Näin opettaa vl saarnoissan. Mutta Raamatun mukaan asia on päinvastoin. Jumala ja Jeesus antaa synnit anteeksi. Ja synnit saa/voi antaa maailmassa anteeksi vain vl-ihminen. Senkin pitää olla aikuinen (missä ikäraja kulkee). Mieluummin vl-pappi. Ja mieluummin mieshenkilö, koska nainen vaietkoon seurakunnassa.
Jotain on asiassa hämminkiä!
Jotain on asiassa hämminkiä!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Lestadiolaiset harrastavat ripin sakramentin väärinkäyttöä. Vain Jumala voi antaa synnit anteeksi! Pappi voi antaa syntinsä tunnustaneelle synninpäästön Kristuksen antamalla vallalla.
Avointen valta annettiin apostoleille ja heidän seuraajilleen piispoille ja presbyteereille (papeille). Tavallista maallikkoa ei avainten valta koske.
V-lestadiolaiset erehtyvät tässä niin kuin monissa muissakin asioissa. Vanhoillislestadiolaiset ovat harhaoppinen lahko.
Ei Raamatun mukaan ainakaan ihminen.
Mutta jotta te tietäisitte, että Ihmisen Pojalla on valta antaa maan päällä syntejä anteeksi" - Mar 2;10
Niin, tässä se seisoo.
Jeesus vain antaa synnit anteeksi ja lunstaa myös iankaikkisen elämän.
taivaaseen: "Ottakaa Pyhä Henki, joille te synnit anteeksi annatte, niille ne ovat anteeksi annetut...."
yksinkertaista, liian yksinkertaista että sen voisi maan viisaat ymmärtää.