Hei
Voiko naimisiin mennä jossain muussa kirkossa kuin siinä kirkossa, jonka seurakuntaan kuuluu?
Tilane on siis sellainen, että minä ja kihlattuni asumme Mikkelissä. Itse olen kuitenkin kotoisin Joutsasta ja poikaystäväni Hartolasta. Meidän molempien vanhemmat on vihitty Hartolan kirkossa ja haluaisimme mennä vihille tässä kirkossa. Vanhempamme ovat molemmat vielä onnellisesti naimisissa ja ajattelin vihkimisen samassa kirkossa tuovan extraonnea :) Voiko näin tehdä?
vihkimispaikkakunta?
kyselijä80
1
584
Vastaukset
- voitte
aivan hyvin. Otatte vaan yhteyttä siihen seurakuntaan mihin Hartolan kirkko kuuluu ja sovitte asioista! Onnea teille!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lopetin kokonaan ravintoloissa ruokailun ja juomisen
Ravintoloissa hinnat ovat aivan naurettava korkealla. Alkoholin juomisessa ravintoloissa ei ole senkään vertaa järkeä.2093231Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä
Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin232580Suomessa on meneillään boomereiden kosto
1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä32007Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?
Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri131483Mari Rantanen eroa! Lausunnot vapun pahoinpitelystä ovat järkyttäviä!
Poliisiministerin, eli sisäministeri Mari Rantasen on syytä erota!2151419- 791248
Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle
Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t141232kukaan ei pakota kasteeseen..
Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot4001155- 741043
Anabaptismin kirous
Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä4171042