Luin tuossa vanhoja viestejä ja tuli nyt pakkomielle saada kytkettyä tuo ihme kapine pois päältä -94 200d W124 koppasesta mesestä. Voisikohan joku nyt kertoa miksi se kannattaisi ehdottomasta jättää tekemättä tai tehdä ehdottomasti? Pääseeköhän vielä edes katsastuksesta operaation jälkeen läpi kun moottorilla ajettu jo väh. 530tkm. Kiitoksia etukäteen jos omia kokemuksia jaatte.
Pakokaasujen takaisin kierrätys?
Lorenzo
5472
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
itse otin pois käytöstä (vanha vitosen kolikko sinne väliin) ja siitä huolimatta päästöt olivat erinomaiset (0.5) koneella ajettu 320tkm. imusarja oli täynnä sontaa... ihmekkös tuo kun osa pakokaasuista menee suoraan "kierrätykseen". haittaa en ole huomannut yhtikäs mitään eikä kukaan muukaan joka sen on pois ottanut joten jos tekee mieli ottaa pois niin siitä vain.
Kuulostaa kyllä aika omituiselta vehkeeltä. Toisaaltahan se kai vähentää typpioksidipäästöjä mutta muuten luulisi koneen kestävän paremmin puhdasta ilmaa? Kaippa se myös käy kuumempana jos sinne tuleepi enemmän happea. Saattaa ehkä myös vaikuttaa kulutukseen positiivisesti tuo poiskytkeminen.
Vaikuttaa hivenen kulutukseen ja 200D:lle ominainen nykiminen loppuu. Ei näy katsastuksessa. Omassa on 520tkm eikä kaasujen kanssa ole ongelmia.
Tuki putki mikä menee pakopuolelta imusarjalle. Laita imuilmaa rajoittava läppä auki tai ota se pois kokonaan. Läppä pakottaa pakokaasun menemään imupuolelle rajoittaen samalla imuilmaa. Dieseleissä ei ole kaasuläppää niin kuin bensakoneissa.
Miksi ilma pitää ensin suodattaa ja sitten sekaan laitetaan kuitenkin karstaa??
Tietosi ovat ihan oikeita. Pakokaasun kierrätyksellä on tarkoitus jäähdyttää sylinteriä ja siten vähentää typenoksideja. Sekin on totta, että saasteettomin vaihtoehto ei aina ole vähiten kuluttava, ainakaan nykylaitteilla. Polttokennot yms. tulevaisuuden laitteet ovat sitten jo eri maata.
Loppujen lopuksi voisi kysyä: miksi sylinteriin kannattaa syöttää niin paljon ylimääräistä polttoainetta, joka sitten tulee pakoputkesta näkyvänä savuna? Näinhän on pumppu säädetty, jos "karstaa" riittää kierrätyksessä imupuolellekin asti. Oikeilla säädöillä pakosarjaan menee vain vettä ja hiilidioksidia, ja vain pieni osa on myrkkyjä kuten häkää, typenoksideja, palamatonta polttoainetta, jne.
Minä otin letkut irti,imuläpältä,jousi kyllä pitää voimakkaasti auki,kuin myös sitä ohjaavalta venttiililtä,letkua seurata,edestä katsoen koneen vasen puoli takaseinässä,pultit tukoksi letkuihin