Ruutu kaivaa verta nenästään

KiekkoTuomari

Ompa aika pässi tuo Jarko Ruutu. Joku kerta käy vielä niin että tuollainen sikailu kaukalossa johtaa siihen että joku tulee ja niittää pisteen Sankarimme jääkiekko uralla. Vain hyvä tuuri on estänyt sellaisen jo tapahtumasta.

15

1522

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • senb lonkan

      Ne murtaa kohta sen lonkan ja hakkaa leukaluun sisään. Siten jarkkoa itkettää kun ei voi enää pelaa.

      • Petr

        Pidetään peukalot up että jotakin tuonsuuntaista
        tapahtuu ja mahdollisimman pian. Sellainen olisi
        äärimmäisen mukavaa katsottavaa.


    • hyvin mieto

      kosketus

      MUTTA hidastus osoittaa kiistatta että jarkon polvi liikkuu ratkaisevat sentit oikealle ... aijaijai , olisko ollut tahallista?

      mutta hyvin hento kosketus , harmi kyllä ihmisen polvi on hyvin haavoittuva jos paine tulee ns. väärään aikaan väärästä kulmasta

      katsokaa itse:
      http://www.youtube.com/watch?v=hny6QLP2XKk

      • gkfop

        Vaikka onkin aiemmin sikaillut... Taklaus pitää ottaa vastaan, muuten sattuu.


      • hah hah
        gkfop kirjoitti:

        Vaikka onkin aiemmin sikaillut... Taklaus pitää ottaa vastaan, muuten sattuu.

        oletko pelannut mitään ... koskaan ?

        olisko iljan pitänyt jäädä sitten paikalleen pojottaan että ruutuu pääse ajelemaan päälle ?

        Meinaan kun katsot tilanteen ... sitä aikaan on liikaakin

        Ruutun aivosolut olivat antaneet jo käskyn taklaukselle , ilman jarkon oikean jalan liikkumista selkeästi oikealle ilja olisi päässyt seisoen alta peliin mukaan

        kato nyt toi video ja ota jarkko-lasit päästä pois

        siis tilanne on mieto ja harmiton , hyvin tavallisen rypistyksen näköinen mutta polvi osuu polveen ... ja nim.om. jarkon avittamana , seuraa sitä oikeaa jalkaa , jos taklataan niin jalka ei liuu noin luonnottomasti oikealle

        itse katson syylliseksi jarkon


    • Petr

      Tällä kertaa sitten tuo sadistinen kusipäämulkero
      yritti lopettaa yhden tämän hetken parhaimman
      pelaajan uran polvitaklauksella. Mä taas kutsun sitä
      erittäin huonoksi tuuriksi ettei joku ole jo
      laittanut sitä pistettä paskahousun uralle.

      Täytyypä vielä todeta että itse en koskaan toivo
      pelaajille loukkaantumisia, etenkään vakavampia
      jotka saattavat jopa lopettaa uran. Tässä asiassa
      vain Pittsburghin suomalaisnilkki on todellinen
      poikkeustapaus joka vahvistaa tämän säännön.

      Eli toivon ja uskon että tämä kiekkokaukaloiden
      vastenmielisin urpo ever or anywhere tullaan
      vielä kantamaan kentältä jalat edellä jonka
      jälkeen pysyy sieltä poissa mahdollisimman kauan
      tai mieluiten ikuisesti. j.rutun törkeyksiä on nyt
      nähty aivan tarpeeksi ja liikaakin.

      • ja lähe tsekkeihin pelaan pitkätukkien kanssa ringetteä.


      • JiiRuttu

        On kohtalon ivaa, että hänen veljensä on saanut kärsiä loukkaantumisista, mutta eiköhän joku oikaise tämän vääryyden vielä.
        Toivottavasti Shedden on viisaampi kuin Purkka Westerbesser, eikä ota tätä väkivaltaista narsistia maajoukkueeseen.


      • -FF-

        Onko Ruutu vienyt sun lelusi pienenä kun tuollai uhoat. Mene sanomaan noi lapselliset itkusi sille päin naamaa äläkä täällä avaudu... yhy yhy yhy..


    • Swäng

      Tämän palstan "asiantuntijat" teilaavat meidän Jarkon, joka vaan tykkää taklata kovaa. Eiköhän se taklaus ole tutkittu ison meren takana ja jos ois ollu tahallinen, niin ei ois pelannu viime yönä 15min!!!

    • rexir

      Olen lueskellut eri asiantuntijoiden tekemiä analyyseja Jarkko Ruudusta, ja lähes kaikissa korostetaan sitä, että Jarkolla on äärimmilleen viritetty kilpailuvietti. Hän pelaa aina täydellä sydämmellä ja yrittää viimoiseen asti voittaa joka tilanteen. Tällaisella luonteella varustettu fyysinen pelaaja totta kai tekee silloin tällöin ylilyöntejä. Tämän on myöntänyt mies itsekkin. Torinossa Jagria taklatessaan Ruutu lähti taklaamaan pystyssä olevaa pelaaja, joka viime hetkellä kumartui. Ihan luonnollista, että taklauksen vie loppuun vaikka vastustaja tyhmyyttään päänsä tiputtaakin. Jääkiekko on KONTAKTILAJI. Kontaktilajeissa sattuu silloin tällöin vahinkoja, ja jos sitä ei ole valmis hyväksymään, niin voi minun puolestani alkaa seuraamaan vaikkapa salibandya.

      Kovalchukin taklaamisessa oli kyseessä melko samanlainen tilanne. Tulossa oli puhdas niitti, jonka Kovalchuk kuitenki taidokkaasti väisti. Uskoisin, että Jarkko kummempia ajattelematta yritti saada edes jonkinlaisen osuman aikaiseksi, ja vaistomaisesti siirsi jalkaansa niin, että osui Kovalchukiin. Pahaksi onneksi tilanteesta seurasi kuitenkin polvitaklaus.

      Jarkko Ruutu on joutunut median hampaisiin vain siksi, että hän on ottanut kyseenalaisia jäähyjä mm-kisoissa ja useimmat unohtavat, että hänen kaltaisiaan pelaajia löytyy lähes jokaisesta sm-liiga-joukkueesta. Kyllä jääkiekkojoukkueen menestystä kummasti auttaa se, että riveissä häärää asiansaosaava fyysinen agitaattori. Suomen a-maajoukkue ei tee tässä säännössä poikkeusta!

      Ruutua arvostellaan usein siitä ettei hän ikinä matsaa oikeasti hyvien tappelijoiden kanssa. Onko kellekkään tullut mieleen, ettei se edes oikeasti ole Ruudun tehtävä joukkueessa. Ruutu on puhdasverinen "pest", ja "pestin" tehtäviin kuuluu vastajoukkueen tähtipelaajien pelin sotkemine ja ärsyttämien. Tämän tehtävän toteuttamista ei olennaisesti auta se jos "pest" tuhlaa aikaansa vastustajan "poliisien" kanssa rähinöintiin. "Pesin" kannattaa käytännössä tapella vain silloin, jos tämä saa vietyä vastajoukkueesta mukanaan jäähyaitioon itseään kiekollisesti paremman pelaajan.

      Oma näkemykseni on, että Ruutu on omassa roolissaan maailman parhammistoa, ja sen takia aina tervetullut Suomen maajoukkueeseen. Suomalainen mediahan ei voi tätä myöntää, koska suomalaisten mielestä hyvän pelaajan määritelmän on "tekee paljon maaleja, ottaa vähän jäähyjä". Jos joku tekee jotain muuta, niin se on sitten automaattisesti "paska pelaaja" Kukaan ei anna arvoa Ruudun tapaisille työmyyrille, jotka laittavat joka pelissä kroppansa täysillä likoon sen eteen, että kaiken maailman Selänteet ja Koivut saavat paistatella parrasvaloissa.

      • kovuutta

        kirjoitit asiaa.Suomessa ei ymmärretä todellakaan näitä likasen työn tekijöitä.Jonkunhan ne paskahommat on tehtävä.


    • Juha82

      taklauksesta.
      Hän ei tehnyt sitä tahallaan.
      Silkka vahinko.
      Yritti mennä normisti taklaan Kovalchukia mutta Kovalchuk väisti sen ja heidän polvet otti sitten kontaktia.

      Ja nyt niinku Ruutu ollaan tuomitsemassa alimpaan helvettiin?

      • Rudimentti

        "Jarkko Ruutua polkenut Simon palasi kaukaloon"

        Jarkolla ongelmia luistelussa kun pakara-alue on hellänä, siksi sattuu noita vahinkotaklauksia?


      • mats
        Rudimentti kirjoitti:

        "Jarkko Ruutua polkenut Simon palasi kaukaloon"

        Jarkolla ongelmia luistelussa kun pakara-alue on hellänä, siksi sattuu noita vahinkotaklauksia?

        se tiedät mikä tulee helläx vitun Börje.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      214
      2133
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      51
      1280
    3. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      186
      1147
    4. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      986
    5. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      881
    6. 71
      813
    7. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      802
    8. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      77
      747
    9. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      353
      714
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      38
      705
    Aihe