Katainen ja

Kyllä valtionpitää huolehtia kansalaisistaan eikä vain ajatella pörssikursseja vai onko Katainen myymässä Stora Enson osakeet kun niin paljon niistä huolestui ja pitäisi Kataisen muistaa ettei Katainen niitä osakkeitaomista yhtään sen enempää kuin muutkaan Suomalaiset.
8192
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

mutta kun kataisen pitää alentaa het sitä viinaveroo että tasaaarvo totteutuu, ku rikkaila on varaa ostaa kaliit viinapulloi mut köyhä ei saa ees kossupulloo!!

Äänestä

siellä sun tyhmyytes palkitaan.

Äänestä

Valtionvarainministeri Jyrki Kataisen mukaan valtio ei aio puuttua mitenkään Stora Enson toimiin koska muuten on vaarassa että Stora Enson osakekurssi putoaa yli 10 % http://www.iltalehti.fi/uutiset/200802057202831_uu.shtm l

On siinä meillä ministeri ja kansanedustaja jonka pitäisi pitää ajaa Suomalaisten (tässä tapuksessa Kemijärveläisten)etuja eikä minkään pörssikurssien etuja.
Mitä sitten vaikka osake kurssi putoaisikin??

Äänestä
  • Ehkä ministeri ajattelee niiden vähävaraisten eläkeläisten etua, joiden eläkevaroja eläkelaitokset ovat sijoittaneet mm. Stora Ensoon.

    Äänestä

  • monia ulottuvuuksia kirjoitti:

    Ehkä ministeri ajattelee niiden vähävaraisten eläkeläisten etua, joiden eläkevaroja eläkelaitokset ovat sijoittaneet mm. Stora Ensoon.

    Katainen toteaa ettei valtio ole asemassa

    jossa voisi tehdä asialle mitään. Ja kyllä, pörssikurssit ovat syy tähän: ei valtion omistuksen arvon laskun takia, vaan KAIKKIEN MUIDEN OMISTAJIEN ARVONLASKUN TAKIA.

    Äänestä

  • Kataiselle parempia puheenkirjoittajia, ei moista hölynpölyä saa ministeri suusta päästellä, vaikka olisi sitten savolainen ja nuori iältään!

    valtio, jos kuka voi panna metsäteollisuuden toimintaedellytykset kuntoon eikä taaperella tahdottomana EU selän taakse peukaloita pyörittämään.

    >Valtionvarainministeri Jyrki Kataisen mukaan valtio ei aio puuttua mitenkään Stora Enson toimiin koska muuten on vaarassa että Stora Enson osakekurssi putoaa yli 10 %

    Äänestä

  • mittaa... kirjoitti:

    Kataiselle parempia puheenkirjoittajia, ei moista hölynpölyä saa ministeri suusta päästellä, vaikka olisi sitten savolainen ja nuori iältään!

    valtio, jos kuka voi panna metsäteollisuuden toimintaedellytykset kuntoon eikä taaperella tahdottomana EU selän taakse peukaloita pyörittämään.

    >Valtionvarainministeri Jyrki Kataisen mukaan valtio ei aio puuttua mitenkään Stora Enson toimiin koska muuten on vaarassa että Stora Enson osakekurssi putoaa yli 10 %

    Valtioneuvoston omistajaohjausyksikön ylijohtaja Pekka Timonen täsmentää, että kymmenen prosentin kurssilasku perustuu kyselyihin ulkomailla ja kotimaassa.

    Timosen mukaan valtion noudattamat periaatteet ovat säilyneet suunnilleen samanlaisina 1990-luvun puolivälistä.

    Tästä syystä Suomesta on Timosen mukaan tullut maailman turvallisimpia maita valtionyhtiöihin tehtävien sijoitusten kannalta.

    http://www.taloussanomat.fi/politiikka/2008/02/05/H%E4k%E4mies%3A+Valtion+aktiivisempi+ote+laskisi+kursseja/20083543/382?rss=4

    Äänestä

  • eri syistä koko ajan. Jos Stora-Enson kurssi laskisi olisi se kumminkin vain väliaikainen notkahdus. Nämä kataiset ja häkämiehet vain selittää asioita kuin pikkulapsille, ei uskoisi ministereiksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pörssikurssit,- kirjoitti:

Kyllä valtionpitää huolehtia kansalaisistaan eikä vain ajatella pörssikursseja vai onko Katainen myymässä Stora Enson osakeet kun niin paljon niistä huolestui ja pitäisi Kataisen muistaa ettei Katainen niitä osakkeitaomista yhtään sen enempää kuin muutkaan Suomalaiset.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu