Kumpi vaihtoehto olisi parempi? Itse haluaisin ehkä tuollaisessa valinnassa valita eutanasian joissain tilanteissa. Morfiiniruiskeella lähtisin. Ehkä joku nopee myrkkykin kävisi. Jotenkin nää on lähinnä linkittyneet jostain syystä tänne neurologiselle puolelle.
Eutanasia/pysyvä neurologinen
ollaan jo
4426
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
sinuakin poloista!
Jep, mitä iloa on elämässä, kun aivot on rappeutuneet; ei puhu, ei liiku, ei muista mitään eikä tunne läheisiään. Eutanasia ilman muuta, jos ei tule sydänkohtaus ja tapa!
Siis pysyvä neurologinen mikä? Neurologinen sairaus tai vaurio vai? Niitähän nyt on miljoona. Mitä tarkoitat? Itselläni on neurologisia ongelmia, aivohermovaurioita ja pikkuaivoissa ongelmia, mielelläni minä silti vielä elelen.
Ne, joilla ei ole "pysyvää neurologista", eivät voi käsittää, miten näin voi elää ja elää viel ihan mielellään. Tai sitten he yleistävät kaikki neurologiset sellaisiin tauteihin kuin ALS, jok on yks - sanonko mä. Mutta ei sekään heti tapa, monta päivää on elettävä ja kai niistä on lupa nauttia ilman ulkopuolisten päivittelemistä!
Eutanasia tulee kuviin sitten, kun elämä alkaa potilaasta itestään maistua pahalle ja melko kurja pitää ihmisen olla, ennen kuin se raja tulee vastaan. Eikä sittenkään piikkiä saa vaikka haluaisi, että mitäs suremaan - huomenna on uus päivä:)