KYLLÄ SRK: KIRISTI...

Kyllä SRK kiristi laumaansa.

Viittaus aikaisempaan aloitukseen:
>>Rikollisia SRK:n johtokunnassa yhä?
131574
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

näyttää olevan hyvinkin yleistä. Mutta "nämä asiat käsittää vain oikean uskon kautta".

Äänestä
  • parempi kun uskot suoraan saatanaan, jossa jo oletkin.

    Teillähän uskon kautta pitää uskoa murhatkin vain nukkumiseksi.

    Äänestä

vien tän sun jutun Mopin palstalle, sopiiko? Oon keränny sinne samantapasii juttui muitaki...

Äänestä
  • >>vien tän sun jutun Mopin palstalle, sopiiko? Oon keränny sinne samantapaisii juttui muitaki...

    Äänestä

Minulla on samantapaisia kokemuksia.

Kun vl-liikkeessä alkoi se "puimatantereen puhdistus" 1970-luvulla, niin kriittisiä kirjoituksia ei tietenkään otettu Päivämieheen. Eräs tuttavani kokeili Liittoa, keskustapuolueen lehteä Oulussa.

Sieltä tuli kohtelias kirjallinen vastaus, jossa kieltäydyttiin pahoitellen. Syy oli se, että Päivämies painettiin Liitossa ja se oli iso rahallinen tulo tuolle lehdelle. Niinpä ei voitu ottaa mitään SRK:ta kriittisesti arvostelevaa kirjoitusta lehteen, muuten Päivämiehen painopaikka olisi muuttunut.

Näin kaikki tiet julkiseen keskusteluun olivat tukossa, koska Kaleva myös kieltäytyi ottamasta kirjoituksia vastaan. Siellä oli eräs työntekijä, liekö ollut vl, joka piti tiukkaa sensuuria, mitä sai kirjoittaa sinne, Yksikään arvosteleva kirjoitus ei mennyt läpi.

Tämä on yksi keino pitää lauma kurissa, tietämättömänä asioista. Ollaan vain niin "yksimielisiä" ja jos ei olla, ei olla enää "uskovaisia" :(

Äänestä
  • Kalevassa oli levikkipäällikkö vl-uskoinen.

    Äänestä

  • siellä oli kirjoitti:

    Kalevassa oli levikkipäällikkö vl-uskoinen.

    Juuri näin, ja tämä kuninkaallinen kirjoitti kirjan siitä, kun Hän kävi ”kuoleman porteilla” joka kuvastaa suoraan heidän ( VL ) ajatusmaalimaa.

    Kirjassa esiintyi;

    -   80 kertaa asia RAHAN, MISSÄ MIUN RAHANI, VEIKÖ JOKU RAHANI, KÄVIKÖ JOKU TILILLÄNI?
    -   Alle 20 kertaa Jumala
    -   n. 5 kertaa Jeesus.

    Siinä malli VL:

    Äänestä

ei niitä osuuskaupassakaan olisi myyty sen enempää...jos ei kerran suviseurakentällä 500 mennyt kaupaksi

Äänestä

ja ulkopuolella vl-siionin kaikki vääryydet ja kieroudet rehottaa, mutta me sitä tahdotaan synniin ja vääryyden poispanijoina matkaa tehdä ... ja läp läp läp

Äänestä

   
Tässä on yksi esimerkkitapaus joka on kirjoitettu vähän niin kuin päinvastaisessa valossa tänne palstalle. Mutta kuitenkin on hyvä esimerkki siitä että pohjiltakin noustaan, ja rahaahan se vaan on.
Itse meidän on leipämme ansaittava.
(ei millään pahalla)


Copypaste alhaalta:


Tässäpä yski syy siihen, etten arvosta.
Kirjoittanut: Kempelainen 1.2.2008 klo 19.07

   Kuka tässä nyt uskovaisia vihaa, mutta ihmettelemme leistadiloisten liikemiesten käyttäytymistä.

Niissä on todella suuri mafia, tuossa koko toisiaan tukevassa lahkossa.

Jos ihminen on tehnyt rikoksen, ja sovittanut sen yhteiskunnalle on kaikki ok. Mutta miten on eräskin erä- alkuisin liikkeen perustaja, joka myi liikkeensä suurella rahalla. Sovittiko Hän yhteiskunnalle rikoksensa, kun koko paikallinen RY vei hänelle 10 kk. ruokaa metsään, jotta rikoskoskensa vanhentuisi. Salailuun ja rikoksen näin ollen sekaantui koko suku ja RY.

Keskustelimme kerran tuosta siasta, ja ainut mikä häntä vaivasi oli talvella kylmä, mutta menihän kuulemme valtiolta miljoonia sivu suun, ja veljet auttoivat. Hänelle se oli vai leikkiä.

Kypsin, missä uskosi, hän sanoi – busines ja usko on eri ansiota.

Asiat ovat nyt julkisia, voit tarkistaa VL liikemiehen uskon. Joten se siitä vihaamisesta, minä vain en arvosta koiraa korkealle tuollaista kettua, asua nyt metsissä lähes vuosi, ja kansa maksaa. Mutta nyt on SRK;N idoli.

Äänestä

Aika katkera vuodatus ja Alpo-Herra on edelleenkin kun tositteet on tallessa.
Etkö tehty kirjallista sopimusta tilauksesta vai jäikö kaikki suullisen varaan? Olen syntynyt vasta 70-luvulla etten tiedä sen ajan tsydeemejä.

Tiedän että jos suviseuroihin tehdään tilauksia niin kyllä niistä käydään neuvottelut ja tilauksista tehdään aina kirjallinen sopimus joka pitää.

Äänestä

kokemuksesta voinen kertoa, että paikalliset kauppiaat eivät toimittele tavaraa suviseurakentille. Asiointi tapahtuu suoraan tukkureiden kanssa ja tavarat tulevat konteissa kentälle. Paikallisen kauppiaan on sula mahdottomuus toteuttaa useiden kymmenien tuhansien ihmisten ruokkimista omasta puodistaan.

Äänestä
  • oli muuten toisenlainen käytäntö kun nyt.
    Ei se tapahtuma ollut saman luokan mega festari huollon puolesta kuin nykyään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


alpomurberger kirjoitti:

Kyllä SRK kiristi laumaansa.

Viittaus aikaisempaan aloitukseen:
>>Rikollisia SRK:n johtokunnassa yhä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu