Nyt neuvoja!

Vaihdoin viime viikonloppuna akvaariooni (250l) liki puolet vedestä, sillä akvaario oli sairasteluni vuoksi päässyt aika kehnoon kuntoon (nyt NÄYTTÄÄ upeelta) mut tarkistin juuri vesiarvoja ,kaikki muut ok paitsi ph 5. Millä saa ph.n hieman ylemmäksi?
1128
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Jos pH heittelee, syynä on alhainen KH (karbonaattikovuus). Saat nostettua molempia ruokasoodalla. Liuota aluksi yksi tl ruokasoodaa veteen ja kaada se altaaseen. Uskon, että vielä ei tuo määrä riitä, mutta laita lusikka kerrallaan ja mittaa aina välillä pH:ta, ettei nouse liikaa.

Eli RUOKASOODALLA :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


aloittelija^-^ kirjoitti:

Vaihdoin viime viikonloppuna akvaariooni (250l) liki puolet vedestä, sillä akvaario oli sairasteluni vuoksi päässyt aika kehnoon kuntoon (nyt NÄYTTÄÄ upeelta) mut tarkistin juuri vesiarvoja ,kaikki muut ok paitsi ph 5. Millä saa ph.n hieman ylemmäksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu