kauanko kilju säilyy huoneenlämmössä??
kauanko kilju säilyy?
7
6255
Vastaukset
- älä pilaa.
Älä yritä säilyttää huoneelämmössä !
pilautuu muutamassa päivässä.- wicked
kyllä ainakin edelliset satsit mulla maistu ihan samalle vielä muutaman viikon jälkeen vaikka huoneenlämmössä olikin
- Ex-pertti
Kokemukseni mukaan kilju ei säily kauan, mutta tämä tietysti riippuu porukan määrästä ja luonteesta. Usein ei aamulla löydy enää tippaakaan.
- Höh
Tehdään niin, että juodaan loppuun saakka ja sitten tehdään uuttaa ja taas juodaan....
Hyvää saa muuten maltaista, sokerista ja hiivasta niin, että laittaa maltaat käymissankoon ja kaataa kiehuvaa vettä päälle, antaa muhia kannen alla ainakin tunnin, lisää sokerin ja sitten hiivan kun on kädenlämpöstä. Käymisaika on pari viikkoa. Siis käytetään vesilukon kanssa. Ei tosin ole ihan hätäsen immeisen juotavaa. En uskalla laittaa tähän määriä, ettei vaan alko omi ittelleen, mutta eiköhän alan ihmiset tiedä.
Parikytä litraa kun tekee kerralla niin riittää hetken aikaa ja säilyy kyllä huoneen lämmössä sen aikaa kun sitä on.... - Anonyymi
Höh kirjoitti:
Tehdään niin, että juodaan loppuun saakka ja sitten tehdään uuttaa ja taas juodaan....
Hyvää saa muuten maltaista, sokerista ja hiivasta niin, että laittaa maltaat käymissankoon ja kaataa kiehuvaa vettä päälle, antaa muhia kannen alla ainakin tunnin, lisää sokerin ja sitten hiivan kun on kädenlämpöstä. Käymisaika on pari viikkoa. Siis käytetään vesilukon kanssa. Ei tosin ole ihan hätäsen immeisen juotavaa. En uskalla laittaa tähän määriä, ettei vaan alko omi ittelleen, mutta eiköhän alan ihmiset tiedä.
Parikytä litraa kun tekee kerralla niin riittää hetken aikaa ja säilyy kyllä huoneen lämmössä sen aikaa kun sitä on....Ei kilju tarvitse maltaita tai riisejä. Minä teen Vedestä sokerista ja hiivasta jabhyvin onnistaa ja tuleen raikkaampaa kuin jos siihen sotkee maltaita. On niin, kyllä että vesi kiljua on ravisteltava pöntössä parin päivän välein. Teen 25 l kerralla ja se on käynyt loppuun noin
noin 5-6 päivän kuluttua. Kyllä se säilyy kylmässä ainakin kuukauden. Suljetussa astiassa. Miksi ei säilyisi? Kaikki tuotteet jopa maitokin säilyy suljetussa tilassa kaksikin kuukautta. Ei kiljukaan säily avonaisessa astiassa.
- Kylmät kädet
Jos kymmenen litraa menee jo muutamassa päivässä, niin tarviiko pullotusta tehdä ollenkaan? Eikö se ole sama silloin juoda suoraan ämpäristä ja laittaa kansi takaisin päälle?
Esim. lapaa aina vaikka pari pullollista kerrallansa jääkaappiin? - Anonyymi
Kyllä minä olen sitä mieltä, vettä valmis kilju säilyy jääkaapissa ainakin kaksi viikkoa suljetussa pullossa. Kiljussahan on alkoholia niin sehän lisää sen säilyvyyttä. Ei minulla oo tässä asiassa kokemusta. Säilyyhän nuo oluet ja viinitkin marketissa kuukausia suljetuissa pulloissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse704505Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053759Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1193412Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.351958Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691911Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.881202- 93965
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.125922- 55905
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25827