ruokia ongelmavatsalle

listausta

ruokia ongelmavatsalle. siis ruokia, jotka sopivat vähänkuluttavalle ja vatsalle joka kärsii turvotuksista ja huonosta aineenvaihdunnasta.

gefilus rasvaton piimä
valio sokeriton mustikkakeitto
päärynä
luumu
tomaatti
ruispuuro
neljänviljanpuuro
(jos leipää, mieluiten näkkileipää)


jatkakaa listaa

4

508

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eiauta

      Itselläni on todella ongelmallinen aineenvaihdunta, en tiedä johtuuko alipainosta vai mistä mutta tämä on ollut jo vuosia.
      Listaasi ei voi soveltaa kaikille eikä voi tehdä yhtenäistä luetteloa vatsalle sopivista ruoista..
      Itselläni vain aniharvat ruoka-aineet saavat vatsan toimimaan, muutamia tässä:

      PUURO! (tattari-,hirssi-,neljänviljan-..)
      "pehmeät" keitot (tomaatti-,parsakaali-,sieni-..)
      kahvi(toisinaan)

      Voisi tänne kai myös listata erityisen huonoja ruokia vatsaa ajatellen:
      (henk.koht.)

      tee
      maitotuotteet
      liha
      kuivatut hedelmät(useimmiten kovettavat vatsan)

      olen kiinnostunut myös muiden kokemuksista.
      (btw, hyvä keskustelunaihe:))

    • muta

      nestemäinen ruokavalio on paras.
      Mulla on todella huono aineenvaihdunta, ja joudun usein syömään lääkkeitä, että se alkaisi taas toimimaan.
      Yksilöllisiähän nämä kaikki ovat (itsellänikin paljon ruoka-allergoita ja yliherkkyyksiä), mutta itse syön mieluiten seuraavia:

      jugurtti (danone vitalinea)
      Lämminkuppikeitot (makuja monia, ja yleensäkin ostan paljon pussikeittoja)
      Kahvi (sitä ilman en elä, enkä herää ;) )
      Vesimeloni (harvoja hedelmiä mitä voin syödä, yliherkkyys melkein kaikkiin muihin)
      Kurkku (mä kuorin sen, kuoret aiheuttaa närästystä)
      Tomaatti
      Ja yleensäkin hyvin sosemaiset ruoat ja keitot.
      Tavallsita ruokaakin voi survoa tehosekoittimella, lisätä vettä siihen, ja se maistuu aikalailla samalta, mutta on parempaa vatsalle.

      Ihmettelen aina, kun käsketään syömän kuituja, tummaa leitpää yms. Ei minun ainakaan! Vaikka juon todella paljon vettä, niin tummat leivät kovettavat vaan vatsaani, eivätkä yhtään auta..

      • ei kuitu sovi

        Minulle ei sovi mikään leipä. Näkkileipää pystyn joskus syömään. Puurot ja vellit on itselleni parempi kuidun lähde, ei koveta mahaa leivän tavoin.

        Ennen luulin kuidun auttavan ja lisäsin sitä kaikessa syömisessäni, mutta sitten huomasin, että se vain pahentaa tilannetta. Jopa apteekissa myytävät soijarouheet ja muut suolistonsisältöä lisäävät aiheuttavat minulle päinvastaisesti ummetusta. Apteekissa nainen ymmärsi ja sanoi että joillakin näin on, ja joutuvat käyttämään säännöllisesti esim. levolacia. Mutta itse en ole huomannut levolacistakaan kovin kummoista hyötyä.

        Danone vitalinean juotava jogurtti on erityisen hyvä. Sitä kun ottaa pienen lasillisen ja nautiskelee hitaasti hörppien =)

        Mehuista parhaat:
        Rybb&Deckers appelsiini (hedelmäpit. 50%, 120kJ, sisältää hedelmälihaa)
        Makeuttamattomat laimennettavat mehut, esim. mustaherukka (täysmehupit. 60-80%)
        ja Biotta-mehut ovat tietysti terveellisiä, mutta itselle nuo eivät valitettavasti juuri maistu..

        Kuitulisänä käytän Myllyn Paras -vehnäleseitä hyvin pienessä määrin jogurttiin sekoitettuna. Ripottelen vähän pinnalle ja sekoitan. Mielestäni hyvää, sopii jogurttiin. Pakkaus (hinta 66senttiä) kestänee käytössäni vähintään 15vuotta..mutta päiväys näyttää kohtapuolin loppuvan.


    • *Sara

      Kivaa luetteloida, vaikka yksilöllistä tämä onkin.

      Rakastan vellejä, mutta puurotkin ovat hyviä.
      sokerittomat mehukeitot
      jugurtit
      rahka
      raejuusto
      leipäjuusto

      kasvissosekeitot (suosikkina bataattikeitto)

      appelsiini, päärynä, mandariini, luumu, kirsikka yms.
      kaikki marjat


      Olen käyttänyt hyla-tuotteita, mutta nyt nekin aiheuttaa ongelmia, joten valitettavasti nuo maitotuotteetkin on harvinaista herkkua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      153
      7830
    2. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      61
      4390
    3. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      140
      4013
    4. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      23
      3922
    5. Moi kuumis.

      Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.
      Ikävä
      42
      3310
    6. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      32
      3287
    7. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      38
      3228
    8. Miten hyvin tunnet kaivattusi?

      Mikä hänessä kiehtoo? Asiallisia vastauksia kiitos. 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      48
      2963
    9. Milloin olisi sinun ja kaivattusi

      Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?
      Ikävä
      42
      2741
    10. Oletko joutunut kestämään

      Mitä olet eniten joutunut kestämään?
      Ikävä
      49
      2484
    Aihe