Mietiskellyt pikkuautoon vaihtamista, ja C3 miellyttää silmää. Dieselmallin EU-kulutuslukemat ovat huiman alhaisia - pitänevätkö paikkaansa käytännössä?
Yksi suuri ihmetyksen aihe minulle kuitenkin on C3:n hinnat, siis käytettynä tai ainakin jos vertaa käytettyjen hintoja uusien hintoihin.
Käytettynä vanhimmat C3:t ovat suunnilleen saman hintaisia tai jopa kalliimpia kuin esim. saman ikäiset Opel Astrat.
Uudemmat taas ovat käytettyinä suunnilleen saman hintaisia kuin uudet - ihmeellistä!
Bensakoneiset maksavat uutena 11,5 - 15,7 ke.
Tähän kun vertaa näitä nettiautosta poimittuja
-07/14 tkm, 14 ke (id 1696106)
-05/35 tkm, 14 ke (Ajoneuvo Id: 1636728)
-05/ 60 tkm, 13 ke (Ajoneuvo Id: 1567262)
-03/67 tkm, 11 ke (Ajoneuvo Id: 1632757)
Dieselit uutena 13,5 - 17 ke. Käytettyinä ei ole juurikaan tarjolla.
-03/96 tkm, 14,6 ke (Ajoneuvo Id: 1728947) Voi herranen aika - viisi vuotta käytetty, lähes 100 tkm ajettu ja on suunnilleen kaksi tuhatta halvempi kuin uusi, samantehoisella koneella. Ei voi käsittää?
Toisaalta, nämä hinnat varmaankin kannustavat uuden C3:n hankintaan - auton jälleenmyyntiarvo näyttää olevan ihan jotain muuta mitä Sitikoista on totuttu luulemaan!
Yksi suuri ihmetyksen aihe minulle kuitenkin on C3:n hinnat, siis käytettynä tai ainakin jos vertaa käytettyjen hintoja uusien hintoihin.
Käytettynä vanhimmat C3:t ovat suunnilleen saman hintaisia tai jopa kalliimpia kuin esim. saman ikäiset Opel Astrat.
Uudemmat taas ovat käytettyinä suunnilleen saman hintaisia kuin uudet - ihmeellistä!
Bensakoneiset maksavat uutena 11,5 - 15,7 ke.
Tähän kun vertaa näitä nettiautosta poimittuja
-07/14 tkm, 14 ke (id 1696106)
-05/35 tkm, 14 ke (Ajoneuvo Id: 1636728)
-05/ 60 tkm, 13 ke (Ajoneuvo Id: 1567262)
-03/67 tkm, 11 ke (Ajoneuvo Id: 1632757)
Dieselit uutena 13,5 - 17 ke. Käytettyinä ei ole juurikaan tarjolla.
-03/96 tkm, 14,6 ke (Ajoneuvo Id: 1728947) Voi herranen aika - viisi vuotta käytetty, lähes 100 tkm ajettu ja on suunnilleen kaksi tuhatta halvempi kuin uusi, samantehoisella koneella. Ei voi käsittää?
Toisaalta, nämä hinnat varmaankin kannustavat uuden C3:n hankintaan - auton jälleenmyyntiarvo näyttää olevan ihan jotain muuta mitä Sitikoista on totuttu luulemaan!
Vastaukset 15
Vanhimmat
Vielä kun tarkastelee käytettyjen hintoja, niin mielenkiintoista verrata käytetyn C3:n hintaa muihin sitikoihin.
C3, -03/112 tkm, 7200 e (Ajoneuvo Id: 1746128)
C3, -03/95 tkm, 10000 (Ajoneuvo Id: 1610752)
Xsara, 02/129 tkm, 6900 e (Ajoneuvo Id: 1612349)
Xsara, -03/85 tkm, 8900 e (Ajoneuvo Id: 1668389)
C5, -02/191 tkm, 6900 e (Ajoneuvo Id: 1558056)
C5, -02/110 tkm, 8600 e (Ajoneuvo Id: 1702875)
No, onhan C5:llä vähän enemmän kilometrejä, mutta onhan se uutena ollut ihan eri luokan auto kuin C3...
Sitten jos vertaa sitä ainoaa diesel C3sta (vm03/96 tkm, pyynti 14600 euro) muihin saman vuosimallin (02-04) dieselsitikoihin, niin halvemmalla saa vähemmän ajetun Xsara-farmarin tai vähän enemmän (133 tkm) ajetun Picasson tai C5:n (-02/97 tkm, 12900 euro Ajoneuvo Id: 1745330)
Mitäs tästä päättelemme - C3 kannattaa ostaa uutena, C5 käytettynä, vai?
Joo, ei omalla rahalla C5 kukaan osta uutena. Vaihtohyvitys on lähes vittuilua 3 vuoden kohdalla. Toki pyynnöt on kuiteskin vaihtohyvitykseen nähden kohtuullisia, mutta tuskin pystyi automyyjä enempää kiemurrella, kun tarjosin C5:sta vaihdossa.
Niin huomaat kuinka "hyvin" se pitää hintansa, pyynneistä ei kannata vetää liikaa johtöpäätöksiä, ei liikkeiden eikä myöskään yksityisten koska ne ovat kumpikin täysin ulalla tällä hetkellä! C3:n koeajoin ja totesin valitettavasti melko kammottavaksi vehkeeksi *makuasia*.
En ole vielä ajanut, mutta mielenkiintoista olisi kuulla sinun huomioitasi. Mikä siinä oli huonoa:
- penkit / ajoasento / ergonomia
- perstuntuma, ohjaus
- moottorin ominaisuudet (siis lähinnä vääntö, tehoahan kaikissa moottoreissa on riittävästi maantienopeuksien ylläpitämiseen), mikä moottori oli kyseessä?
- meteli
- muita huomioita? Laaduton yleisvaikutelma?
Voi olla että pyynnöt ovat ulalla ja auto on kammottava - mutta miksi hintataso on korkea esim. verrattuna muihin Sitikoihin?
Tämä ei ole mikään provo vaan olen ihan vilpittömästi kiinnostunut ko. pikkuautosta.
Kommentteja ei kuitenkaan ole tullut, mistä johtuu varsin hyvänä säilyvä jälleenmyyntiarvo eli korkeat käytettyjen hinnat verrattuna muihin Sitikoihin?
Entä millainen auto on pitempää matkaa ajettaessa (melu maantienopeuksissa, istuma-asennon säätö normaalipituiselle satakiloiselle miehelle jne...).
Mitä kokemuksia kestävyydestä eli vikojen määrästä. Dieselmallin kulutuksesta ei taida olla kokemuksia, niitä on ilmeisesti myyty aiemmin tosi vähän?
Tietysti menen koeajamaan auton itse, olisi vaan mukava saada joitain "ennakkoasenteita" ja mieluummin perusteltuina ja omista kokemuksista.
C3 1,6 eli xtr. Pikkuauto tolla koneella mielestäni lähtee ohituksiin mukavasti kun laittaa tallan pohjaan. Hyvä ajettava niin kaupungissa kuin maalla.
Tietenkin täytyy osata ajaa autoa.
Hyvä peli. Täyden kympin auto.
Polttimoja (h7) menee silloin tällöin mutta se kuuluu asiaan.
Cee kolmosen hinta-laatu suhde on ihan kohdallaan.Autoa on mukava ajaa ja tekniikka on peruskamaa.autoa saa muuten 8 venttiili moottorillakin vielä jos haluaa edullista osin ti miehen autoakin.Tässä kehun kun en muuta voi sillä autot ovat olleet minulle positiivisia kokemuksia siinä kaikki.
tuli vasta veromuutoksen myötä ohjelmaan eli ensimmäiset ovat vasta tulleet/tulossa.
Ostin uutena juurikin tuon "jälleenmyyntiarvon" takia. Tolkuttoman hintaisia olivat käytettyinä. Ilmeisesti hinnat ovat vielä asettumassa tuon verouudistuksen jäljiltä ja tulevat tippumaan?
Ajo tuntuma on hyvä, ajo-asennon saa ainakin minun tapauksessa säädettyä hyvin, hyvät varusteet jo 1.4i vakiomallissa. Tilat ovat kokoluokan mukaiset. Ranskalaisten laatu hieman arveluttaa, mutta silti se tuli valittua, pääasiassa "jämäkän" ajo käyttäytymisen/olemuksen vuoksi.
Verrokkeina kalkkiviivoilla C3:n kanssa oli Yaris ja Getz.
Kiitokset vastanneille.
Minulla on myös Yaris yhtenä vaihtoehtona (dieseljaris on kohtuuhintainen) tai 206 tai Punto tai Clio (dieselclio on kallis!).
Onko näiden välisiä vertailutestejä ollut viime vuosina TMssä tai Tuulilasissa? Erityisesti tietty kiinnostaisi pikkudieselien välinen vertailu.
perjantaina yli 1000 km työmatkalta C3:ellani.
Oli aikaisemmin työsuhdeautoja(isoja),oli peugeot 406,pari kpl C5:sta ja viime keväänä vielä saab 9-3 farmari.Työnvaihto tuli pakosta eteen ja ostin ns.Tilapäisautoksi uuden C3:en tarjoushintaan.Uuden työnantjan mukaan sovittiin että ajan omalla autolla puoli vuotta ennenkuin saan työsuhdeauton.Pienyrittäjänä halusi varmistaa työsuhteen pysyvyys ennenkuin tekee liisarisopimuksia.Huomasin kuitenkin syksyn mittaan että meidän perhe (2 1) tulee ihan hyvin toimeen "pikkucitikalla" joka todellisuudessa ei ole niin pieni kuin luulisi.Ajo ominaisuudet vastaa pikemminkin suurempaa autoa kuin niitä pieniä mitä 80 ja 90-luvulla oli.Siispä en ottanut työsyhdeautoa vastaan kun sitä tammikuussa tarjottiin.Jos syksyllä 0lisin saannut valita niin olisin kyllä ottanut C3:en dieselinä kuin sama hinta mitä bensapelistä maksoin viime keväänä.Sanoisin että tämänhintaluokan autoja 12-14,000 ostaisin aina uuten kun vuoden kaksi käytetyt melkein samanhintaisia.
Hyvä jälleenmyyntiarvoko ??. minulla on C3 1,4SX 2003 aj.45 tkm. Olen kysellyt vaihtoa uuteen ja Veholla luonnollisesti hyvitystarjous on ollut paras. 7500e.
Muut autoliikkeet tarjoilee 6000-7000. Onko hyvä hyvitys ??? Fakta veronmuutoksen jälkeen on että vanhasta saa taatusti huomattavasti vähemmän kuin ennen veronmuutosta,väliraha tuntuu jopa kasvaneen.
Kuka vetää välistä ?
aika hyvin.Auton hinta yleensä 3-4 vuoden päästä enää puolet hankintahinnasta.Pätee melkein kaikkiin merkkeihin.Jos auton koko riittää niin kannattaako 45 tkm autoa vaihtaa.Autosi on 5 vuotta vanha ja ne edullisemmat ajokilometrit edessä.Ensimmäiset 2-3 vuotta ovat uutena ostettujen kalleimmat kilometrit.
Minustakin tuo on hyvä hinta, viisivuotiaasta autosta.
Jos vaikka vertaa siihen mitä lappeenrantalainen Nissan-kauppias tarjosi vaimolle samanikäisestä, tosin enemmän ajetusta Astra sedanista joka on ollut emännän käytössä uudesta asti - 4000 euroa! Sanoi tosin että meillä on vähän liikaa tuon tyyppisiä vaihtoautoja. Tarkoitti siis että asiakkaan naama ei miellytä ja muutenkin kauppa käy niin hyvin että paras kun menet ostamaan autosi toisesta kaupasta.
Tuohan oli tietysti pohjanoteeraus, mutta muutoin näyttää että Astra ja C3 ovat käytettynä suunnilleen saman hintaisia, vaikka Astra on luokkaa suurempi = kalliimpi uutena.
Diesel C3 on tarjolla käytettynä melko runsaasti mobile.de sivuilla, noin viidellä tonnilla saa nelivuotiaan 100 tkm ajetun.
Vero 16%, mutta mikä lie käytetyn käypä hinta Suomessa, kun niitä ei ole. No, ei kait kuitenkaan isompi kuin uuden joten vero+elv jäänee tuonne parin tonnin huitteille?