TV1 Tiistai 5.2. klo 20:00 - 20:30
Tosi tarina: Kipu
"Tosi tarina arjesta kivun kanssa. 34-vuotias tamperelaisinsinööri kamppailee toivon ja toivottomuuden välillä kun kipu ei hellitä."
Aamulla pikaisesti lukaisin, että kyseisessä tapauksessa taas on lääkärit ryssineet diagnoosin kanssa ja siksi ei vakuutus korvaa...
Tosi tarina: Kipu
"Tosi tarina arjesta kivun kanssa. 34-vuotias tamperelaisinsinööri kamppailee toivon ja toivottomuuden välillä kun kipu ei hellitä."
Aamulla pikaisesti lukaisin, että kyseisessä tapauksessa taas on lääkärit ryssineet diagnoosin kanssa ja siksi ei vakuutus korvaa...
Vastaukset 23
Vanhimmat
Ohjelmassa pullistumapotilas käy manipulaatiohoidossa kalevalaisella kansanparantajalla. Miten mahtaa käydä?
"Tässä dokumentissa Mika vierailee Kalevalaisen jäsenkorjaajan Saanan asiakkaana. "
"Kaikkein turhauttavinta Mikasta on yhä uudestaan ja uudestaan vakuutella, että hän ei kuvittele kipua vaan häntä ihan oikeasti sattuu. Kipu on kokijalleen subjektiivinen kokemus ja ulkopuolisen on sitä vaikea ymmärtää. "
http://ohjelmat.yle.fi/tositarina/kipu
Kuulostaako tutulta?
että tällaista kovinkin tavallista tuntemusta kuin KIPU, ns. asiantuntijan on niin kovin vaikea uskoa, ja ymmärtää, ja jota potilas joutuu toistelemaan jatkuvasti.
Tuottaakohan se asiantuntijalle suurtakin mielihyvää ja ylemmyyden tunnetta, kun ei usko, eikä tiedosta?, potilaan kertomia tuntemuksia kivuistaan.
Voipa hän kertoa kivuista jo puolittain tajuttomalle potilaalle, että enhän minä voi tietää kuinka kipeä sinä olet, kun ei ole semmoista mittaria, jolla sitä voitaisiin mitata, kuten minullekin kerrottiin, kun oli jo useita vuosia puuhailtu sietämättömien leuka-, takaraivo- ja niskakipujen kanssa!
KIPU lienee yleisin vaiva, jonka takia lääkäriin mennään, mutta siellä aihe harvemmin aiheuttaa isompaa kiinnostusta, useimmiten vain vähättelyä.
Kerrotaanhan jo terveydenhoidon alkeissa, että lääkäri selvittää kivun SYYN ja määrää lääkkeet.
Mutta sehän onkin vain teoriaa!
Mistä johtuu että nykypäivän ihminen menee lääkärin mitä pienimmästä syystä. Kipukynnys on laskenut ja lääkäreiden pitäisi osata havaita sellaiset jotka oikeasti tarvitsevat apua suuresta pullamössömassasta.
Että miksei potias tullut aiemmin lääkäriin kun olisi vielä voinut jotain tehdä. Ja sitten syytellään ettei pidä huolta itsestään. Eli kipu on oma vika kun liikkui liikaa tai ei liikkunut tarpeeksi.
...että näitä selkäkipuisia raahautuu vastaanotoille eniten maanantaiaamuisin punasilmäisinä vanhalle viinalle löyhkäten tai ennen jääkiekon maailmanmestaruuskisojen alkua. Ja kuitenkin nämä samat selkäkipuiset pystyvät vaivattomasti kantamaan täysinäisen kaljakorin autoon marketin kylmäosastolta ja hyppäämään ketterästi etupenkille ajamaan.
Tai mistä johtuu, että tällaiset selkävaivat helpottovat välittömästi suotuisan eläkepäätöksen saamisen jälkeen eikä hirsimökin rakentaminen hartiapankkityyliin ole mikään ongelma, vaikka työssäoloaikana ei onnistunut kevyiden varaosien siirtäminen autotarvikekaupan hyllyltä myyntitiskille?
Ei ole ihme, että vakuutusyhtiöt kaipaavat korvauspäätösten perusteiksi objektiivista faktaa. Muuten kaikki olisivat ennen pitkää sairaseläkkeellä jonkun kivun takia.
että kaikenlaiset paskanjauhajat kirjoittelevat puuta heinää, vain lämpimikseen, vai osoittaakseen sitä niin suurta kuvittelemaansa tietämystään?
että oikeesti selkävaivaiset ei pääse eläkkeelle,vaikka ei pysty nostelemaan mitään raskasta,kävelykin on vaivaista,hermokipujen vuoksi,hylkypäätös tuli eläkkeestä,kahteen vuoteen en ole pystynyt töihin,mutta vakuutusyhtiön mukaan olen työkykyinen.,,,,nämä jotkut jotka osaa huijata,ovat pilanneet oikeesti sairaiden eduudet.
hesassa kunnollista kalevalais jäsenkorjaajaa,olen kärsinyt selkäkivuista 6vuotta,mutta mangneetissa ei näkynyt mitään ihmeempää,hermorata tutkimus vielä,vaivat on just samanlaiset kuin tämän ohjelman Mikalla,en vaan ole ennen uskaltautunut näihin hoitoihin,nyt ajattelin,että en kestä näitä kipuja kovin kauan,jotain on tehtävä.
Helsingistä en tunne yhtään kalevalaista, jota voisin oikeasti suositella, koska itse pidän kalevalaista tekniikkaa niin hitaana.
Epäilemättä joillekin se sopii. Mutta löytyy sieltä muita, joilta voit apua saada kertalaakista. Tai sitten katso tuolta joku ja kokeile onneasi. Hyviä löytyy:
http://www.kansanlaakintaseura.fi/
Ohjelmassa esiintynyttä pohjanmaalaista kalevalaista kisälliä (tai mikä lienee) ei listalta löydy...
Mun mielestä osa kalevalaisista on ihan kohtuuhyviä lantiosta ylöspäin sekä lantiosta alaspäin. Lantion alueen ongelmiin tarvitaan useampi kerta, koska tekniikka on erittäin pehmeä. Mutta varmasti useilla myös se alue tulee kondikseen muutaman osaavan hoitokerran jälkeen.
Se johtunee ehkä siitä, että lääketiedettä ei kiinnosta selvittää menetelmiä kivun mittaamiseen, koska silloin vakuutusyhtiöt joutuisivat pulaan.
Kovasta (mutta selittämättömästä) kivusta kärsiviä kun on maailmassa miljoonia.
Luulet. Sä et pääse eläkkeelle, koska se on herroilta pois. Pienistä puroista kertyy iso säästö.
Kipu VAS-janalla mitattuna. Jos se paperi olisi ollut käsissäni silloin kun kipu vei jalat alta työpaikallani, niin 10 olisin ruksannut.
Tai kun lomalla vieraalla paikkakunnalla, piti soittaa 112 ja kysyä, että mihin hakeudun hoitoon kun en voi enää kävellä kivun takia. Olisin silloinkin sen 10 ruksannut.
Mutta kun on makoillut sen muutaman päivän Tramaleissa, ei sitä kipua enää tunnekkaan sellaisena, etteikö pystyisi halkoja hakkaamaan. Jotenkin turhauttaa käydä työterveyslääkin tykönä kontrollissa, hän kun on määrännyt sen 10:nen kuurin Mobicia.
Jospa nämä kipuilut nyt alkaisi loppumaan ja hoidot jotka stadissa kävin saamassa alkaisi tehoamaan. Itsestäni riippuu nyt paljon, mutta motivaatio on erittäin korkealla.
Eihän se kivun lähde olekkaan Prol.Disci L4-5!!
ilmeisesti et tiedä kivusta mitään...Tänä aikana ei todellakaan päästä eläkkeelle ihan niin kun joskus parikymmentä vuotta sitten. PELKÄN KIVUN takia ei pääse eläkepäivistä nauttimaan ja PELKÄN SELÄN takia, tämä on tosi asia. Selkää tarvitaan työssä, kun työssä ja tosi kivuliaana on mahdoton olla työssä, tässä ollaan tosi ikävässä tilanteessa, kun ei kelpaa työelämään eikä eläkkeelle, minne sitten???
Jos asiakas kertoo lääkärille pahoista, voimakkaista, jo sietokyvynkin ylittävistä kivuistaan, on todella kumma, että lääkärin ei tarvitse kuunnella potilaan puheita, ei niitä huomioida eikä uskoa?
Puhehan on kuitenkin kovin yleinen ihmisten kommunikointitapa.
Ainoastaan siinä mielessä voisi ymmärtää, jos hänellä ei ole muuta kiinnostusta tätä kärsivää potilasta kohtaan, kuin kirjoitella erilaisia pillerireseptejä vuodesta toiseen.
Kokemustakin on.
Valitettavasti.
Jotkut ovat yksinkertaisesti niin huonoja valehtelijoita.
atsoin myös tuon ohjelman ja olen täysin vakuuttunut että kivut on ihan jossain muualla kuin selässä tuossa tapauksessa ilmeisesti ainoa mitä lekuri oli sanout oli välilevynpullistuma mutta pelkkä välilevynpullistuma ei merkkaa paskavertaa (normaalitapauksessa)ihmiset kuulee vain ton sanan niin heti ollaan rampoja!!!!!pullistuma voi toki olla niin paha että se painaa hermoja mitkä menee selkärangassa(iskias kipuilua) mutta se takuulla näkyy magneettikuvissa ja silloin se leikataa ja silloinkin saikkua 3kk ja selkä on kunnossa!
Kaverin lääkkeetkin osoitti että lekurit ei ota kaveria vakavasti toi "pana" tyyppinen lääke on tosi kesy jos lekurit oikeesti uskoo että olet kipeä löytyy ihan eri vahvuusluokan troppeja....1 tabu ja on kivuton hoomoilanen.
Tolaanen jäykkyys taas on täysin psyykkistä jos jännität ja luulet olevasi rautakanki niin sitähän on sitten
Länsimainen lääketiede on vain yksi näkemys ja ei todellakaan ainoa oikea totuus todellisiin kipuihin kannattaa kokeilla akupunktiota tms kiinalaisten juttuja moni on saanut apua niistä.
Sitten periaate lääkäreistä he ovat hyvin varovaisia sanomaan mitään potilaan virheasennoista "valuvioista! potilaalle itselleen se on täysin ymmärrettävää ja hyväksyttävää koska jos lekuri sanoo jotai niin potilas suu vaahdossa selittää kaikille kuinka sekin lekuri sanoi sitä ja tätä samalla potilas tekee itsensä sairaaksi jo vain tiedon takia vaikka oikeasti asia on niin vähäpätöinen että sillä ei ole vaikutusta!!! mutta kun lääkäri sanoi!
Itse olen oikeasti kipeä selästä/niskasta ja voin vakuutaa että kun siihen on selkeä lääketieteellinen syy ei ketää tarvi vakuutella turhaan niille ketkä oikeasti ovat kipeitä laitetaan tarvittavat lausunnot ilman kerjäämistä minulla on ennuste että tulen menettämään työkykyni koknaan muutamassa vuodessa vaikka olen 40v leikkausta ei suositella enkä sitä itsekkään halua...lopputulos on aina riski ja homma voi mennä huonommaksikin haluan tehdä töitä vielä niin pitkään kun voin kun kunto loppuu niin se loppuu ja se on väistämätöntä siihen ei auta kuin sopetua.
Lääketieteellinen näyttö. Sähän olet oikea ritari. Sähän voisit ruveta vakuutuslääkäriks kun olet kova vähättelemään muiden vaivoja.
vaikuttaa siltä ettet ole kovin kipeä. Ylös ulos ja lenkille!
Pointti onkin se että nimenomaan lenkille,salille,jumppaan,fysikaaliseen en todellakaan ole niin kipeä että jättäisin noin pois lue!!!!! niillä nimenomaan saadaan lisäaikaa ennen lopullista jumiii ne kun on nykyään pääasiallisia hoitokeinoja tuki ja liikuntaelinsairauksissa!!!
...> Sitten periaate lääkäreistä he ovat hyvin varovaisia sanomaan mitään potilaan virheasennoista "valuvioista"......
Onko virheasento aina "valuvika"?
Hyvin paljon on virheasentoja jotka eivät ole "valuvikoja".
Luulisi alan ammattilaisen erottavan ne toisistaan?
Kuinka he ovat niin varovaisia sanomaan virheasennoista, kun he voivat paukauttaa päin naamaa, että vika on siellä "korvien välissä", jos hänen tutkimukset ei muuta kerro kipujen syyksi?
Koska potilaan syyllistäminen on halvin ja helpoin keino "auttaa" ja samalla nostaa omaa egoaan.
Jos ihmisellä on kovia kipuja, niin voiko se aiheuttaa virheasentoja? vai onko virheaento aina ensin ja siten se aiheuttaa kovia kiputiloja?
Tuosta ohjelmasta löysin paljon yhtäläisyyksiä oman elämäni kanssa, vaikka en todellakaan ole noin kipeä. Silti työkyvytön olen. Minulla on kalkkeutunut tyrä 4-5 välissä. Lääkäri suositteli liikuntaa, kuten näköjään kaikille muillekkin. Liikunta pitää tukilihakset ja ihmisen kasassa, mutta ei paranna itse vaivaa. Siihen voi olla monia keinoja. Minulle ollaan suunnittelemassa leikkauksen tekemistä. On minullakin noita valuvikoja. Lantio on liian takana ja selkä notkolla. Ei niistä ennen ole ollut vaivaa, vaikka saattavat ne olla osa syyllisiä, että sain tyrän.
Jos joskus tulee kovia kipukohtauksia, sitä muuttuu konaan rautakangeksi ja kävelykin on vaikeaa. Onneksi lääkärit eivät ole koskaan syyllistäneet minua kipujeni vuoksi, vaan minut on otettu vakavasti ja on uskottu, että minulla on kovia kipuja oikeasti. Ja sekin on tärkeää, että työnantaja on uskonut minua ja toivoo minun tulevan kuntoon. Läheisten tuki on tärkeää myös.
Jos minullakin olisi rahaa, kokeilisin muitakin hoitoja, kuin kuntoilua.
>Jos ihmisellä on kovia kipuja, niin voiko se aiheuttaa virheasentoja? vai onko virheaento aina ensin ja siten se aiheuttaa kovia kiputiloja?
Molemmat on oikein. Jos lantio on vinossa se kiristää lihaksia jotka aiheuttavat selkänikamien facettien lukkiutumista, skolioosia ja ryhtiongelmia. Myös jalkojen toiminta muuttuu ja kaikenlaisia ongelmia esiintyy siellä. Kireät lihakset aiheuttavat hermopinteitä, kipuja, jne.
>Lantio on liian takana ja selkä notkolla. Ei niistä ennen ole ollut vaivaa, vaikka saattavat ne olla osa syyllisiä, että sain tyrän.
Vielä ennättää tehdä muutosta tuohon. Lantion asento voi muuttua osaavalla korjaajalla.