Muslimi-kristitty parin lapset

Tunnen islamin uskoa vain pintapuolisesti ja olisinkin kiinnostunut tietämään, ajatellaanko muslimi-isän lapsien automaattisesti olevan muslimeita? Vai voidaanko lapset kastaa kristinuskoon?
7671
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

ne kasvatetaan 100 prosenttisesti ei siinä ole tilaa millekkään omalle valinnalle.ABU BEBU

Äänestä

"Tunnen islamin uskoa vain pintapuolisesti ja olisinkin kiinnostunut tietämään, ajatellaanko muslimi-isän lapsien automaattisesti olevan muslimeita?"

Kyllä islamin mukaan lapset pitäisi kasvattaa muslimeiksi.

Äänestä

>>Tunnen islamin uskoa vain pintapuolisesti ja olisinkin kiinnostunut tietämään, ajatellaanko muslimi-isän lapsien automaattisesti olevan muslimeita? Vai voidaanko lapset kastaa kristinuskoon?

Äänestä
  • Hellarit on sitten tota mieltä ja toiset kristityt taas toista mieltä.

    Äänestä

iolman muuta muslimeiksi!

Äänestä

koska päätöksen tekevät kyseinen pari. Riippuu sitten miehen näkemyksestä, uskonlujuudesta, sosiaalisista paineista ja ties mistä muusta mitä tuleman pitää, jos yhteisiä lapsia tulee.

Me ollaan miehen kanssa monastikin retorisesti puhuttu kristitty-muslimiparin lapsista. Mieheni ei ainakaan ahdistu minun olemattoman vähäisestä uskostani ja tyttäreni kanssa tuntuu, että hän arastelee puhua omasta uskostaan. Pelkääkö lie, että alan syyttämään aivopesusta=)

Tyttäressäni olen huomannut jonkin asteisia kristinuskonnollisia heräämisiä. Rakas tätini on kovin harras ja on ihan selvästi saanut tyttäreenikin jonkin asteisen kiinostuksen heräämään. Mikäs siinä, jos tyttäreni lauleskelee jumalan kämmenellä ja rukoilee iltarukouksen. Minä kuitenkin jollain tavalla kadehdin ihmisiä jotka uskovat Jumalan tahtoon kaikkialla.

Meillä ei yhteisiä ole eikä tule. Minulle riittää tuo yksi, joka on niin hyvällä alulla murrosiän kynnyksellä, etten ole valmis enää aloittamaan 20 vuoden kasvatusrupeamaa alusta. Sitä, että tyytyykö mieheni lapsirakkaana ja perhekeskeisenä ihmisenä minun itsekkääseen päätökseeni hänen lapsettomuudestaan, en tiedä. Mistä minä tiedän tai mieskään, että herääköhän nelikymppisenä kun tyttärenikin on mahdollisesti lentänyt pesästä tunteeseen, että oma lapsi on pakko saada. Toisen tuomitseminen lapsettomuuteen voi olla niin julma, että rakkauskin katoaa sen rinnalla. Onneksi ei tiedä tulevaa ja ainakin vielä näyttää tämä tilanne riittävän.

Äänestä
  • Kuvaavaa jo kysymyksenasettelussa ja edellisessä vastauksessa on se, että oletetaan muslimi-kristitty parien olevan sellaisia, jossa isä on muslimi. Ei siis edes pidetä mahdollisena tilannetta äiti muslimi, isä kristitty.

    Tästä aiheesta käytännön esimerkki takavuosilta: muuan pohjoisafrikkalainen kiinnostui sisarestani. Hän sitten selitteli laveasti minulle, miten länsimainen ja suvaitsevainen hänen ajatusmaailmansa on. Pyysi kuitenkin minulta lupaa(!) viedä siskoni ulos iltaa viettämään. Kun tiesin kaverilla olevan kivannäköisen sisaren, ehdotin että asia on ok jos minä ja hänen sisarensa voisimme myös lähteä ulos syömään, vaikkapa samassa seurassa. Kaveri repesi täysin ja oli niin vihainen ettei tahtonut saada sanaa suustaan...

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


KiiiNNosTunuT kirjoitti:

Tunnen islamin uskoa vain pintapuolisesti ja olisinkin kiinnostunut tietämään, ajatellaanko muslimi-isän lapsien automaattisesti olevan muslimeita? Vai voidaanko lapset kastaa kristinuskoon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu