Kokemusta ruotsin kielikylpykoulutuksesta?

kiinnostunutt..

Onko kellään kokemusta tuosta koulutuksesta (vaasa-kajaani)? Minkälaiset oli pääsykokeet? Entä oottako tykänny opiskelusta? Ite oon vähä kiinnostunu tuosta ja aattelin hakea sinnekin.. Mutta vähän vielä mietityttää.. Kiitos!

3

856

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • työskentelevä

      Olen viittä vaille valmis kiky-ope ja voin lämpimästi suositella koulutusta! Kiky-opettajien työtilanne on hyvä, varsinkin Etelä-Suomen suunnalla. Koulutushan on siitä monipuolinen, että saat luokanopen pätevyyden ja ruotsin kielen aineenopen pätevyyden = kaksoiskelpoisuuden (palkka on sitten heti parisataa euroa enemmän/kk). Ja vaikka et koulutuksen jälkeen työskentelisikään kiky-opena, niin koulutus antaa sinulle myös yleisopetuksen luokanopettajan pätevyyden.

      Pääsykokeista en osaa oikein tarkalleen sanoa, ovat muuttuneet siitä, kun itse laitoin hakupaperit - siis lähinnä on muuttunut se tavallisen luokanopepuolen koe. Kiky-koulutukseen on kuitenkin pääsykokeissa myös ruotsin kielen osaamista testaava tilanne, itselläni oli yksilöhaastattelu. Lisää tietoa pääsykokeista saat sekä Kajaanin opettajankoulutusyksikön sivuilta (www.kajaaninkampus.oulu.fi) ja Vaasan yliopiston sivuilta (humanistinen tiedekunta/pohjoismaisten kielten laitos/kielikylpy).

      Eli rohkeasti vain hakemaan! Kiky-opiskelijoiden kesken muodostuu myös vahva ryhmähenki eli saat todella hyviä ystäviä! Onnea pääsykokeisiin!

      • Toinen kiinnostunut

        Täällä toinen kiinnostunut. Mietin sitä ruotsinkielen haastattelua eli minkä tasoinen ruotsin osaaminen vaaditaan, että opiskelemaan pääsee?


      • pärjää
        Toinen kiinnostunut kirjoitti:

        Täällä toinen kiinnostunut. Mietin sitä ruotsinkielen haastattelua eli minkä tasoinen ruotsin osaaminen vaaditaan, että opiskelemaan pääsee?

        Kyllä haastattelutilanteesta ihan lukion ruotsin taidoilla selviää. Tärkeintä on olla oma itsensä, sillä opettajan työssä persoonallisuudella on iso rooli, näin myös kiky-open työssä. Kielitaidon ei tarvitse olla täydellistä, rohkeudella ja avoimuudella korvaa kielitaidossa ilmeneviä puutteita. Haastattelutilanteessa ei testata kielioppia, vaan sitä, kuinka uskallat ilmaista itseäsi ruotsiksi. Ruotsin kielisen haastattelutilanteen haastattelijat tulevat pääosin Vaasan yliopistosta tai Vaasan kielikylpykouluista. Haastattelijat puhuvat selkeää suomenruotsia ja ymmärtävät, että haastattelutilanne on monelle jännittävä kokemus, eli sanoissa sekoaminen tms. on ihan luonnollista.

        Opiskelun aikana ruotsin kielitaito karttuu sitten kuin huomaamatta ja opintojen loppuvaiheessa huomaatkin puhuvasi sujuvaa ruotsia ja kykenet opettamaan ruotsiksi. Vaasan yliopistossa pyritään
        kehittämään opiskelijoiden suullista kielitaitoa, ja niinpä siellä oli ainakin omana opiskeluaikanani mahdollisuus suorittaa ruotsin opintoja myös hieman eri tavoin (tavallisesta luento-opetuksesta ja harjoituksista poikkevalla tavalla, eräänlaisena pienryhmäopetuksena).

        Eli rohkeasti vain hakemaan!!! Pätevistä kiky-opettajista on huutava pula ja työpaikka on aika varma juttu (etenkin Etelä-Suomen suunnalla) valmistumisen jälkeen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      83
      5929
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      129
      3975
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      46
      3959
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      69
      3673
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2948
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2517
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      27
      2224
    8. Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata

      Manneja, vaiko matuja?
      Mikkeli
      33
      2179
    9. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      204
      2121
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      445
      1831
    Aihe