meinasin hankkia uuden 6 Mazdan, mutta autolehtiä lukevana tuumin etten hanki sitä lainkaan.
Autosta sanottiin mm rengasmelu, huono ruostesuojaus, tehton moottori ellei ota isointa, ohjaus huono jne
Osta siinä sitte uusi auto kun se haukutaan lehdissa
ennekö on edes ehtinyt koeajaa
Autosta sanottiin mm rengasmelu, huono ruostesuojaus, tehton moottori ellei ota isointa, ohjaus huono jne
Osta siinä sitte uusi auto kun se haukutaan lehdissa
ennekö on edes ehtinyt koeajaa
Vastaukset 18
Vanhimmat
UUS KUTONEN ALLA 1.8 ELEGANS EI OLE VALITTTAMISTA OLLUT 2400KM TAKANA. PASSATTI KÄVIN JA KATSELEMASSA MUTTA HYVITYS 3000E HUONOMPI.(2006 TOITSU VERSO) MIETIN LISÄTURVA RUOSTESUOJAUSTA 500E KAIPPA SAIS.
VARUSTEETKIN HYVÄT VAKIONOPS. VAKIONA JA 8KPL ALUVANTEITA JNE HYVÄ PAKETTI.
TODELLA HILJAISEMPI,HIUKAN LEVOTON SÄHKÖINEN OHJAUSTEHOSTIN MUUTEN OLLUT OK
JA KAIKISTA AUTOISTAHAN PUUTTUU KUNNOLINEN RUOSTESUOJAUS TOISET KUKKII EHKÄ NOPEAMMIN KUIN TOISET. N.3VUOTTA PIDÄN JA UUS TILALLE!
Ota capslock pois päältä.
Ohjaus on hyvä, joskin edellisessä mallissa joidenkin mielestä ohjaus oli vielä parempi.
Ruostesuojausta voi parantaa omatoimisesti, ei se hyvän auton hankintaa estää. alustan ja koteloiden suojauksen alk. 300€ hintaan, jonka jälkeen ruostesuojaus on vähintään yhtä hyvä kuin millä tahansa muulla merkillä.
Moottorikin on varsin tavallinen muihin verrattuna. Käy tasaisesti ja vastaa hyvin kaasujalan komennukseen. Jos perusversiota ärjympää haluaa, niin esimerkiksi 2.0 common-rail TD on jo varsin väkevä 330Nm väännöllää.
Ei uutta kutosta ole haukuttu lehdissä. Johan saksalaislehtikin arvioivat sen lähes testin parhaaksi (vaikka varmaan vähän kipeää teki). Mielestäni ei vain ollut reilua palkita Passat parhaana, koska siinä oli vertailun muista poiketen Turbo ( 5000€). Useimmitenhan aina koeajoissa keksitään myös jotain parannettavaa, merkistä ja mallista riippumatta.
Turha ottaa liian vakavasti TM:n koeajajan henkilökohtaisia mielipiteitä.
Olen enimmäkseen lukenut ko. mallista positiivista palautetta. Joka tapauksessa noiden uusien keskiluokan autojen väliset erot ovat melko pieniä. Kannattaa käydä koeajamassa ihan rohkeasti ja tehdä sen jälkeen enemmän johtopäätöksiä. Itse ainakin pidin uutta kutosta erittäin hyvänä ellen täydellisenä. :)
on suomalaiselle vaikeaa. Kun se kerran oli lehdessä, niin onhan se totta. Tosiasiahan on, että suomi 24 kirjoitusten jälkeen eniten täyttä paskaa kirjoitetaan juuri lehdissä. Saksalaisen kuvalehden (AutoBild Suomi) testi on niin ennakkoon rakennettu ja päätetty, että 1. sijalle saadaan saksalainen auto. Jos siinä Mazda on ollut 2. sijalla, kuten ymmärsin, niin itse asiassa Mazda on todellinen voittaja. TM on taas vain Volkswagenin myyntikonttorin etäpääte.
Eli juu siis kakkoseksi tuli saksalaislehden arvostelussa jääden 4p (max 600p) 5000€ kalliimmasta saksalaisesta Passatista, koska voiton ratkaisi "Passatin muita parempi turbomoottori" (Joku ylläri että turbokoneessa on paremmat ominaisuudet!?)
"alustan ja koteloiden suojauksen alk. 300€ hintaan, jonka jälkeen ruostesuojaus on vähintään yhtä hyvä kuin millä tahansa muulla merkillä."
suojaus ei pahemmin auta ovien liimasaumoihin joita oli edelisessaä makssassa...
Uusi kutonenhan on todella hiljainen! Mistä ihmeen rengasmelusta höpiset. Hiljaisempi kuin useimmat muut ja edelliseen kutoseen verrattuna sisämelu on tippunut varmaan 10dB! :D
Jos ei paremmasta tiedä niin sietää kai tuon metelin...
...tiesi edellisen kertoa taas joku, jonka käytännön kokemukset ko. autosta rajoituvat siihen, että on joskus jopa nähnyt sellaisen kadulla tai parkkipaikalla...
Uusi Mazda6 on TM:n mittausten mukaan kohtalaisen hiljainen etuistimella, mutta alemman keskiluokan farkkutasoa takaistuimella. Eroa luonnehdittiin suureksi.
niin pattiin, niin pattiin. On vikaa vaikka minkälaista. Mutta kun ei omista koko MAZDAA, ni kunhan leuvat jauhaa jonnijoutavaa paskaa!
Oman kokemukseni mukaan uusi kutonen oli erittäin hiljainen ajossa. Koeajomallissa oli continentalin kitkarenkaat. Hiljaisuus säilyi myös moottoritienopeuksissa ja musiikkia ei tarvinnut laittaa kovemmalle missään vaiheessa.
Siteerataan nyt TM:ää: "...voisi epäillä että äänieristyksen ovat suunnitelleet eri työryhmät eteen ja taakse...takana tavaratilan kautta kulkee korviin tuhtia lentokonemaista äänimassaa jopa 3 dB kovemmin kuin edessä ja se on melusta puhuttaessa huomattavan suuri ero"
Mene ja koeaja se, äläkä näitä lehtijuttuja usko.
Sitten tiedät IHA ITE! Näiden vaikkukorvien jutut voi sitten jättää ihan omaan arvoonsa.
Kai se autokin hiljaiselta kuulostaa heikkokuuloisille.
toinen vaikkukorva ja toinen ei. Usko näitä horisijoita. SE ON ITSE KOETTAVA ONKO SE MIELUINEN TAI SITTEN EI! Vaihtoehtojahan on!
No älä perhana! Noinko sitten pääsi käymään? Kenen on vastuu?!
Minä taas ostan autoni oman koeajon perusteella. Jo vuodesta 1981 olen ajanut erilaisia autoja, eri hintaluokista, omia, työnantajan ja päämiesten edustajien, ja minulle on tullut varsin selvä kuva minkälainen auto sopii juuri minulle. Minä en siihen kauheasti muiden mielipiteitä tarvitse, mutta jos on typerä ja mielikuvitukseton omaa mielipidettä vailla oleva idiootti, kannattaa ostaa autot autolehtien mielipiteiden mukaan.
Ei se autoinssinplanttu, joka on johonkin TM:ään tai Tuulilasiin palkattu siksi, että sillä on hyvä kirjallinen ulosanti, ole kauheasti yhtään sen pätevämpi arvioimaan mutu-tuntemusasioita kuin sinäkään. Mittaukset ovat taas mittauksia ja ne ovat aukotonta faktaa.
Mutta älä sitten osta sitä uutta kutosta. Osta ihmeessä jokin muu, se mikä on sinulle parempi. Näinhän se menee ja siksi meillä on liikenteessä muitakin autoja, kuin sinun ihailemasi. En mäkään nyt sun vaimostakaan tykkää, jos sulla nyt on sellainen...
koeajaa ja liekö sitä rahaakaan.