täs lazarus ohjelmassa on? Minkä tyyppisiä ohjelmia sillä pystyy tekee? Ja kuinka paljon eroaa delphistä?
Vastaukset 7
- Delphikoodari..
Ei ole paljon kyllä kokemusta tästä Lazaruksesta, mutta tämä on ns. Open Source versio Delphistä. Lazarus toimii Windowsin lisäksi myös Linuxeissa ja Maceissä (jälkimmäinen on kyllä aika hankala asennettava, kokeilin omaan Maciin, mutta jäi osin ajan puutteen vuoksi asentamatta)
Eli jos Javasta sanotaan, kirjoita yhdesti aja joka paikassa, Lazaruksesta vois sanoo, kirjoita kerran käännä kohde käyttikselle vai onko asia näin yksinkertainen???
Käyttö on kait samanlaista/tasoista kuin Delphilläkin, pudotellaan komponentteja formille ja koodaillaan niiden toiminta.
Noh, tämmöinen käsitys minulla on tästä Lazaruksesta. - poiuty
Delphi on tehty silmällä pitäen sitä että (ammattimainen) ohjelmoija saa aikaan johonkin aiheeseen toimivan hyvän ohjelman tehokkaasti.
Eli tarvittaessa (maksua vastaan) tukea Delphi-ohjelmointiin löytyy.
http://www.moonsoft.fi/products/000479.aspx
Lazarus on tarkoitettu enemmän sellaisille joka ovat kiinnostuneita katsomaan konepellin alle. (siksi) Se on saatana eri käyttöjärjestelmiin. Eli Lazarus/FreePascal pohjautuu talkoo henkeen (tai "ammattimaiseen" harrastukseen).
Niin voit käyttämää molempia!- ajattelin....
ton lazaruksen lataa tuolt sourceforgenetist ja siel on kolme (3) tiedostoo ladattavissa. Pitääkös ne kaikki ladata?
- aaaaaaaaaba
ajattelin.... kirjoitti:
ton lazaruksen lataa tuolt sourceforgenetist ja siel on kolme (3) tiedostoo ladattavissa. Pitääkös ne kaikki ladata?
Windows:ssa riittää (aluksi) yksi (muissa kolme ...)
Eli jos sinulla on esim normaali windows xp niin imuroi vain
Lazarus-0.9.24-fpc-2.2.0-20071114-win32.exe
http://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=89339
Myöhemmässä vaiheessa saattaa kiinnostus noita muita kohtaan kasvaa... - nyt....
aaaaaaaaaba kirjoitti:
Windows:ssa riittää (aluksi) yksi (muissa kolme ...)
Eli jos sinulla on esim normaali windows xp niin imuroi vain
Lazarus-0.9.24-fpc-2.2.0-20071114-win32.exe
http://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=89339
Myöhemmässä vaiheessa saattaa kiinnostus noita muita kohtaan kasvaa...toi on latautumas... Mitäs noi kaks (2) muuta sitten on? Jotain lisäosia kenties?
- yks.....
kysymys. Mites ku to delphis pitää ainaa reset project tai jotain vastaavaa ku oot painanu 'run' nappulaa. Niin ni mitäs sit täs lazarukses pitää painaa että pääsee takas siihen ohjelman muokkaustilaan?
- ...
laz suorita-pysäytä. Mutta sitä ei tarvise kuin silloin harvoin kun ajettu ohjelma menee jumiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 691145
- 148912
- 83871
Rydmanin lista lääkkeistä joista poistetaan Kela-korvaus julkisen potilailla
Rydmanin lista lääkkeistä joista poistetaan Kela-korvaus julkisen potilailla (yksityisen asiakkaille Kela-korvaus jätetä425782- 46748
Salassapito ja kunnan hommat
Hyryllä alkanut olla ihmeellinen tapa että minä kuulen kunnan tapahtumista kylältä yhden henkilön toimesta. Tiedotusta h14657Mies miksi me ei voida aloittaa salaista suhdetta
Pakkoko siitä olisi kenellekään kertoa? Voitaisiin nähdä salaa jossain eri paikkakunnalla.72634Milloin mies aloitetaan
Joku kiihkeä romanssi tai vakavampi suhde..? En jaksa enää olla yksin. Sä taidat haluta olla yksin.37594- 94579
En enää mies ikävöi sinua niin paljon
Jos nyt vain pysyttelisit pois näköpiiristäni vielä kesän yli näiden useiden kuukausien jatkeeksi, niin luulen että kaik55563