Markkinoilla on myynnissä kaksi saunatelttaa, Savotta ja Nexi-sauna. Ihmettelen näiden isoa hintaeroa. Savotta maksaa 500e kiuas erikseen 220e. Nexi maksaa 1220e ja siinä on kaikki mukana. Savotan kiuasta voi käyttää myös hellana sapuskan tekoon, nexin ei. Onko näissä laadullisesti niin suuria eroja että toinen maksaa melkein kaksi kertaa enemmän? Onko kokemusta jommasta kummasta?
Saunateltoista kokemusta??
18
8197
Vastaukset
- mutta mutta
Äkkiä esitteitä lukemalla jäin sellaiseen mielikuvaan, että Savotasta puuttuvat lauteet ja vedenlämmitinsysteemi. Kamiinakiuaskin vaikuttaa melko kälyseltä.
Nexissä on tosiaan kaikki.
Laatuhan vaikuttaa myös hintaan. En osaa sanoa, että pitääkö kaiken aina olla parasta. Kysymys lienee käyttöiästä. Toiselle riittää 50 saunomiskertaa, toinen tarvitsee 500 kertaa kestävän saunan. - Saunaan
Viime kesänä ostin nexin kiukaan,ja tekasin siihen teltan ja lauteet.Kiukaan kriteerinä pidin liikuteltavuutta ja löylyjä.Telttaosa on mitoituksiltaan lähes sama kuin nexillä.Kuljetan sitä pienessä matkaveneessä ja se on varmaan parhaimpia hankintojani vuosiin.Vertaisin löyjä hirsisaunaan.Kiuas postimaksuineen oli kylläkin yli 400e.Mutta jos se joskus palaa puhki,voi sitä vähän hitsata.Ei ole kokemusta muista telttasaunoista.Että jos tunnut tarvitsevan t-saunaa,niin osta ihmeessä.
- telttasauna
Heikkolaatuinen on Nexi hintaansa nähden. Lämpö ja aurinko hapertaa kankaan katosta aika nopeasti rikki. Teltan malli on huono, pää ottaa kattoon kun siitä on pitänyt väkisin tehdä talonnäköinen. Liepeet liian lyhyet, vaikeuksia saada joillakin alustoilla alhaalta tiiviiksi. Vesisäiliön voi poistaa ja täyttää sen tila kivillä jos haluaa lisää varauskykyä. Lauteen metalliosat kolhii säilytyksessä ja ruostuu merivedessä kuten kiuaskin. Löylyt on kuitenkin hyvät ja riittävät. Tässä vielä yksi vaihtoehto http://www.pihajapuutarha.com/index.php?id=5723
- telttasaunoja
Itse tilasin ko. paketin ja olen ollut erittäin tyytyväinen. Tekevät itse muutamia kappaleita ja hinta-/laatusuhde on mielestäni erittäin hyvä. Paketti sisältää kaiken, myös lattian! Monet mahtavat löylykokemukset on jo saatu metsästysreissuilla. Voin suositella! www.keltainenporssi.fi/12472554
- Telttasaunoja
Meillä on tuo sama paketti. Hinta-/laatusuhde on tosiaan erittäin hyvä! Monesti on jo tullut saunottua milloin missäkin reissulla. Kestävää tekoa kaikki osat ja teltta laadukkaasta kankaasta, ei mikään pressu! Voidaan todellakin suositella kaikille! Tuo ilmoitus on muuten muuttunut, löytyy täältä http://www.keltainenporssi.fi/13019202
- Mobiba
Nexi on varmaankin hyvä, jos kuljettaminen ei ole ongelma. Jos etsisin mökkisaunan korvaajaa, tai pidempiaikaista tilapäistä saunaa, olisi valintani todennäköisesti Nexi. Nyt kun tarvitsin oikeasti helposti kuljetettavan ja kasattavan telttasaunan, valitsin hiukan toisin.
- Saunatumputtaja
"Nexi
Heikkolaatuinen on Nexi hintaansa nähden. Lämpö ja aurinko hapertaa kankaan katosta aika nopeasti rikki. Teltan malli on huono, pää ottaa kattoon kun siitä on pitänyt väkisin tehdä talonnäköinen". Samanlaisia kokemuksia itsellänikin on. - bilba
Saunatumputtaja kirjoitti:
"Nexi
Heikkolaatuinen on Nexi hintaansa nähden. Lämpö ja aurinko hapertaa kankaan katosta aika nopeasti rikki. Teltan malli on huono, pää ottaa kattoon kun siitä on pitänyt väkisin tehdä talonnäköinen". Samanlaisia kokemuksia itsellänikin on.itse olen käynyt kerran venereissulla telttasaunassa. parhaat löylyt ikinä.
en kyllä muista merkkiä. toi keltaisen pörssin paketti näytti hyvältä... - saunatonttuilijat
bilba kirjoitti:
itse olen käynyt kerran venereissulla telttasaunassa. parhaat löylyt ikinä.
en kyllä muista merkkiä. toi keltaisen pörssin paketti näytti hyvältä...Saunateltan voi tehdä itsekin vanhasta venepeitteestä.
- Saunatumputtaja
saunatonttuilijat kirjoitti:
Saunateltan voi tehdä itsekin vanhasta venepeitteestä.
Ei tuu hyvää, kankaan pitää hengittää jonkin verran.
- Savotta
Saunatumputtaja kirjoitti:
Ei tuu hyvää, kankaan pitää hengittää jonkin verran.
Savotan pienen saunateltan ostin viime keväänä ja tulihan siinä muutamia kertoja saunottua. Olen tyytyväinen hinta-laatusuhteeseen ja sen melko pieneksi paketiksi kasattavuuteen. Kaminakiuas on ihan ok, mulla on kivet vahvassa repussa mukana. Onhan se mahtavaa saunoa rantakalliolla.
- puu/kaasu
Savotta kirjoitti:
Savotan pienen saunateltan ostin viime keväänä ja tulihan siinä muutamia kertoja saunottua. Olen tyytyväinen hinta-laatusuhteeseen ja sen melko pieneksi paketiksi kasattavuuteen. Kaminakiuas on ihan ok, mulla on kivet vahvassa repussa mukana. Onhan se mahtavaa saunoa rantakalliolla.
Kuljetatko polttopuutkin mukanasi?
- Lahtelaista
puu/kaasu kirjoitti:
Kuljetatko polttopuutkin mukanasi?
Vesijärvellä on mukavasti valmista puuta odotelemassa saunojaa.
- rantasauna.
Viisikymmentä luvulta ensikokemus, litteänlaakea kivi muutama isohko kivi paljon pieniä kiviä tulen pitoa muistaakseni kolmisen tuntia, Päälle pohjaton harjateltta riuista lauteet sitten saunaan kiuas oli samalla paikalla useita vuosia eikä kukaa sitä varastanut löyölyä riitti ja kylpijöitä.
- Ako1
Ostimme viimekesänä Mobiba merkkisen saunan, laudepaketilla tontille. Kovasti saunan löylyjä ja kestävyyttä kehuttiin. Yleensä kun en kovin näihin juttuihin usko, niin olin vähän epäileväinen. No ostimme saunan kokosimme ja tosiaan vartti tulta pesässä ja sauna valmis........... uskomatonta! Uskomattoman hyvä sauna kun ei liian kuumaksi (kuivat löylyt) laske kiuasta. Hyvät kosteat löylyt saa aikaan pienellä tulella.
Tätä täytyy kyllä suositella, sillä nyt kotonakin on sauna koottona takapihalle ja saunomme pääasiassa siellä, vaikka olisi sisäsaunakin tarjolla. : )
Pienellä puumäärällä lämpenee ja sauna nopeasti löylyvalmis.
Ainoa miinus on ollut, että kipinät on polttaneet kankaaseen kolme reikää, takuu ei ilmeisesti tätä korvaa. Tästä viisastuneena ostin piippuun yhden jatkon lisää, jotta ei vastaavaa enää tapahtuisi. Mutta suosittelen !! - ilman_vettä
Esteeksi nousee merellä saaristossa löylyveden saanti, eihän mikään kiuas kestä suolavettä.
- Levälautat
Ei kai merivettä voi muutenkaan löylyvetenä käyttää, levämyrkkyjen takia! Mutta oikeasti ei saunomisessa niin hirveästi löylyvettä kulu ettei sitä veneessä saisi kulkemaan.
- Anonyymi
Saunacube vaikuttaa olevan kiinalainen teltta, jota voi tilata Aliexpressistä: https://kalassa.net/saunacube-on-kiinalainen/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1814193"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?892740Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am1322229Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p782196- 192021
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark52019Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.281970Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m201793Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251793- 831777