hei olen 18-vuotias nuori äiti ja lapseni 8,5kk vanha.
Ongelmani on huonto itsetunto..
Tunnen olevani huonompi kuin muut..
se on ollut ihan ala-asteelta lähtien.
en usko että ihan pienestä asti koska olen mielestäni saanut huomiota ja rakkautta äidiltäni.
nyt kun minulla on oma lapsi ja oma koti niin silti edelleen esim. sisustuksen suhteen saatan ajatella että kysynpä ensin äidiltäni jos tuo onkin huono. annan mielummin muiden tehdä valinnat ja työt koska en usko itse osaavani yhtä hyvin.
Tunnen etten pysty siihen mihin muut pystyvät.
En kuitenkaan inhoa itseäni. Hyväksyn itseni mutta en ehkä kunnioita tarpeeksi ja pidän huonompana kuin olen oikeasti!
Kun sain lapseni minulla oli kovia suorituspaineita siitä miten selvidyn vauvan kanssa. Mutta huomasinkin että äitiys sopii minulle! Se on ihanaa ja en ole huonompi kuin muut!
Pystyin muutama kuukausi sitten sanomaan itselleni että "olen hyvä äiti" ja olin siitä todella iloinen ja onnellinen!
Mutta mihin se tunne hävisi.. Nyt olen taas epävarma itsestäni..
En ehkä olekkaan niin hyvä äiti..
PASKAT!
Olen edelleen se sama hyvä äiti kun muutama kuukausi sitten! Mutta mihin sen tunteen kadotin..:'(
tahdon saada itsetuntoni kuntoon mutta en tiedä miten se onnistuu..
huono itsetunto
2
397
Vastaukset
- nainen 38v
Hei. Olet kuullut tämän varmaan monesti, mutta sanon sen silti. Olet vielä nuori ja elämä opettaa. Anna elämän opettaa rauhassa, älä yritä liikaa sitä ja tätä. Huolehdi lapsesi perusturvallisuudesta, syötä, nukuta, hali leiki juttele, opeta, rakasta. Olet juuri silloin hyvä äiti. Älä ajattele, että mitähän muut nyt ajattelee jos teen niin tai näin, kuuntele sydäntäsi. Maailmasta löytyy aina parempia ja huonompia kuin itse on, se täytyy vaan hyväksyä.
Ei se merkkaa huonoa itsetuntoa jos kysyt äidiltäsi vinkkiä sisustukseen, sehän on pelkästää kiva juttu. Tsemppiä ja jaksamista elämään, se opettaa ajan kanssa. Hei
Ikävää lukea sinun kurjasta olostasi :-(. Tunnen itse ihan samoja asioita, joten ymmärrän sinua erittäin hyvin.
Siitä sinun hyvästä tunteesta mikä sinulla oli, siskollani oli myös lapsen saannin jälkeen hyvä ja tyytyväinen olotila, jonka hän myös kadotti ja kaipaili sen perään. Liittyy varmaankin raskauteen, lapseen ja hormooneihin, jotka sitten tietyssä vaiheessa normalisoituu.
Niin, itse painin myöskin itsetuntoasoiden kanssa, neuvoisin sinua ottamaan päivän kerrallaan, otat vaikka pienen askeleen kerrallaan. Muistutat itseäsi joka päivä, voit vaikka kirjoittaa sen paperille ja laittaa paikkaan jossa joka päivä näet sen, "OLEN YHTÄ HYVÄ KUIN MUUTKIN", tai mietit jonkun muun juuri sinulle sopivan lausahduksen. Ja muistat aina myös senkin kuinka hyvä äiti olet!
Tietenkin voit myös käydä juttelemassa vaikka psykologin kanssa asiasta, saat uusia näkemyksiä asioihin, tukea ja lisää keinoja olon kohenemiseen.
Sinulla on pitkä tie edessäsi koska olet noin pitkään potenut huonoa oloa, mutta se helpottuu kyllä, pikkuhiljaa itsevarmuutesi kasvaa, sinulla on ihana lapsi ja äiti tukenasi. Eikä kannata murehtia jos olo välillä kurjenee, se kuuluu asiaan ja sieltä taas noustaan entistä vahvempana.
Toivotan sinulle paljon jaksamista ja onnen hetkiä lapsesi kanssa, uskon myös että löydät kadoksissa olevan itsetuntosikin! :-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli209134"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn243599Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi412173Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html901900Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on131842Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait121415Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää
Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.241278- 711147
Esko ja Martina viettävät joulua
Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen168816- 65797