Miehelläni on epäidenttiset kaksoset aikaisemmasta liitostaan. Itselläni on epäidenttinen kaksoissisko. Olisiko meillä kovinkin paljon suurempi mahdollisuus saada kaksoset jos rupeamme lasta yrittämään? Löytääkö kukaan mitään tutkimustietoa aiheesta tai vastaavaa?
Kaksoset eivät todellakaan olisi toivelistalla.
Kaksosuuden periytyvyys?
12
2707
Vastaukset
- mieheltäsi
koska eihän hän vaikuta siihen irtoaako sinulta yksi vai kaksi munasolua epäidenttisessä raskaudessa! :)
- epäidenttisiä kaksosia
kulkee äidiltä tyttärelle, eli jos äidilläsi oli epäidenttiset kaksoset, voit sinäkin saada sellaiset. Identtisten kaksosten syntymä sen sijaan on sattuman varaista.
- yhen sukupolven yli.
eli jos mummosi on saanut kaksoset, niin äitisi ei tule saamaan, vaan sinä.
- -äiti-
yhen sukupolven yli. kirjoitti:
eli jos mummosi on saanut kaksoset, niin äitisi ei tule saamaan, vaan sinä.
Ja tuo uskomuksesi ei pidä muuten paikkaansa. Itse olen kaksonen ja minulla on myös kaksoset. Ja aivan ovat normaaleja "hoidottomia" raskauksia olleet, niin äidilläni, kuin minullakin.
Ja itse asiassa, tiedän muitakin vastaavia tapauksia ainakin 2. - misltä
-äiti- kirjoitti:
Ja tuo uskomuksesi ei pidä muuten paikkaansa. Itse olen kaksonen ja minulla on myös kaksoset. Ja aivan ovat normaaleja "hoidottomia" raskauksia olleet, niin äidilläni, kuin minullakin.
Ja itse asiassa, tiedän muitakin vastaavia tapauksia ainakin 2.Äidilläni on kaksoset, samoin tädilläni ja myös siskollani. Isän puolen isoisän äidillä on myös kaksoset.
- isältä tyttärelle.
Kaksosten saannin mahdollisuus voi periytyä myös isän kautta tyttärelle.
Usein kaksosten saaminen hyppää yhden tai kahden sukupolven yli.
Esimerkki:
Isäsi isänäidillä on kahdet kaksoset ja kolme yksittäistä lasta. Kaikki ovat poikia (yksi näistä yksittäisistä lapsista on isäsi isä).
Isäsi vanhemmilla on kolme poikaa (yksi heistä on isäsi), eikä yhtään tyttöä. Ei yhtään kaksosia,
eikä isäsi äidin suvussakaan ei ole kaksosia.
Isälläsi on yksi tyttö (=sinä) ja kaksi poikaa. Eikä yhtään kaksosparia.
Sinulla on viisi lasta, josta yhdet kaksoset. - me silti saatiin
yhen sukupolven yli. kirjoitti:
eli jos mummosi on saanut kaksoset, niin äitisi ei tule saamaan, vaan sinä.
Mummoillani ei ollut kaksosia, silti siskoni ja minä saimme useammat kaksoset.
- sattumaapajoo
misltä kirjoitti:
Äidilläni on kaksoset, samoin tädilläni ja myös siskollani. Isän puolen isoisän äidillä on myös kaksoset.
Itse olen epäidenntinen kaksonen. Ja nyt meillä identtiset pojat. Suvussa on muitakin kaksosia. Identtisii ja epäidenttisii. Eikä ole hypännyt sukupolven yli.
- anannnnn
ainakin sanotaan että jos on suvussa paljon tai edes muutama kaksonen oli se sitten epäidenttinen tai identtinen niin on suurempi mahdollisuus saada kaksos lapsia tähän maailmaan joten onnea! Sinulla on mahdollisuus saada kaksoset jos päätätte yrittää lasta
- anannnnn
siis tietenkin jos haluat kaksoset mutta jos et niin olen pahoillani sinulla on mahdollisuus saada kaksoset...
- meillä näin
Olen itse epäidenttinen kaksonen. Mulla on kaksossisko. Suvussa on muitakin kaksosia, mutta kaukana. myös miehen puolella. Ensin syntyi esikoispoika ja sitten heti perään kaksospojat. Että sanoisin, että mahdollista on hyvinkin.
- että se on
periytyvää äidin puolelta enemmän. Vähän vaikuttaa myös miehenpuolelta tulevana mutta silloin tulisi identtiset. Mutta tämän mukaan teillä pitäisi olla erittäin suuri mahdollisuus tulla tuplaraskaaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1794183"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?892740Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am1322219Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p782186- 192021
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.2519586 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark41815Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251783- 831777
Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m201763