Eli, jos teitä berberinskinkin kasvattajia löytyy jyväskylän seudulta niin olisi aika mahtava juttu! Nimittäin haluaisin kyseisen liskon ostaa mutta en oikein haluaisi sitä lemmikkieläinliikkeestä mennä ostamaan. Niin että jos teitä löytyy niin laittakaapa sähköpostia osoitteeseen: [email protected]
Mukavaa kevään odotusta kaikille!
Berberinskinkin kasvattajia jyväskylän seudulla?
5
1173
Vastaukset
- en anna omia
liskojani tuollaiselle epämääräiselle tyypille.
Varokaa muutkin, ei koskaan tiedä mihin joutuvat!- Pooh^^
ihan sen takia haluasin ostaa liskon kasvattajalta suoraan koska olen kuullut että eläinkauppoihin tulleet liskon ovat usimmiten suoraan luonnosta pyydystettyjä ja vieläpä usein stressaantuneita ja sairaita. tietääpähän ainakin sitten että liskot ovat hyvässä hoidossa olleet ja terveitä kun suoraan kasvattajalta tulee.
- -geggo-
Pooh^^ kirjoitti:
ihan sen takia haluasin ostaa liskon kasvattajalta suoraan koska olen kuullut että eläinkauppoihin tulleet liskon ovat usimmiten suoraan luonnosta pyydystettyjä ja vieläpä usein stressaantuneita ja sairaita. tietääpähän ainakin sitten että liskot ovat hyvässä hoidossa olleet ja terveitä kun suoraan kasvattajalta tulee.
. . . . ainakin kasvatetaan. Tosin ei paikka "oikea"
http://www.matelijat.info/berberiskinkki/
Eipä noita juuri muita taida ainakaan säännöllisesti kasvattaa Suomessa.
Ruotsista varmaan löytyisi.
Ja tosi fiksusti teet kun kyselet kotimaisia kasvattajia.
Siihen ei pitäisi olla mitään negatiivista sanomista. - aloittaja
on ihan viisas, etsiessään liskoaan suoraan kasvattajalta, eikä eläinkaupasta. Ihmettelen mitä epämääräistä sinä näet tässä ostajassa?! Ja kyllähän kasvattaja ostajalta kyselee kokemuksesta jne, ennenkuin eläintään myy. Vai kuvittelitko , että kaupat tehdään ihan netin välityksellä postin kautta? Et taida tietää asioista yhtikäs mitään.
- INa
Minulla on kymmenkunta liskoa. Osa ostettu eläinkaupasta ja kolme kasvattajilta. Yhden oikein tilasin eläinkaupan kautta ja sain eläimen, jolla oli maha kiinni selkärangassa yms. Nyt vajaan vuoden päästä se alkaa olla samanlainen kuin muut liskoni - peloton, syö asiallisesti jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061