Kerrostaloasuntojen hinnat romahtivat Joensuussa
Tilastokeskuksen mukaan vanhat kerrostaloasunnot halpenivat loppuvuonna lähes 8 prosenttia. Huom. kiinteistönvälittäjät ovat tietysti eri mieltä.
http://www.karjalainen.fi/Karjalainen/Uutiset_maakunta/kerrostaloasuntojen_hinnat_romahtivat_joensuussa_3963916.html
Lasku on kovaa seuraavat pari vuotta.
Joensuussa romahti
15
1399
Vastaukset
- Tmtk
Sellaisten asuntojen hinnat laskevat joissa on tekemättä perusremontit esim. putkiremontit. Lisäksi ei saunalliset asunnot ovat sellaisia joissa hinta laskee tuossa artikkelissa ei oltu sitä kerrottu kuten ylensäkkin ihmisiä johdetaan harhaan.
- dkdsksdksdksdsd
Saunaton kaksio 85000€.
Saunallinen samanikäinen kaksio 120000€.
Kalliita saunoja.
- Hyvin sujuu
Joensuulla menee hyvin, tuo laittamasi juttu on
TILASTOHARHAA
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=100&conference=4500000000001337&posting=22000000032632968 - kannattaa aina
asunto sijoittaminen
kannattaa aina
nyt kun hinnat
ovat tuntuvasti
laskeneet niin
kannattaa
tutustua asunto
esittelyihin- 30-40% seuraavat pari vuotta
Jos muun maailman esimerkkiä seurataan, niin tiedossa on varsinainen pulkkamäki. Inflaatioon suhteutetut hinnat laskevat 30-50% muutamassa vuodessa. Sijoittajat myyvät nyt ja alkavat harkita ostamista vasta joskus 2011-2012.
Miksi Joensuu olisi erilainen? Siksi kun täällä on "vähän" työttömiä?
- Tulkaa esittelyyn
Keskustelua asuntopalstalla. Kannattaa ostaa oma. Joensuu kasvaa, lukekaa mitä ammattilaisvälittäjä kertoo:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=100&conference=4500000000001337&posting=22000000033437159
Karjalainen kirjoittaa, 8.3.2008, "Vuokralle vai omaan asuntoon? Omistusasunto on myös riskisijoitus mutta muuttoliike pitää suurten aluekeskusten hintoja todennäköisesti ylhäällä vaikka taloudessa tapahtuisikin käänne huonompaan..... Joensuulainen kiinteistövälittäjä Matti Varis sen liputtaa vahvasti omistusasunnon hankinnan puolesta. Kehotan usein vuokra-asuntoja kysyviä nuoria miettimään myös omistusasuntoa. On ihan turha maksaa vuokraisännälle. Vaikka täältä (Joensuusta) joutuisi muuttamaan pois, on asunto helppo myydä pois. Variksen mukaan esimerkiksi Joensuun keskustassa 100000 eurolla myytävien kerrostaloasuntojen vuokrat ovat noin 650 euroa kuukaudessa. Siitäkin laittaisi jo suunnilleen 200 euroa kuussa lyhennyksiin vastikkeen ja lainan korkojen jälkeen". Samassa jutussa myös Joensuun Osuuspankki kertoo että oma asunto tulee vuokraamista edullisemmaksi. Tottahan tuo on, Joensuussa on erittäin helppoa myydä asunto koska on opiskelijapaikkakunta.- kkkk...
voi vitsi
- 1984 euroa/kk br.
200 euroa lyhennyksiin vastikkeen ja lainan korkojen jälkeen...millaisen asuntolainan saa 200 euron kuukausilyhennyksellä?
Tulotaso ei Joensuussa ole päätä huumaava.
- kovaa nousua odotettavissa
Kauppalehdessä välittäjät ja yhden pankin täti kertoivat että kannattaa alkaa taas ostella sijoitusasuntoja. Vaikka USA:n 5. suurin pankki meni käytännössä konkurssiin, ja Nordean USA:n arvorahasto teki rökäletappiot.. niin ei se täällä tunnu ;)
- Miten Joensuu?
Korot ovat rajussa nousussa. Paikallisissa lkv-piireissä on jo aistittavissa epävarmuutta :|
- nousua oli
kovasti ne kolmen ja puolen vuoden aikana nousikin, uskomaton ralli
- tod näk ong
Yliopiston supistamistarpeet, ammattikorkean supistamistarpeet vapauttavat satoja asuntoja vuosina 2013-2014.
- peltotelu seis
pelottelet!! homehdu vaan vuokrakoloosi
minne ne asunnot vapautuisi? onhan
ihmisten aina jossakin
asuttava.
asunnot ovat koteja, ei niitä voi mitata
pelkästään rahassa. - tod näk ong
peltotelu seis kirjoitti:
pelottelet!! homehdu vaan vuokrakoloosi
minne ne asunnot vapautuisi? onhan
ihmisten aina jossakin
asuttava.
asunnot ovat koteja, ei niitä voi mitata
pelkästään rahassa.Yhdysvalloissa on ulosmitattu 6 miljoonaa asuntoa ja arvioidaan ulosmitattavan yhdeksän miljoonaa lisää seuraavan parinvuoden aikana.
Mihin nuo 30 miljoonaa ihmistä ovat menneet? Kas, siinäpä kysymys.
Joensuussa asuu paljon opiskelijoita, ilman aloituspaikkoja ei asu niin montaa.
Tuosta seuraa se että asunnot jäävät kohta tyhjilleen. Oppilaita ja opettajia ei tarvita enää niin montaa koulutuksen supistamisen seurauksena, talousalue Suomi ei tarvitse niin montaa työntekijää eikä niitä enää tarvitse turhaan kouluttaa.
Sama tauti iskee mikä iski Yhdysvalloissa. Siellä teollisuus miltei tuhottiin muutamassa vuodessa ja siirrettiin muualle. Suomessa olemme saaneet havaita samoja piirteitä.
- rahamies_88
ne vanhimmat vapautuvat kannattaa purkaa ja keskittyä uusiin. suosittelen penttilänrantaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1082717EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje291321- 981146
Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta366987Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi133928Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas159912- 54823
- 39620
Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne20618Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja
Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta108612