lidlistä

Lidlistä maito irtoaa 10 centtiä halvemmalla kuin keskon ja kiskon kaupoista. Meillä perhessä kuluu maitoa 4 litraa/vrk. Vuodessa se tekee 146 €uroa...

Pikku summa mutta melkein vuotuisen tv luvan saa säästöllä!
275326
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Tuntuuko tai näkyykö se säästynyt raha ?
Meillä pitkälti sama juttu et maidot haetaan lidl silloin tällöin ja jotain ns. samaa mitä nyt on halvemmalla ,mut bonuskortti kaupasta muut eli ykkösnonusta tulee melkein 500€ viime vuodelta ja se tuntuu kun tulee kerralla ,mut muutaman euron säästö menee peliautomaattiin tai kahville kun sai halvalla tai "häviää" vaan se muutama euro!

Kukahan pystyy sanomaan et nyt jäi ostoksista 2€ säästö eli pistän sen purkkiin !?

Äänestä
  • mut muutaman euron säästö menee peliautomaattiin tai kahville kun sai halvalla tai "häviää" vaan se muutama euro
    -------------------------------------------------

    Jos noin on, varmaan ostat kännykänkin kun siihen on hyvin varaa,
    tai taulutelkkarin,
    '
    lomamatkalle otat jo lainaa ja makselet sitä myöhemmin.

    Kyllä siitä pitää lähteä että mitään ei osteta vaikka maksaa vain euron, viisi tai parisataa, jos ei tarvis.

    Koeta kypsyä aikuiseksi,
    voin taata että juuri pikkurahan arvostus on yksi suri syy eroihin,

    no toivottavasti osasit ottaa tästä sen mitä yritin opettaa.

    Äänestä

  • 3fw8. kirjoitti:

    mut muutaman euron säästö menee peliautomaattiin tai kahville kun sai halvalla tai "häviää" vaan se muutama euro
    -------------------------------------------------

    Jos noin on, varmaan ostat kännykänkin kun siihen on hyvin varaa,
    tai taulutelkkarin,
    '
    lomamatkalle otat jo lainaa ja makselet sitä myöhemmin.

    Kyllä siitä pitää lähteä että mitään ei osteta vaikka maksaa vain euron, viisi tai parisataa, jos ei tarvis.

    Koeta kypsyä aikuiseksi,
    voin taata että juuri pikkurahan arvostus on yksi suri syy eroihin,

    no toivottavasti osasit ottaa tästä sen mitä yritin opettaa.

    Tärkeetä ? Elämässä siis !?
    Ei muuta kuin elämään ja kaikkea turhaa ostamaan ,kohta hauta kutsuu ja elämä on ohi !
    Kaljalle ja heti !

    Äänestä

  • Heh! Talous on taitolaji. 2 euron säästön takia jos aina palkitsee itsensä 50€:n illalla lähiökapakassa, niin ei paljon tarvitse ihmetellä, miksi on köyhä ja kipeä.

    500€:n ykkösbonus kerran vuodessa voi tietenkin tuntua hienolta säästämismuodolta. Mutta tiedätkö kokonaiskustannukset? Voiko olla silti mahdollista, että vaihtamalla kulutustottumuksia ja ostamalla jonkun toisen ketjun säästötuotteita yms. saisit vaikkapa 100€ plussaa 200€ s-bonusta ja 600€ säästöä vuoden aikana?

    Jotkut ratkaisevat säästöongelman siten, että maksavat vuoden aikana liikaa veroja ja saavat jouluksi 500€ palautusta.

    Ihan vain joitain esimerkkejä, joihin "köyhät" ihmiset käyttävät *paljon* rahaa vuodessa ja nimenomaan *säännöllisesti*:
    - työpaikkaruokailu (7,40 lounasseteli, jonka nettohinta on 5,55€ * 160 työpäivää = 888€/vuosi)
    - valmis "gourmet" ateriat: 4-6€/annos
    - yksittäispakatut jogurtit, vanukkaat yms. 2.5 - 3€/kg
    - tupakka
    - olut (ravintolassa)
    - lotto
    - kolikkopelit
    - iltapäivälehdet

    Äänestä

  • asdfdsfdf kirjoitti:

    Heh! Talous on taitolaji. 2 euron säästön takia jos aina palkitsee itsensä 50€:n illalla lähiökapakassa, niin ei paljon tarvitse ihmetellä, miksi on köyhä ja kipeä.

    500€:n ykkösbonus kerran vuodessa voi tietenkin tuntua hienolta säästämismuodolta. Mutta tiedätkö kokonaiskustannukset? Voiko olla silti mahdollista, että vaihtamalla kulutustottumuksia ja ostamalla jonkun toisen ketjun säästötuotteita yms. saisit vaikkapa 100€ plussaa 200€ s-bonusta ja 600€ säästöä vuoden aikana?

    Jotkut ratkaisevat säästöongelman siten, että maksavat vuoden aikana liikaa veroja ja saavat jouluksi 500€ palautusta.

    Ihan vain joitain esimerkkejä, joihin "köyhät" ihmiset käyttävät *paljon* rahaa vuodessa ja nimenomaan *säännöllisesti*:
    - työpaikkaruokailu (7,40 lounasseteli, jonka nettohinta on 5,55€ * 160 työpäivää = 888€/vuosi)
    - valmis "gourmet" ateriat: 4-6€/annos
    - yksittäispakatut jogurtit, vanukkaat yms. 2.5 - 3€/kg
    - tupakka
    - olut (ravintolassa)
    - lotto
    - kolikkopelit
    - iltapäivälehdet

    Siis kaikki nuo ovat valintoja. Mä säästän mm. noissa yllämainituissa jutuissa ja vastaavasti se, juttu johon mä laitan rahaa, saattaa pöyristyttää perusköyhää -- mä saattaisin aivan hyvin säästää vuodessa 1500€ juomalla kraanavettä aterialla rouvan kanssa hyvän punaviinin sijasta ja 150€ päälle jättämällä lidl:n lähdeveden kauppaan.

    Äänestä

  • asdfdsfdf kirjoitti:

    Heh! Talous on taitolaji. 2 euron säästön takia jos aina palkitsee itsensä 50€:n illalla lähiökapakassa, niin ei paljon tarvitse ihmetellä, miksi on köyhä ja kipeä.

    500€:n ykkösbonus kerran vuodessa voi tietenkin tuntua hienolta säästämismuodolta. Mutta tiedätkö kokonaiskustannukset? Voiko olla silti mahdollista, että vaihtamalla kulutustottumuksia ja ostamalla jonkun toisen ketjun säästötuotteita yms. saisit vaikkapa 100€ plussaa 200€ s-bonusta ja 600€ säästöä vuoden aikana?

    Jotkut ratkaisevat säästöongelman siten, että maksavat vuoden aikana liikaa veroja ja saavat jouluksi 500€ palautusta.

    Ihan vain joitain esimerkkejä, joihin "köyhät" ihmiset käyttävät *paljon* rahaa vuodessa ja nimenomaan *säännöllisesti*:
    - työpaikkaruokailu (7,40 lounasseteli, jonka nettohinta on 5,55€ * 160 työpäivää = 888€/vuosi)
    - valmis "gourmet" ateriat: 4-6€/annos
    - yksittäispakatut jogurtit, vanukkaat yms. 2.5 - 3€/kg
    - tupakka
    - olut (ravintolassa)
    - lotto
    - kolikkopelit
    - iltapäivälehdet

    Joka tapauksessa ! Ruokalan hinta ei nyt ole paljoa kalliimpi mitä jos raahaat eväät ja onhan se ruokalan ruoka monipuolista.Eväisiin menee ainaskin 3€ ja ruokala meillä 5,2€ eli mitä kannattaa ?
    Lotto nyt on harrastus ja jotain jännitystä pitää olla ja haaveita jos vaikka voittas...!
    Täällä joku kirjoitti raha tarkoitettu kiertämään olen samaa mieltä.
    Ei kaikesta kannata pihistää pitää helliä ja nauttia myös jos siis on rahaa.
    Itse painan enemmän ja enemmän duunii et saa sitä rahaa ja käytän mikä hyvältä tuntuu olen sen ansainnut. Miksi muuten tekisin töitä !?
    Sekin on valinta teen 200h överii/vuodessa et voin tuhlata ja pitää hauskaa voisin olla tekemättä ja olla pitämättä hauskaa ja oottaa hautaa...!

    Äänestä

  • maksaa ruoka kirjoitti:

    Joka tapauksessa ! Ruokalan hinta ei nyt ole paljoa kalliimpi mitä jos raahaat eväät ja onhan se ruokalan ruoka monipuolista.Eväisiin menee ainaskin 3€ ja ruokala meillä 5,2€ eli mitä kannattaa ?
    Lotto nyt on harrastus ja jotain jännitystä pitää olla ja haaveita jos vaikka voittas...!
    Täällä joku kirjoitti raha tarkoitettu kiertämään olen samaa mieltä.
    Ei kaikesta kannata pihistää pitää helliä ja nauttia myös jos siis on rahaa.
    Itse painan enemmän ja enemmän duunii et saa sitä rahaa ja käytän mikä hyvältä tuntuu olen sen ansainnut. Miksi muuten tekisin töitä !?
    Sekin on valinta teen 200h överii/vuodessa et voin tuhlata ja pitää hauskaa voisin olla tekemättä ja olla pitämättä hauskaa ja oottaa hautaa...!

    Joo. Kuten sanottu, kannatan valintoja. Jos joku kokee saavansa enemmän 7,50 euron lounasruoasta vaikkapa koska ulkona syöminen on sosiaalinen tapahtuma, niin en estele. Jos taas lounasruoan kokee pelkäksi nälän siirtämiseksi, säästää mainitsemallasi 3 euron eväillä vuositasolla 408 euroa, jonka voi puolestaan sijoittaa vaikkapa lottoon.

    Pieni säästö kerrottuna erittäin suurella määrällä tapahtumia merkitsee vuositasolla yllättävän suuria summia, jotka minunkin mielestäni kannattaa sijoittaa elämiseen. Osa kuluttajista vain ei ole taloudellisesti järkeviä -- he saattavat esimerkiksi kieltää itseltään *satunnaisia* kalliita ostoksia, koska heillä ei ole varaa, mutta maksavat samalla satoja euroja vuodessa asioista, joista voisivat luopua jos vain osaisivat laskea.

    Äänestä

  • Nyt saa Lidlistäkin Bonusta! ja reilusti enemmän kuin kilpailijoilta pelikortin näyttö riittää ja jos ei ole niin saat silti.Hahhhah Lidli pisti hauskan piikin Typerille Bonushuijarikaupoille.

    Äänestä

Meillä on pidetty vuosikausia tiliä tuloista ja menoista. Siitä huomaa hyvin, miten paljon menee kk rahaa ruokaan, vaatteisiin, asumiseen, bensaan, matkoihin jne jne.

Suosittelen muillekkin, voit yllättyä siitä mihin ne eurot oikein katoaa.

Äänestä
  • Raha on tehty kiertoa varten... ei sitä säästää kannata.
    Vanha raumalainen sananlasku: Raha on niinku gombost sitä tarttes levittä

    Äänestä

Sitten jos ei maksa TV lupaa, jää vielä enemmän rahaa muuhun käyttöön! Heureka!

Äänestä

Hah! Maksat tv-lupaa! Ei herranjumala ja alaskee jtn maitopurkkien vuotuisia säästökustannuksia....

Äänestä

Säästöt ovat merkittävät mikäli pystyt käymään Lidlissä ja asiakasomisteisessa kaupassa.

Äänestä

Banaanit oikein reilusti alle euron kilo. Muualla maelkein kaksi euroa?

Äänestä

Laskeskelin ihan samoin; pikkujutuista tulee vuoden mittaan aika paljon. Siksi siirryimme kokonaan luomumaitoon. Kertaostoon hintaero on niin vähäinen ettei haittaa (jätän vaikka suklaapatukan ostamatta), mutta vuoden mittaan luomutuotantoa tulee tuettua ihan kohtalaisesti. Lisäksi on parempi olo ja hiukan puhtaampi omatunto, kun tietää että joka sentti näkyy eläinten hyvinvoinnissa.

Äänestä

Eli liha-ja kalatiski. Ei paisteta leipää ym.
Eli käydään 1-2krt/kk.
Maitoo ostetaan silloin reilusti jotain purkki jutskia. esim. hernekeitto ,tomaattimurska yms. sit niitä pussijutskia pasta-ateriat yms.
Jotain pizzoja.
Mut menee vain reilu 50€/kk lidliin kun muihin ruokakauppoihin menee n.400-500€/kk.

Äänestä

Kävin eilen S-kaupassa missä on vuosia myyty 1kg pussissa myllyn paras makaroneja hintaan 1,33€/kg.
400g pussit samaa tavaraa 0,19€/kg,mistähän noin suuri kilohintaero johtuu?
7 x 0,19=1,33€ toisinsanoen 7x400g=2,1kg ,ostamalla pieniä pusseja saa makarooneja siis tuplasti enemmän?

Äänestä
  • Luulisin, vaikka en pysty sitä tässä todentamaan, että hinnan ero johtuu käytetystä raaka-aineesta.
    Oikea kunnon makaroni valmistetaan DURUM-vehnästä, jota ei voida Suomessa kasvattaa. Se on ns. kovaa vehnää, jossa on runsaasti sitko-ominaisuuksia.
    Luulen, että tuo halpa makaroni valmistettaisiin suomalaisesta rehuviljasta.

    Välimeren maista tuodaan Suomeen paljon erilaisia pastoja, jotka on valmistettu tästä durumista. Makukin on kyllä toisenlainen.

    Äänestä

  • ehkä syynä kirjoitti:

    Luulisin, vaikka en pysty sitä tässä todentamaan, että hinnan ero johtuu käytetystä raaka-aineesta.
    Oikea kunnon makaroni valmistetaan DURUM-vehnästä, jota ei voida Suomessa kasvattaa. Se on ns. kovaa vehnää, jossa on runsaasti sitko-ominaisuuksia.
    Luulen, että tuo halpa makaroni valmistettaisiin suomalaisesta rehuviljasta.

    Välimeren maista tuodaan Suomeen paljon erilaisia pastoja, jotka on valmistettu tästä durumista. Makukin on kyllä toisenlainen.

    Niin se kaikki lämpö on Fortumin sähkölaskusta ja optioista pois.

    Äänestä

  • ehkä syynä kirjoitti:

    Luulisin, vaikka en pysty sitä tässä todentamaan, että hinnan ero johtuu käytetystä raaka-aineesta.
    Oikea kunnon makaroni valmistetaan DURUM-vehnästä, jota ei voida Suomessa kasvattaa. Se on ns. kovaa vehnää, jossa on runsaasti sitko-ominaisuuksia.
    Luulen, että tuo halpa makaroni valmistettaisiin suomalaisesta rehuviljasta.

    Välimeren maista tuodaan Suomeen paljon erilaisia pastoja, jotka on valmistettu tästä durumista. Makukin on kyllä toisenlainen.

    Kyllä ne eri kokoiset paketit on tehty samasta vehnästä (tavallisen ja durum jauhon seoksesta) ja 400g paketissa tavara on samaa, kuin 1 kg pussissa. Syynä on Lidl, jossa sama makaroni maksaa saman 19 cnt/400 g.
    Eikä rehuvehnästä tehdä elintarvikkeita. Ja tavallinenkin vehnä taitaa olla pääosin tuontitavaraa.

    Yllättävän monissa tuotteissa pikkupaketissa kilohinta on alhaisempi. Ja toisinaan pieni ja iso paketti ovat samanhintaisia.

    Äänestä

erehdyin ostamaan lidlistä spagettia, hinta 0,99 kun vastaava määrä k-kaupasta euro shopperina maksaa 0,79-0,80... se siitä lidlin edullisuudesta

Äänestä
  • Joo, mutta se euroshopperin spaghetti on.....maksa muutama sentti enemmän ja osta ensi kerralla K-kaupasta parempaa spaghettia!:)

    Äänestä

  • Oikea spagetti tehdään durumvehnästä (=kova vehnä). Halpatuotteet ovat rehuvehnästä tehtyjä. Maku ja ominaisuudet ovat erilaiset.

    Äänestä

  • tehtyä kirjoitti:

    Oikea spagetti tehdään durumvehnästä (=kova vehnä). Halpatuotteet ovat rehuvehnästä tehtyjä. Maku ja ominaisuudet ovat erilaiset.

    Kaikkein halvimmat ostokset tulevat kaikkein kalliimmiksi.
    Niiden suhteen kannattaa olla tarkkana.

    Esimerkki:
    kilo kukkakaalta Lidlistä 1,- euro kilo.
    kilo kukkakaalta K-Kaupasta 3,25 euroa kilo. Hinnanero yli kolminkertainen.

    Ostin kaksi kiloa kukkakaalta viime reissulla, hinta 2 euroa. Vastaava maksoi K-kaupassa 6,50 euroa.

    Poikkesin myös K-Supermarketissa ja ostin mm.kirjolohen alle 4 euroa kilo. Se tuli lähes kukkakaalen säästöllä.

    Kyllä nämä pikku ostokset hinnaltaan vaihtelevat aivan älyttömästi.

    Suuret säästöt syntyvät pienistä puroista!

    Äänestä

  • säästää eniten kirjoitti:

    Kaikkein halvimmat ostokset tulevat kaikkein kalliimmiksi.
    Niiden suhteen kannattaa olla tarkkana.

    Esimerkki:
    kilo kukkakaalta Lidlistä 1,- euro kilo.
    kilo kukkakaalta K-Kaupasta 3,25 euroa kilo. Hinnanero yli kolminkertainen.

    Ostin kaksi kiloa kukkakaalta viime reissulla, hinta 2 euroa. Vastaava maksoi K-kaupassa 6,50 euroa.

    Poikkesin myös K-Supermarketissa ja ostin mm.kirjolohen alle 4 euroa kilo. Se tuli lähes kukkakaalen säästöllä.

    Kyllä nämä pikku ostokset hinnaltaan vaihtelevat aivan älyttömästi.

    Suuret säästöt syntyvät pienistä puroista!

    Lidlistä ei saa kaikkea mitä tarvitsee, on joko loppu tai pahanmakuista. Pitää sitten käydä oikeassa kaupassa, josta saa kaiken. Kun laskee niitä pieniä puroja elikäs bensat kun käy lidlistä sen halvan tuotteen hakemassa niin säästät TOSI paljon joooo!!!

    Muutenkin lähiruoka kunniaan, tänne ei tarvitse ihan kaikkea tuoda keski-euroopasta-lähempääkin löytyy JA MAAILMA PELASTUU :)

    Äänestä

  • säästää eniten kirjoitti:

    Kaikkein halvimmat ostokset tulevat kaikkein kalliimmiksi.
    Niiden suhteen kannattaa olla tarkkana.

    Esimerkki:
    kilo kukkakaalta Lidlistä 1,- euro kilo.
    kilo kukkakaalta K-Kaupasta 3,25 euroa kilo. Hinnanero yli kolminkertainen.

    Ostin kaksi kiloa kukkakaalta viime reissulla, hinta 2 euroa. Vastaava maksoi K-kaupassa 6,50 euroa.

    Poikkesin myös K-Supermarketissa ja ostin mm.kirjolohen alle 4 euroa kilo. Se tuli lähes kukkakaalen säästöllä.

    Kyllä nämä pikku ostokset hinnaltaan vaihtelevat aivan älyttömästi.

    Suuret säästöt syntyvät pienistä puroista!

    Meidän perhe hakee oikeestaan vaan niitä suomalaisia tuotteita mitkä ovat halvempia kuin omassa valintatalossa.Maitoa ym. 2/kk käydään natsi siwassa valintatalossa jokapäivä.
    Elikkä valintataloon menee 500€/kk lidl 50€/kk

    Äänestä

  • on ilmaista kirjoitti:

    Lidlistä ei saa kaikkea mitä tarvitsee, on joko loppu tai pahanmakuista. Pitää sitten käydä oikeassa kaupassa, josta saa kaiken. Kun laskee niitä pieniä puroja elikäs bensat kun käy lidlistä sen halvan tuotteen hakemassa niin säästät TOSI paljon joooo!!!

    Muutenkin lähiruoka kunniaan, tänne ei tarvitse ihan kaikkea tuoda keski-euroopasta-lähempääkin löytyy JA MAAILMA PELASTUU :)

    Vastauksesi osoittaa, että et ole edes tutustunut Lidlin valikoimiin.

    Siellä on samassa suhteessa suomalaisia tuotteita kuin muissakin kaupoissa, mutta hinta vaan on paljon alempi.

    Esimerkiksi ne Milbona maidot ja litran jugurttipurkit tulevat VALION meijeristä. Purkitus tapahtuu Lidlin omiin purkkeihin. Hinnassa on vain huomattava ero. Joku kertoi näillä palstoilla säästävänsä vuodessa maidoista lähes 200 euroa.

    Lihat ovat myös suomalaisten likayhtiöiden tuotteita, samoin leipä tulee Fazerilta y.m. lähileipomoilta.

    Listaa voi jatkaa vaikka kuinka pitkään.

    Olen sitä mieltä, että sinunkin kannattaisi käydä tutustumassa Lidlin valikoimiin. Lidl lisää ehdottomasti kilpailua alalla ja sitä kannatta tukea. Kilpailu alentaa myös muiden hintoja. ELÄKÖÖN KILPAILU!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaikkapa kirjoitti:

Lidlistä maito irtoaa 10 centtiä halvemmalla kuin keskon ja kiskon kaupoista. Meillä perhessä kuluu maitoa 4 litraa/vrk. Vuodessa se tekee 146 €uroa...

Pikku summa mutta melkein vuotuisen tv luvan saa säästöllä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu