Koska kertoa isovanhemmille?

Heippa!
Miten pian te olette uskaltaneet tuleville isovanhemmille kertoa raskaudestanne? Kertokaa ihmeessä miten pian olette kertoneet. Mun tekisi niin mieli jo mennä ja ilahduttaa niitä, mutta mitäs jos joku näin alkuvaiheessa meneekin vielä vikaan?! En ole siis edes ensimmäistä neuvolakäyntiäni käynyt.
8777
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

mä mietin tota ihan samaa:) olen luullu että joku 10 viikko vois olla...mutta pelkkää luuloa.täytyy odottaa viisaan vastausta.mitn pitkällä olet? itse olen n rv6.

Äänestä
  • Mulla on seiska-viikko meneillään. Ja olisi niin ihana jo hihkua riemuaan edes omille vanhemmille... Muutama kaveri tietää jo, mutta niille mikään keskenmeno ei olisikaan kait sellainen takaisku kuin isovanhemmille. Mutta olen nyt ajatellut alustavasti että siihen ekaan neuvolakäyntiin asti yritän hillitä itseni...

    Äänestä

  • Poiju kirjoitti:

    Mulla on seiska-viikko meneillään. Ja olisi niin ihana jo hihkua riemuaan edes omille vanhemmille... Muutama kaveri tietää jo, mutta niille mikään keskenmeno ei olisikaan kait sellainen takaisku kuin isovanhemmille. Mutta olen nyt ajatellut alustavasti että siihen ekaan neuvolakäyntiin asti yritän hillitä itseni...

    Ekan raskauden äitini arvasi ihan itse. Toisesta kerroin melkein heti testin tehtyäni, kuten myös tämän kolmannen kerroin heti kun sain itse tietää.

    Äiti on sitten huolehtinut kertomisesta muille sukulaisille.

    11 v. pojalleni kerroin neljännellä kuulla, kun olin varmistunut että raskaus tulee jatkumaan. 5 v. tytölle vasta kun maha alkoi kasvamaan kunnolla. Ajattelin että ei olisi niin pitkä aika odottaa pienen tytön, kun toivoi jo valmiiksi niin kovasti pikkusisarta.

    Äänestä

moi. me kerroimme vanhemmille ja sukulaisille rv 16. olimme n.2vuotta yrittäneet tätä pientä ihmettä ettemme uskaltaneet kertoa aiemmin kellekkään jos jokin olisikin mennyt pieleen.=) rv 12 kerroin siskolleni ja yhdelle kaverille. kaikki muut sai odottaa viikkoon 16.

Äänestä
  • eli viikolla kahdeksan. Olihan se aikasta, mutta oltiin niin mielissämme, että pakko oli paljastaa

    Äänestä

....

Äänestä

Me kerrottiin heti ultran jälkeen. Taisi sillon olla viikkoja 12-13. Haluttiin ensin odottaa tuo 12 viikon "maaginen raja" =)

Äänestä

kertonut suunnilleen heti kun olen itse tiennyt, mutta varsinkin nämä pari viimeistä on jäänyt kertomatta kokonaan. Jotenkin tuntuu, ettei kolmas ja neljäs ole enää niin tervetulleita, vaikka ei sellaiseen pelkoon ole aihetta annettu.

Mutta on ne kuitenkin varmaan jossain vaiheessa huomanneet. Ainakin osaavat tuoda tuliaisia kaikille lapsille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Poiju kirjoitti:

Heippa!
Miten pian te olette uskaltaneet tuleville isovanhemmille kertoa raskaudestanne? Kertokaa ihmeessä miten pian olette kertoneet. Mun tekisi niin mieli jo mennä ja ilahduttaa niitä, mutta mitäs jos joku näin alkuvaiheessa meneekin vielä vikaan?! En ole siis edes ensimmäistä neuvolakäyntiäni käynyt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu