Miksi ei venäläisille rekoille olla asetettu tieveroa niitähän kulkee tuhansittain kuluttamassa suomen teitä ja kansa maksaa.Suomalaisten rekkojen osuus venäjälle on enään muutama prosentti
Tie vero
Ex sdp
4125
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Valtiolle tulee eri tullausveroina suuria
summia mutta mihin ne menee onkin eri juttu.
veroja kerätä että saadaan syötettyä/juotettua meidän edustajamme.
Muutenhan he saattaisivat kuolla nälkään OMIA asioitaan ajaessa.
Otetaan vielä siis hiukan noilta työttömiltä, eläkeläisiltä ja pieni palkkasilta.
Poliitikot kertovat sitä kannattavansa ja asiaa kovasti tutkitaan, mutta talouselämän tahtoon on politiikkojenkin alistuttava.
Meillä ei yksinkertaisesti tahdota asettaa tiemaksuja kuin muitakaan maksuja venäläisille rahtareille.Kiitoksena siitä suunnitellaan pääkaupunkiseudulle ruuhkamaksuja vedoten ruuhkiin.Ruuka on käsitteenä hämärtynyt,sillä en ole koskaan joutunut Helsingissä kymmenien kilometrien jonoihin,mutta valtatie 7:llä ja 6:della niihin on tullut jouduttua.Kaikkihan riippuu tahdosta ja halusta,ja näitä molempia puuttuu sekä nykyiseltä että edellisiltä hallituksilta.Meidän Suomalaisten eduista ei välitetä tuon taivaallista vaan lähtökohtana on venäläisten etu,mutta siellä ne nauravat Suomalaisten tyhmyydelle."Palkintona" he vielä nostavat puunsa hintaa ja sulkevat puuntuontipisteitä tuotavalta puulta.Tässähän vain pelataan aikaa,sillä venäläiset rakentavat omat satamansa hoitamaan tavaratuonnin venäjälle.Meille jää siis huonokuntoiset tiet ja korjauskulut hoidettavaksi.