hyytelödrinkit

hei! onko kukaan kokeillut hyytelödrinkkien valmistusta? saako suomesta mistään valmista hyytelöntekojuttua niin kuin jenkeissä jell-o? Esimerkiksi Lidlistä voisiko löytyä? kertokaas kokemuksia!
21026
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Liivatetta vähemmän kun normaalisti.
N. 1 liivate /3-4 dl nestettä.
Sitä pitää kokeilla kun jos on hapanta nestettä nii se hyytyy vähemmän.

Äänestä

Joo, eli minä siis löysin paikallisesta Citymarketista, jossa on siellä sellainen "jenkkihylly", jossa myydään jenkkityylisiä ruokatuotteita kuten vaahtokarkkitahnaa yms. Siellä oli Jell-Oa eri makujakin jopa... En sitten tiedä miten muista Citymarketeista löytyy...

Noissa hyytelöshoteissahan on ongelmana se, ettei niistä pysty tekemään kovin vahvoja, sillä ne eivät hyytelöidy jos niihin laittaa liikaa viinaa. Netistä löytyy ohjeita kuinka tehdä noita shotteja, tosin ovat kyllä kaikki sitten englanninkielisiä ja amerikkalaisissa mittayksiköissä.

Itse tein netistä löytämieni ohjeiden mukaan (laskin itse ja käänsin ne mittasuhteet desilitroiksi), mutta nyt en valitettavasti onnistunut löytämään sitä itsekirjoittamaani reseptiä... Niistä tuli kyllä ihan hyviä, olivat ihan hauskaa vaihtelua :)

Ideanahan niissä on, että ne normaalit Jell-O reseptitkin (löytyvät paketista) toimivat kyllä, korvataan vain se kylmä vesi viinalla. Muistelisin, että sellaisesta pienestä 30oz. (30 ounssia) pakkauksestä tuli 5dl hyytelöä, johon laitoin 1,5dl 40% vodkaa. Se hyytelöityi vielä ihan tosi hyvin, siitä voi tietty sitten vielä kokeilla voisiko siihen lisätä enemmän... Jotain liköörejä jos käyttää niin niitähän voi sitten luonnollisesti käyttää vähän enemmän kun eivät ole niin tujuja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rrä[email protected] kirjoitti:

hei! onko kukaan kokeillut hyytelödrinkkien valmistusta? saako suomesta mistään valmista hyytelöntekojuttua niin kuin jenkeissä jell-o? Esimerkiksi Lidlistä voisiko löytyä? kertokaas kokemuksia!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu