Buspar ja sipralex

Itselläni on sipralex ja buspar lääkitys. Olen lihonnut muutaman kilon sen aikana, mitä olen niitä käyttännyt. Samoin vasemman käden kaksi pienintä sormea tuntuu joskus puutuvan. Ne paleltuu alle 10 asteella. Onko teillä muilla vastaavia kokemuksia. Ennen olin himoliikkuja. Nyt lääkityksen aloitettuna, tuntuu, että pärjäähän tässä muutenkin. Lenkillä tulee helposti tunne, että ei jaksa ja annan muutenkin helposti periksi. Työssä pärjään hyvin.
31449
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Busparin lopetin, oli lääke josta ei ollut mitään apua, sivuvaikutuksia kyllä löytyi liuta, häiritsevin niistä valtava hikoilu. Onneksi tilanne korjaantui kun Buspar lopetettiin (tästä on jo aikaa, nykyisinhän Busparia ei kovin moni psykiatri määrä, sen verran tehottomaksi lääkkeeksi se on todettu=)
Omat puutumiseni johtuu niskajumeista.

Äänestä

Se on hyvä lääke jostain työuupumuksesta yms. Kärsiville, mutta ei kyllä auta meitä elämäntapamasentuneita. Itse söin sitäkin yli vuoden, erikokoisia annoksia kokeiltiin, ei sanottavaa hyötyä. Ja vuosien varrella on kokeiltu muitakin lääkkeitä ilman tuloksia. Viime keväänä päätin että enää en edes kokeile mitään lääkkeitä, olo ei niistä parane pätkääkään, päinvastoin. Jos haluaa jättää tämän syntisen maailman murheet niin otan bentson, sillon mustakin tulee huoleton veikko.

Äänestä
  • Oma keskivaikea masennukseni hoidettiin nimenomaan Cipralexilla. Muutaman kuukauden tauon jälkeen osa oireista palasi, joskin lievempinä, mutta kun lääkitys aloitettiin uudelleen, vointi parani melko nopeasti.

    Lääkkeiden toimivuus on varmaan aika yksilöllinen juttu. Bentsoja en suosittele pidempiaikaiseen käyttöön, ainoastaa pahimmassa tilanteessa toimii nukahtamisen apuna. Päiväaikaan otettuna tekee todella väsyneen ja tokkuraisen olon. Mulla on laatikossa pariakin valmistetta, joita käytän äärimmäisen harvoin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


aloittelija,,,,,,,,,,,,,,,,,, kirjoitti:

Itselläni on sipralex ja buspar lääkitys. Olen lihonnut muutaman kilon sen aikana, mitä olen niitä käyttännyt. Samoin vasemman käden kaksi pienintä sormea tuntuu joskus puutuvan. Ne paleltuu alle 10 asteella. Onko teillä muilla vastaavia kokemuksia. Ennen olin himoliikkuja. Nyt lääkityksen aloitettuna, tuntuu, että pärjäähän tässä muutenkin. Lenkillä tulee helposti tunne, että ei jaksa ja annan muutenkin helposti periksi. Työssä pärjään hyvin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu