Lapset

matkailija10

Onko Saigonissa lapsille tekemistä? Jos joku on käynyt ja tietää niin voisitko vastata !

12

1950

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • izar

      Hei

      Minkä ikäisistä lapsista on kyse? Ihan pienten lasten kanssa en sinne lähtisi. Meillä oli mukana teini-ikäisiä ja se oli ihan ok. Kovin paljon siellä ei näkynyt lapsille aktiviteettejä.

    • mopomuori

      Ei oikein ole lasten paikka,siis aivan pienien.
      Retkistä ei lapsille iloa,sotamuseot. ym.
      Hotellin allasalue milestäni ainoa lastenpaikka.
      Veisin vasta kouluikäisiä yli 10 v.lapsia
      Saigonin matkalle.
      Kyllähän siellä puistoja oli,mutta,mutta...ei oikein.Ja sitten kun ajattelen jalkakäytäviä,jotka
      käytännössä nekin mopoja täynnä,vähän hankalaa
      työntää esim.rattaita.

      • matkailija10

        Meillä on 10vuotias ja 7vuotias mukana ! Joten eiköhän me jotain keksitä ! Mutta kiitos vastauksesta


      • Käykää siellä
        matkailija10 kirjoitti:

        Meillä on 10vuotias ja 7vuotias mukana ! Joten eiköhän me jotain keksitä ! Mutta kiitos vastauksesta

        Aivan Sagonin keskustassa on eläintarha ja pääsymaksu lähes ilmainen, käykää siellä !


      • isukki-eki

        Meillä lapset 7 ja 10 v.eivät oikein tykästyneet.
        Olimme yhd.matkalla Saigon-Nha-Trang.
        uudelleen mennään Cha-amiin,sitä mieltä lapset.
        Nähtävää kyllä Saigonissakin on,mutta jotenkin
        apeaa ja tuo rantapaikka,ei sytyttänyt.
        Aikuisena kyllä retket sotamuseoon ym.olivat
        aivan mahtavat.Lapset ei siellä mukana.
        Bangkokistakin lapset pitivät.


    • Kokenut..

      Se on kakkapuhetta se, etteikö pienten lasten kanssa muka siellä pärjäisi. Meillä ollut 1vuotias, 5vuotias sekä 8vuotias mukana, eikä tuottanut minkäänlaista ongelmaa siellä. Jos osaa, niin kyllä pärjää. (Ai niin, meidän matka kesti sentään 6viikkoa.)
      Dam seng park ja Waterpark ovat suosittuja, niissä kannattaa tosiaan käydä. Tekemistä ja nähtävää riittää takuulla. Dam Seng ainakin niiiin iso, ettei sitä yhdessä päivässä ehtinyt kiertää. Eka päivä kierrettiin toinen pää, toka päivä toinen pää, muttei siltikään päästy näkemään koko paikka. Oli laitteita, eläimiä, krokotiilin syöttämistä, apinoita puissa, vedellä polkemista, satulinnaa ja paljon paljon muuta!
      Pidät vaan muksujen kädet tiukasti omassas, niin siellä pärjää mainiosti! Oikein oiken mukavaa matkaa! :)

      • äiti76

        Kiitos vastauksesta. Matkailija 10 on kysellyt tekemistä Vietnamissa ja olemmekin ajatelleet että kyllä Vietnamissakin lapsia elelee, että eiköhän me keksitä kaikkea kivaa. Kiitos vinkeistä. Onneksi lapset on niin tyytyväisiä ja iloisia pienistäkin asioista, kuten altaat, jäätelö, ostokset ja aurinko.


      • mopomuori

        En väittänyt,etteikö Saigonissa lasten kanssa
        pärjää,tottakai pärjää.Ei vain ole mielestäni
        ihanteellinen lapsikohde vaikka näkemistä riittääkin.Mutta ehkä emme osanneet.....
        perheessämme on vain 4lasta ja ennen Saigonia
        olimme matkanneet vain 5 kertaa eri kohteissa
        Aasiassa ja jos sitä nyt voi laskea mukaan asuimme
        3 kk Meksikossa.
        Hyviä matkoja kaikille.


      • osaamatonko?

        Ei tykätty,ehkä ei osattu ,kun olimme vain 2 viikkoa.Matkustettu lapsien 6 ja 9 v vain Intiassa
        ja Thaimaassa ja Kuubassa sekä Euroopassa.
        Mieheni tykkäsi Cu Chin retkestä.


    • onnistunut loma

      Olimme kaksi vuotta sitten yhdistelmämatkalla, Saigon-Hoi An. Tyttäremme oli silloin 6-vuotias. Ei ollut minkäänlaisia ongelmia. Saigonissa kävimme eläintarhassa,vesinukketeatterissa, ajelimme riksalla jne. Hulppeassa hotellissa oli uima-allas, jonne pääsi aina pulahtamaan kaupungilla pyörimisen jälkeen. Meidän lapselle ainakin se uiminen on tärkein juttu, ja kun on joka päivä mahdollisuus uida, niin silloin kuumuuden ja kaiken muunkin kestää hienosti. Rantakohde oli myös hyvä.

      Yksi mukava vinkki AM:n opasvihkosesta oli pikkulahjojen antaminen lapsille. Vihkosessa mainittiin kuulakärkikynät. Otimme työpaikan mainoskyniä nipun mukaan ja Hoi Anissa tyttäremme antoi paikallisille lapsille kynän silloin ja toisen tällöin. Ensin se vähän arvelutti, että onko se oikeasti "hieno juttu", mutta heti kun tyttäremme antoi ekan kynän yhdelle lapselle, huomasimme kuinka hyvä idea se oli. Lapset saivat tällä kynän vaihdolla mukavan kontaktin keskenään ja iloinen hymy tuli vastalahjaksi.Se oli tosiaan ilahduttava kokemus.

      Olemme käyneet myös Thaimaassa ja Meksikossa tyttäremme kanssa ja meistä tämä oli aivan yhtä hyvä kohde lapsen kanssa kuin nuo kaksi muutakin. Voi suositella !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      30
      5557
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      173
      2071
    3. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      162
      1649
    4. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      8
      1627
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      14
      1344
    6. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      30
      1341
    7. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      67
      1333
    8. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      70
      1194
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      94
      1165
    10. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      212
      1108
    Aihe