Nizzasta muuallekkin

Matkailijatar*

Hei!

Olen keväällä tekemässä matkaa Nizzaan ja haluaisin tietoa junamatkoista.
Onko jollakin kokemusta matkasta Nizzasta Pariisiin?
Haluaisin tietää hintatietoja. Jostakin luin, että
matka kestäisi 5h nopealla junalla. Pitääkö paikkansa?

-Onko junat täynnä sesonkiaikana? Mihin siis voisi varautua näin etukäteen
-Mihin aikaa kannattaisi lähteä, jos mielii johonkin muualle?
-Mitä paikkoja suosittelette omatoimimatkailijalle? Italia kiinnostaa myös.

Kaikki vastaukset ja linkit ovat tervetulleita!

Kiitos

4

3320

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eu01

      Nizzan ja Pariisin välillä kulkee huippunopeita TGV-junia. Liput voi ostaa aina, mutta kannattaa ostokset tehdä hyvissä ajoin internetin kautta. Tällöin liput voi saada erittäin edullisesti, alk. 19 euroa per suunta (sis. paikkaliput). Paras ajankohta: 90 päivää ennen lähtöä. Mene ensin osoiteeseen
      http://www.voyages-sncf.com/dynamic/_SvCommVoySaisieITGV?&departure=Nice&arrival=Paris&rfrr=Homepage_ColonneC_idtgv
      Valitse vaihtoehto "Je suis flexible sur mes dates de voyage et souhaite trouver les meilleurs prix" - jolloin saat näkyviin myös edullisten lähtöjen kalenteri. Liput ostetaan luottokortilla, postitus Suomeen ilman lisämaksua.
      TGV- junamatka on elämys, tosiaan jkv. nopeampi (ja useimmiten halvempi) on lentomatka. Tarkista esim. http://www.easyjet.com/ - lennot Pariisi Orly ja Charles de Gaulle kentältä 7 kertaa päivässä, kokonaishinnat alk. 23 euroa/suunta. Joten jos haluat palata Nizzaan vielä samana päivänä, mene esim. varhaisaamuna junalla, palaa illalla lentäen.

      • TGV...

        TGV ei kylla kulje Nizzaan asti, se menee normaalijunana valilla Marseille-Nizza, eli kylla se mun mielesta pitempi matka kuin 5 tuntia on.
        En ole itse kylla koskaan kulkenut junalla Pariisiin, koska lento on joka tapauksessa nopeampi halvempi.


    • Jylppy74

      Junalla pääset helposti italiankin puolelle,muita paikkoja esim. monaco,cannes.junalla matkaaminen halpaa ja suht nopeata.

      • RueJoffre

        Ihan pirun pitkä matka on lähteä junalla, jos en ihan väärin muista niin jopa 10h. Googlaa tgv, pitäs löytyy aikataulut ja hinnat. Muistaakseni oli myös ihan tolkuttoman hintaista. Milanostakin kestää junamatka jo melkein 5h, niin Pariisista vieläkin enemmän. En suosittele.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      74
      1216
    2. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      82
      1127
    3. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      24
      1085
    4. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      129
      955
    5. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      908
    6. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      60
      854
    7. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      73
      714
    8. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      132
      672
    9. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      50
      652
    10. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      80
      632
    11. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      48
      537
    12. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      90
      530
    13. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      512
    14. Minulla on ikävä Sinua kulta, rakas

      Olisitpa lähelläni, tarvitsen sinua ❤️
      Ikävä
      36
      495
    15. Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen

      Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t
      Suomalaiset julkkikset
      11
      480
    16. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      109
      480
    17. 43
      467
    18. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      40
      438
    19. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      19
      436
    20. On kyllä tosi surullista

      jos kaivattuni (nainen) luulee palstan tyhmien viestien olevan multa. 😔Ei ole mitään syytä, miksi kirjoittaisin sellais
      Ikävä
      68
      397
    Aihe