luontaistuotteita

jännittämiseen?

Onko jollakulla omakohtaisia kokemuksia jostain luontaistuotteesta joka auttaisi sosiaalisten tilanteiden pelkoon ja yleiseen ahdistukseen?

Olen koko ikäni kärsinyt ja oppinut elämään niiden tuntemusten kanssa. Viime aikoina olen alkanut miettimään millaista elämä olisi jos ei aina ja jokapaikassa tarvitsisikaan PELÄTÄ?

Yleisesti tuskainen olo alkaa näkyä jo ulospäin ihosta ja rypyistä ja olemuksesta muutenkin. Haluaisin olla reipas, pirteä ja rento ja näyttää myös siltä! Onko ihan huuhaata, että tällaisilla mielenterveysongelmilla on yhteyttä esim. syövän kanssa? (voisi ajatella että jos paha olo kalvaa sisuksia vuosikaudet niin kohta se kasvaa syöväksi jossain päin kehoa...)

Kiva kun täällä voi keskustella asioista!

11

9381

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • härkä

      Moi!
      Monet potilaani ovat kokeilleet luontaistuotteita ja yksimielinen vastaus on, että rahat pois. Suoraan sanottua ne ovat huuhaata. Ne enemmänkin vie tehoa varsinaisilta lääkkeiltä. Kuuluisin mäkikuisma ei ole auttanut ketään tapaamani potilasta ja maksatoksisuus on erittäin korkea. Olemme työporukassa ihmetelleet, miten niitä saa vielä myydä, koska yhteisvaikutuksia ei ole tutkittu oikeisiin ja auttaviin lääkkeisiin verrattuna. Masennus ja ahdistus eivät helpotu niillä millään tavalla. Ehkä joillekin niistä on plasepovaikutus ja ei siinä mitään pahaa ole. Silloin vain täytyy pysytellä luontaistuotteissa eikä sekoittaa niitä oikeisiin tutkittuihin lääkkeisiin.

      • niini.

        Nyt kyllä täytyy sanoa mielipiteeni tuohon!
        Ensinnäkin luontaistuotteita on rajaton määrä ja rahanahneita "keksijöitä" alalla on pilvinpimein, mutta niin on myös lääketeollisuudessa! On erittäin tärkeää tietää minkä vitamiinien puutosta on, ja sillä perusteella ostaa vain laadukkaita tuotteita.
        En nyt mainosta tässä mutta E-EPA ja Karnosili ovat auttaneet ainakin minut masennuksen syövereissä rehellisesti sanottuna.


      • härkä
        niini. kirjoitti:

        Nyt kyllä täytyy sanoa mielipiteeni tuohon!
        Ensinnäkin luontaistuotteita on rajaton määrä ja rahanahneita "keksijöitä" alalla on pilvinpimein, mutta niin on myös lääketeollisuudessa! On erittäin tärkeää tietää minkä vitamiinien puutosta on, ja sillä perusteella ostaa vain laadukkaita tuotteita.
        En nyt mainosta tässä mutta E-EPA ja Karnosili ovat auttaneet ainakin minut masennuksen syövereissä rehellisesti sanottuna.

        Moi!
        Hienoa, jos olet saanut avun luontaistuotteesta. Eri asia on sitten, kuinka vakavasta masennuksesta on kysymys. Lääketeollisuus pyrkii tietenkin voittoihin ja mitä enemmän lääkettä saa myytyä, sitä parempi. En halua puolustaa lääketeollisuutta. Markkinoille tulevat lääkkeet käyvät erittäin tiukan seulan ja jos epäillään jonkin lääkkeen aiheuttavan vakavia haittavaikutuksia, niin ne vedetään heti pois markkinoilta, vaikka kyseessä olisi vain epäilys.
        Lääketeollisuuden puolustukseksi ehkä voi sanoa, että niitä valvotaan tarkasti ainakin Suomessa. Se, että ne ovat yleensä kaikki reseptilääkkeitä, joista aina oston yhteydessä annetaan tietoa sopivuudesta muiden lääkkeiden kanssa, on tärkeä asia. Lääkärit, proviisorit ja farmaseutit ovat kovan luokan ammattilaisia, jotka tietävät yhteensopivuuksista ja jos ei, niin tietoverkkoon on syötetty tietoa. He näkevät osto tilanteessa, että minkä lääkkeen kanssa ostettava lääke ei sovi. Rehellisesti sanottuna mainitsemasi luontaistuotteet eivät ole tuttuja ja eikä ainakaan kovin käytettyjä. Vilpittömästi on hyvä asia, että olet saanut avun. Edelleen olen sitä mieltä, että jokainen saa käyttää tuotetta, josta kokee saavansa avun.


      • fghh5

        Juuri sun kaltaisia negatiivisia valittajia aina tulemassa tänne jotka luulee että on vaan yksi totuus.


    • helppis

      Hei. Tällä viikolla tv 2:ssa esitettiin Inhimillinen tekijä -ohjelma, jossa käsiteltiin sosiaalista jännittämistä. Ohjelman sanoma oli, että jännittämisestä/pelosta kärsii moni, mutta siihen löytyy kyllä apuja. On yhdistyksiä ja vertaistukiryhmiä. Psykoterapiakin voi auttaa.

      Ohjelmassa esitettiin myös vaihtoehtona vapina/tärinä- yms. oireisiin beeta-salpaaja -lääkitystä, johon ei jää koukkuun (ei ole psyykelääke). Mielestäni olisi hyvä, jos voisit käydä lääkärillä/terveydenhoitajalla juttelemassa, sieltä voi saada hyviä neuvoja.

      Jännittämiseen en tunne luontaistuotetta, mutta niin kuin täällä jo mainittiin, mm. kalaöljyjen rasvahapot ovat hyväksi aivoille. Ruokavalioon kannattaa ylipäätään kiinnittää huomiota, varmaan tiesit, että esim. kahvi ja karkki-sokerit eivät ole kaikkein parhaita kun oikein jännittää.

      Liikunnasta jooga, meditaatio ja metsäkävelyt auttavat rentoutumaan. Lisäksi suosittelen merenrannalla kävelyä. Oikein hyvä keino on myös erittäin yksinkertainen ja tehokas: syvähengittäminen -> hengitä oikein syvään muutamia kertoja, mielellään ulkoilmassa. Jostain syystä jännittyneenä sortuu pinnalliseen hengittämiseen, ikään kuin "unohtaa" hengittää.
      Toisaalta jännitystä saattaa laukaista myös oikein raivokas liikunta, sitäkin kannattaa kokeilla. Mitä liikuntaa teetkin, tee säännöllisesti, esim. 3-4 kertaa viikossa.

      Ja ole huoleti, ei tarvitse pelätä. Maailma on valmis ja kaikki sujuu painollaan. :-)

      • härkä

        Moi!
        Propral on vanha verenpainelääke, jot nykyään käytetään psyykelääkkeen tapaan. Se ei vie sisäistä jännitystä vaan poistaa vapinaa ja tärinää. Käytetää kahvikuppi neuroosissa. Laskee sydämen sykettä, että jos on normaalisti alhainen syke, niin sitä ei voi käyttää.


      • sos.fobia
        härkä kirjoitti:

        Moi!
        Propral on vanha verenpainelääke, jot nykyään käytetään psyykelääkkeen tapaan. Se ei vie sisäistä jännitystä vaan poistaa vapinaa ja tärinää. Käytetää kahvikuppi neuroosissa. Laskee sydämen sykettä, että jos on normaalisti alhainen syke, niin sitä ei voi käyttää.

        en ymmärrä miksi, mutta jostain syystä minä en ole saanut beetasalpaajista apua tärinään, hikoiluun, punastumiseen ym.
        sykettä ja verenpainetta ne kyllä alentavat hieman, mutta noihin häiritseviin jännitysoireisiin eivät minulla tehoa eivätkä varsinkaan siihen psyykkiseen puoleen eli kaikkeen lievästä epämukavuuden tunteesta täydelliseen kauhuun.
        SSRI-lääkkeet ovat auttaneet jonkin verran.
        valitettavasti ainoa jollan juuri ja juuri pärjään on bentsodiatsepiinit eikä niistäkään ole ihan aina riittävästi apua...


    • jännittäjä

      Itse kärsin samasta vaivasta. Kokeilin useita luontaistuotteita mutta totesin ettei niistä ollut yhtään mitään apua omiin ongelmiini. Menin lääkäriin joka määräsi SSRI-lääkityksen ja se on auttanut ensimmäisestä päivästä lähtien.

      En kiistä etteikö joistakin luotaistuotteista voisi olla jotain apua, mm. kalaöljyistä on todettu olevan merkittävää hyötyä aivojen toiminnalle. Itse popsin nykyään SSRI-lääkityksen lisäksi kalaöljyjä mutta en odota siltä suuria, vaikutukset kalaöljystä luultavasti näkyy vasta vuosien päästä jos niikseen tulee.

      • VIELÄKIN???

        ihmisiä jotka uskovat luontais tuotteisiin? Kaikki raportit maksa arvojen noususta ja muista myrkytys tiloista eivät ole avanneet ihmisten silmiä. Jos sinulla on masennus ja jännitys tila niin mene lääkäriin ja keskustele ongelmastasi ja jos hän määrää lääkkeet niin käytä niitä ja unohda luontaistuotteet ne ovat usein uskoon perustuvia, jos uskot niihin niin saat avun mutta silloin kun ongelma on vakavampi ne eivät anna toivottua tehoa. hyvää jatkoa sinulle.


    • Miss.Thing

      Ostin luontaistuotekaupasta jotain Anti-Stress nimisiä mömmöjä. Tuntuivat auttavan mutta jälkeenpäin järjellä ajateltuani vakuutuin niiden toimineen lumelääkkeenä. Oli miten oli, pääasia että toimi sillä kertaa.

    • On. Esimerkiksi AntiStress, ja Vihreä tee, jotka sisältävät L-teaniinia, joka poistaa stressiä, parantaa keskittymiskykyä ja niin edelleen.

      Lisäksi E-EPA valmisteet, kuten Eye Q (2007 luontaistuote!) tai Mor Epa, jotka sisältävät Omega-rasvahappoja ja E-EPaa, jotka yhdessä parantavat oppimiskykyä, rauhoittavat ja poistavat stressiä.

      Itselläni EPA paransi lähes heti unenlaatua ja olin aamuisin virkeämpi. Muistin paranemisen huomaa siitäkin, että aamulla muistaa nähneensä unia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4388
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      150
      3187
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      48
      2502
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      51
      2435
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      98
      2115
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1632
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1616
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      161
      1484
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1253
    Aihe