prahan hotellit

kaisa-leenuska

ekaa kertaa prahaan suuntaamassa, joten nyt ois vinkit paikallaan. miltä alueelta kannattaa hotelli ottaa, kun ei haluis monia kilometrejä siellä matkustella. onko se vanha kaupunki mahdollisesti hyvä paikka. entä ne muutamat hotellilaivat, tosin vähän päältäpäin rähjäisen näköisiä. matkakuume kova,,,ja päätös pitäis tehdä ihan pian!!! pliis help mii:)

9

7073

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HelenaV

      Hei!

      Älä anna ulkonäön hämätä! :)

      Prahassa moni paikka (vielä toistaiseksi) näyttää rähjäiseltä ulospäin, mutta itse paikka saattaa olla mitä viihtyisin! Hotellilaivoista en kyllä osaa itse asiassa sanoa mitään. Ehkä joku muu tietää.

      Prahan keskustan alue (Praha 1) on tietysti kannattava. Toinen mahdollisuus on harkita jotain "Praha 2" tai "Praha 3" alueelta, mikä käytönnössä tarkoittaa muutamaa minuuttia metrossa ja onkin jo keskustassa.

      Toinen mahdollisuus on tietysti yksityismajoitus :)

      Katsasta seuraava linkki:

      http://tori.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000007&conference=4500000000001214&posting=22000000032553953

      • assi22

        Hyvä hotelli on Central joka on vanhassa kaupungissa lähellä keskustaa.


    • majoitukseksi

      apartementosta. Saat halvemmalla enemmän tilaa, oman keittiön, kämpän esim aivan vanhan kaupungin keskeltä ja majoitus ei ole kliininen, mahdollisesti ylikansallinen ketjuhotelli. Niissä kun aamupalalle tahtoo tulla hintaa. Vaihtoehto on ylivertainen myös jos seurueen koko on yli kolme, hotliin kun ei tahdo saada extra sänkyjä yhtä enempää ja hinnat pomppaavat heti. Googlettamalla löydät eri varauskoneita ja hinnatkin ovat nyt low seasonilla todella kohtuulliset. Kannattaa vertailla saman kämpän hintaa eri tarjoajilta ja valita edullisin, kokemuksia kannattaa käydä vilkaisemassa esim tripadvisorista. Itse olen majoittunut näin Barcelonassa, Budapestissa ja Prahassa eikä vielä ainakaan ole tullut huteja.

    • Rinox

      Työkaverini oli viime heinäkuussa varannut majoituksen hotellilaivasta. Eka iltana muutti jo pois sieltä kaupungille, koska tupakansavu oli levinnyt jostain koko laivaan ja äänieristys oli ollut olematon.

    • kaisa-leenuska

      hotelli varattu ja onneksi emme sitten päätyneet tällaiseen laivahotelliin. se vaan kuulosti jotenkin jännältä,,,,,

    • Zarabande

      Kampan saari on aivan Kaarlen sillan juuressa, länsipuolella. Siellä on useita, eri hintaluokkien hotelleja ja myös yksi hostel. Saarella on suuri puisto, muutamia museoita, ravintoloita, mutta ei juurikaan autoliikennettä. Sieltä on kävelymatka melkein joka paikkaan. Lentokentältä tullessa tai sinne mennessä on helppo käyttää julkisia (raitsikka, bussi). Koettu on ja voin suositella; sillan turistitungos ei ulotu saarelle.

    • piuku

      Vuosi sitten kävin Prahassa. Hotellina oli Ambassador, aivan vanhan kaupungin keskustassa.
      Kaikki oli kävelymatkan päässä. Hotelli tosi tasokas, tosin kalliinpuoleinen. Suosittelen.

      • Jorma Kää

        Santini Recidence oli ihan kelpo hotelli.
        Pikkusen hintava mutta mukavan ylellinen.
        Mukavia Jenkkejä ja Brittejä joiden kanssa keskusteltiin Golfista ja Perhokalastamisesta unohtamatta Marliinin pyyntiä Karibialla.


      • Hermasson
        Jorma Kää kirjoitti:

        Santini Recidence oli ihan kelpo hotelli.
        Pikkusen hintava mutta mukavan ylellinen.
        Mukavia Jenkkejä ja Brittejä joiden kanssa keskusteltiin Golfista ja Perhokalastamisesta unohtamatta Marliinin pyyntiä Karibialla.

        Prahassa ei pidä keskustella muusta kuin oluesta
        ja politiikasta!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1315
    2. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1209
    3. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      233
      1111
    4. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      61
      1082
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      966
    6. 63
      881
    7. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      851
    8. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      65
      657
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      30
      610
    10. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      39
      565
    11. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      530
    12. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      32
      519
    13. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      519
    14. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      28
      490
    15. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      65
      478
    16. Et siis halua

      Kansssani mitään
      Ikävä
      29
      469
    17. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      39
      465
    18. Onko kipuraja

      Jo ylitetty?
      Ikävä
      51
      451
    19. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      24
      437
    20. Olet komea ja kaikkea

      En uskonut kuitenkaan miten laajasti olet kaikkien naisten ihannoinnin kohde. Jälleen kerran. Palsta on hiljainen kun o
      Ikävä
      19
      423
    Aihe