Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Karvaton, näppyjä

Mitä ainetta/aineita olisi hyvä käyttää karvojen ajelun jälkeen, ettei tulisi näitä näppylöitä...
Jotain kosteusvoidetta vai partavettä vai mitä??
32303
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Eli vauvatalkkia (saa ihan jokaisesta kaupasta vaippojen läheisyydestä), perunajauhokin on ihan jees. Nää jelppaa siihen, ettei alusvaatteista synny hankausta.

Toinen mitä suosittelen on Nivean Body & Face- kosteusemulsio. Monelta meikkiosastolta sellainen sinappituubin kokoinen valkoinen putelo. Ja ihan Bebanthen sekä Hydrocortison apteekista on erittäin hyviä.

Happikylvyt kans muistettava!

Mutta kuitenkin eniten suosittelen käyttämään noita vaan ihonhoitona. Vähiten tukalaa oloa itsesi kanssa tulee kun nypit karvat vaikkapa pinseteillä. Sattuu aluksi, mutta iho tottuu aikanaa. Tai sitten käytät vahaa. Näppylät johtuu joko ärtyneestä karvatupesta tai ihon sisälle kasvaneesta karvasta. Karvat kasvaa sisälle juuri jos ne ajelee pois. Nyppiessä näin ei tapahdu ja muutaman kuukauden kuluttua karvatkin on helpompi nyppiä kun ovat "heikompia" ja kasvavat vaan sieltä täältä. Sänkeä siis ei synny toisin kuin shaverilla ajaessa.

Äänestä
  • Mulla karvat kasvaa sisäänpäin, vaikka nypin ne pois. Hermo menee, ja sitten kun mulla on vielä paha tapa repiä niitä sisään kasvaneita karvoja ulos niin jälki ei oo mitenkään hemaseva.

    Äänestä

  • vaikka nyppii kirjoitti:

    Mulla karvat kasvaa sisäänpäin, vaikka nypin ne pois. Hermo menee, ja sitten kun mulla on vielä paha tapa repiä niitä sisään kasvaneita karvoja ulos niin jälki ei oo mitenkään hemaseva.

    Ihon kuorinta ennen karvanpoistoa ja parin päivän välein ajelun/vahauksen/sokeroinnin/epiloinnin/nyppimisen jälkeen pitää karvatupet auki, jolloin karvat eivät kasva ihon alle.

    Esim . Bodyshopin vartalonkuorintavoiteet tai vastaavat toimivat hyvin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


aineet? kirjoitti:

Mitä ainetta/aineita olisi hyvä käyttää karvojen ajelun jälkeen, ettei tulisi näitä näppylöitä...
Jotain kosteusvoidetta vai partavettä vai mitä??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu