Prossu olis Amd Athlon 64 2,2ghz ja 2Gt muistia. Kannattaako tällaseen laittaa 64 bittinen vista? Onko siitä mitään hyötyä, jos ohjelmat ei oo 64-versioita? Toimiiko 32bittiset 64 Vistan päällä?
Mitä kaikkea pitäis oikein ottaa huomioon valinnassa? Microsoftin sivut ei ainakaan asiassa auta pätkääkään.
Mitä kaikkea pitäis oikein ottaa huomioon valinnassa? Microsoftin sivut ei ainakaan asiassa auta pätkääkään.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Vistan ohjeita:
http://windowshelp.microsoft.com/Windows/fi-FI/help/3af7e05f-4d2a-4af7-a168-9242f9093bb81035.mspx
http://windowshelp.microsoft.com/Windows/fi-FI/default.mspx
http://www.microsoft.com/finland/windows/products/windowsvista/editions/64bit.mspx
http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/618004
http://keskustelu.plaza.fi/muropaketti/bbs/t520988
http://keskustelu.plaza.fi/muropaketti/bbs/t521870
http://keskustelu.plaza.fi/muropaketti/bbs/t473317
Suosittelee 32-bittisellekin Vistalle vähintään 3 gigaa keskusmuistia, joten unohda se 64-bittinen tai laita muutama giga muistia lisää.
Niin bittisyyshän ei kasvata varsinaisesti muistintarvetta. Nykyään muisti halpaa joten 4 gigaa kannattaa laittaa ja Vista 64.
3 gigassa on se ongelma, että joudut ostamaan 2 * 1 giga sekä 2 * 512 mega jotka ovat kalliita kokoonsa nähden. 3 * 1 giga ei toimi dc:na joten ovat huomattavasti hitaampia.
Muistin väärin. Siellä oli less than 3 GB. 64-bittiselle sen sijaan suositeltiin 8 gigaan asti.
2 Gt riittää mutta ei kai lisä pahaa tee.