Luin vähän aikaa sitten Jarno Jäppisen kirjoittaman kirjan, Jumissa Karhulassa ( Tmi Anargia - Entertainment). Olin heti myyty kun olin sukeltanut tarinaan sisään. Tarina kertoo neljästä kolmeakymmentä lähestyvästä pojasta, tai pikemminkin miehiä he ovat, jotka ovat juuttuneet pienelle paikkakunnalle ja kokevat ettei heidän elämällään ole merkitystä.
En ole pitkään aikaan nauranut niin makeasti, kuin tätä kirjaa lukiessani. Tätä teosta voi aivan hyvin verrata tunnelmaltaan Juha Vuorisen Juoppohullun päiväkirjaan, vaikka kirjoitusasu onkin erilainen. Noloja kommeluksia ja huumoria riittää, vaikka vakaviakin asioita sivutaan.
Työttömyys, työelämän kovettuminen, ihmisten käyttäytymisen muuttuminen julmemmaksi ja suuryritysten ahneus työntekijän oikeuksia loukkaamalla, ovat kirjan vakavinta antia ja näitä asioita Jäppinen ei käsittele huumorilla. Ehkä vähän liiankin vakavasti ja tosissaan.
Vakavuus ja huumori kamppailevat tässä kirjassa ja siitä syntyy lukijalle kova ristiriita.Vakavuus syö kirjan humoristisia kohtauksia kovalla kädellä. Kirjailija itse vertaa teostaan Irvine Welshin Trainspottingiin ja samankaltaisuus on huomattava.
Mutta missä Trainspottingissa huumori oli vakavien asioiden keskellä, Jäppinen sortuu saarnaamaan ja kun saarnaustilaisuus on ohi,tulee vasta niin sanottu huumoripitoinen osuus. Kirja on hauska ja mukaansatempaava, mutta tietty yhteiskunnallinen saarnaaminen häiritsee välillä lukemista.
Huumori ei ole niin absurdia kuin se on Juoppohullun päiväkirjassa, mutta kukapa ei tosielämässä haluaisi harrastaa seksiä typerän pomonsa kauniin tyttären kanssa? Tai järjestää potkut työkaverille josta ei pidä? Näissä kohtauksissa Jäppinen on loistava, suorastaan nero.
Koko maailma raaistuu, ainakin lööppien mukaan ja suuryrityksiin ei voi luottaa, niitä kiinnostaa vain ja ainoastaan voitonteko keinolla millä hyvänsä, piittaamatta yksilöstä. On hyvä, että meillä on ääniä, jotka puolustuvat myös aivan tavallista ihmistä. Jumissa Karhulassa asettuu syrjäytyneiden ja suuntansa elämään menettäneiden miesten puolelle, joiden sosiaalinen kyvykkyys on auttamattomasti nollan tasolla.
Jarno Jäppinen on kirjoittanut kirjan pitkäaikaistyöttömyyden aikana ja rahat hän on lainannut lähipiiriltään, jotta on voinut kustantaa kirjan ja itseasissa hän ryhtyi yrittäjäksi tämän kirjan myötä, mitä pidän erittäin kunnioitettavana saavutuksena.
Jumissa Karhulassa kirja, on kirjailijan omien puheiden mukaan, pelastanut hänet työttömyydeltä.
Jarno Jäppisellä on nuoren vihaisen miehen mieli ja ääntä lähtee sen mukaan. Kuulemani mukaan ensimmäinen painos on jo loppunut, mutta huhun mukaan toista painosta suunnitellaan. Kannattaa vilkaista, yllätytte positiivisesti, jos saatte kirjan jostain käsiinne.
Liisa
Jumissa Karhulassa
2
1096
Vastaukset
- Tarkkuutta mainostukseen
Missähän se ollut myynnissä?
Nettikirjakaupoissa tällä isbn numerolla ei löydy kyseistä kirjaa (978-952-92-1698-7).
Siellä yleensä näkyy loppuunmyydytkin kirjat.
Frank monihaulla kirjastoista löytyi aika vaatimattomasti.
http://monihaku.kirjastot.fi/frank/frankcgi.py?view=Kunnan- ja kaupunginkirjastot&author=&title=&keyword=&ident=978-952-92-1698-7&mat_type=all&organization=flat&s1=db:piki&s1=db:lakia&s1=db:yty&s1=db:loisto&s1=db:tiekko&s1=db:oiva&s1=db:kyyti&s1=db:lahti&s1=db:loki&s1=db:porsse&s1=db:loisto&s1=db:blanka&s1=db:kyyti&s1=db:eno&s1=db:enonkoski&s1=db:karpalo&s1=db:helmet&s1=db:eura&s1=db:eurajoki&s1=db:yty&s1=db:louna&s1=db:kiri&s1=db:kiri&s1=db:salomo&s1=db:halsua&s1=db:kyyti&s1=db:hankasalmi&s1=db:lukas&s1=db:kysy&s1=db:hartola&s1=db:vanaja&s1=db:vanaja&s1=db:outi&s1=db:ratamo&s1=db:heinola&s1=db:savotta&s1=db:helmet&s1=db:kokkola&s1=db:savotta&s1=db:lahti&s1=db:blanka&s1=db:kysy&s1=db:louna&s1=db:havukka&s1=db:ratamo&s1=db:hameenkoski&s1=db:piki&s1=db:vanaja&s1=db:outi&s1=db:karpalo&s1=db:rutakko&s1=db:kyyti&s1=db:ikaalinen&s1=db:ilmajoki&s1=db:pielinen&s1=db:priima&s1=db:rovaniemi&s1=db:blanka&s1=db:lukas&s1=db:krannit&s1=db:lakia&s1=db:kyyti&s1=db:lakia&s1=db:vanaja&s1=db:savotta&s1=db:jokunen&s1=db:louna&s1=db:savotta&s1=db:keskeinen&s1=db:priima&s1=db:juankoski&s1=db:krannit&s1=db:jokunen&s1=db:savotta&s1=db:aalto&s1=db:aalto&s1=db:aalto&s1=db:aalto&s1=db:kirkes&s1=db:peimari&s1=db:kaavi&s1=db:kajaani&s1=db:havukka&s1=db:tiekko&s1=db:vanaja&s1=db:piki&s1=db:kankaanpaa&s1=db:kepri&s1=db:kokkola&s1=db:krannit&s1=db:lukas&s1=db:lukki&s1=db:lukki&s1=db:kepri&s1=db:kuopio&s1=db:karvia&s1=db:krannit&s1=db:krannit&s1=db:lakia&s1=db:helmet&s1=db:kokkola&s1=db:rutakko&s1=db:kemi&s1=db:rovaniemi&s1=db:blanka&s1=db:outi&s1=db:kirkes&s1=db:kerimaki&s1=db:kiri&s1=db:kirkas&s1=db:kepri&s1=db:kipakka&s1=db:salomo&s1=db:kiikoinen&s1=db:outi&s1=db:kepri&s1=db:kirkkonummi&s1=db:salomo&s1=db:kirkas&s1=db:rovaniemi&s1=db:rutakko&s1=db:kepri&s1=db:kysy&s1=db:kokkola&s1=db:rovaniemi&s1=db:konnevesi&s1=db:jokunen&s1=d
Ainostaan 6 kappaletta, Kotkasta 4 ja Kouvolasta 2. Ei tainnut olla kovin iso painos jos loppunut ; ) - Ihan
hyviä juttuja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla
Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk547752Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin207374Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html1716921Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava
Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta536752Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös
seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.425761Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k765720Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa
Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko1015476Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin
Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m243185- 50886
- 59865