säästääkö ilmalämpöpumppu

pumppumies

Ilmalämpöpumppu on ollut päällä nyt n. 8kk ja sähkömittarilukemissa näyttäisi olevan lievää nousua kulutuksessa viime vuoteen verrattuna. Kesällä ei jäähdystä juuri käytetty mutta pumppu kävi koko kesän. Mistään manuskoista ei selviä mitä laite kuluttaa, jos puhallin vain pyörii. Onko näin, että pumpun tyhjäkäynti vie sen verran paljon, että se tulisi sammuttaa kokonaan ei-lämmityskaudella. Onhan tietysti mahdollista, että kulutus on noussut, ja
nousu olisi ilman pumppua vieläkin suurempi, vaikka mitään merkittävää syytä kulutuksen nousuun en juuri keksikään.

7

1895

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • automaattiasento

      pois päältä.
      Katso ohjekirjasta, kyllä se siitä.
      Meillä pumppu lämmittää taloa, eikä käy koko ajan.

    • texmex

      katsoppa paljonko sisä ulkoyksikkö käyttää kw yhteensä,?

    • pumpullinen

      jos sitä osataan käyttää, mutta jos ei osata, niin kulutus saattaa kasvaa.

    • ilmalämpöpumppu...

      mutta vain n. 100 e/vuosi. Eli säästön takia sitä ei kannata hommata. Mutta se viilennys kesällä, se on luksusta, josta en luovu!

    • -?-

      Monessa mallissa ulkoyksikön pohja-allas vastus on päällä vaikka ei lämmittäisikään, vasta n 5 ulkolämpötilassa putoaa pois päältä. Vastuksen teho muistaakseni n.70-100W. Eli 2,5 kwh vuorokauteen harakoille pelkällä puhallus asennolla. :=)

    • jamppa68

      Itsellä elokuusta 07 ollut Mitsun pumppu käytössä koko ajan. Kulutus näyttää olevan sama kuin viime vuonna ilman pumppua joten kummoista säästöä ei saa varmaan aikaiseksi. Pumppuhan itse kuluttaa vuodessa oletuksella n. 5000 kw jos päällä lämmitys / jäähdytyskäytössä joten tavallaan "mukavuuslämmön" saa ilmaiseksi - polttopuiden kulutus pudonnut yli 5 kuutiota joten turhaa ressiä ei tähän talveen lämmityksen osalta muodostunut (ja ostopuillakin on hintansa). Meillä lattialämmöt sähköllä, huonelämpötila 22- 23 pumpulla, lattiassa sillai että ei viilee hohkaa varpaisiin.

    • varmasti

      Minulla ollut ilppi käytössä kolme kuukautta. Ainoastaan märkätiloissa ja autotallissa ja varastossa lattialämmitys, muuten ilppi lämmittä lopun talosta tähän mennessä ilppi kuluttanut 880 kw sähköä mikä tekee 57,5 euroa, asun länsirannikolla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      245
      4422
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2879
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2632
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      83
      1606
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1508
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      49
      1229
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1164
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      202
      1052
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    10. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      993
    Aihe