erikoisuutena se että muut väittävät etteivät haista sitä hajua. Valehtelevat.

      • tasainen lemu

        No on teillä ongelma tuo vaikuttaa jo neuroosilta. Minä en moiseen kiinnitä edes huomiota.Olen kova hikoilemaan ja hikeni haisee samanlaiseta joka tilanteessa.


    • jk

      ei ole

    • jk

      ei ole

    • p-pallomaila peli

      Käsitä, mutten ihmettele yhtään. Nimittäin j julistaja on niin patologinen naisvihaaja (erikoistunut presidentti Halosen mustamaalaamiseen)
      Mätä tollasen tyypin sisältä pitääkin pöllytä.

    • Tyytyväinen mies

      Mulla kanssa kainalot kärysivät pari vuotta ja verenpaine oli korkealla. Jopa takit piti aina pestä käytön jälkeen, kun väkevä hien haju tarttui kainaloista.

      Sitten irtisanouduin töistä ja sain muutettua elämäni taas kivaksi. Noin reilussa puolessa vuodessa haju katosi – eikä ole palannut.

      Ainoa ratkaisu on siis muuttaa elämä mukavaksi. Jos olosuhteet ovat epämiellyttävät, niin stressaahan se ja haju vaan yltyy.

      • Samaa mieltä.

        Kissanpissanhajuinen hiki liittyy jännittämiseen tai oikeastaan pelkäämiseen. Olisi hyvä hoitaa oireen aiheuttajaa eli sosiaalista jännittämistä. Terapiaan tai työpaikka vaihtoon?

        Jännitysoireisiin on mahdollista saada myös lääkkeitä.


      • Anonyymi

        Vanha ketju, mut eihän tää realistinen vaihtoehto useimmille ole et jää pois töistä sen takia että ei haisisi :D On pakko olla muitakin keinoja!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      326
      1454
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      113
      1183
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      115
      1065
    4. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      827
    5. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      812
    6. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      115
      804
    7. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      450
    8. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      413
    9. Uskomatonta että

      Olet niin rakastunut minuun.
      Ikävä
      57
      410
    10. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      33
      403
    Aihe