Kummi

se minäkin

Olen ymmälläni kummiudesta ja kummin tehtävistä. Aika hyvän kuvan sain lukemalla näitä keskusteluja, mutta haluan silti kertoa omat kokemukseni.

Itselläni on tietysti kummeja, mutta en minä heistä tiennyt mitään ennenkuin lähes aikuisena joskus tuli siitä puhetta. Olinpas yllättynyt. Kummini olivat toisen vanhempani sisaruksia joita näin usein kun he kävivät meillä kylässä, mutta se kummius ei tullut koskaan mitenkään esille. Nämä sisarukset eivät olleet mitenkään minusta kiinnostuneita tai osoittaneet mitään muutakaan minua kohtaan. Ei edes syntymäpäiväkortteja tai onnittelujakaan jos sattuivat käymään kahvilla juuri silloin. En nyt tässä valita tai mitään vaikka ehkä siltä kuulostaakin, näin se vain oli. Oma äitinikin oli kummi useammallekin lapselle, mutta ei hän mitenkään kyllä noteerannut niitä lapsia, synttäreitä tai muutenkaan.

Nyt minä olen itse kummi, ja pähkäilen sitä miten sellainen olisin. En ole ainoa kummi, kaksi muuta kummia ovat toisen vanhemman sisaruksia ja samassa kaupungissa. Itse asun eri kaupungissa, mutta muistan aina syntymäpäivät ja joulun. Pyrin aina käymään syntymäpäivän tienoilla siellä ja joulun alla. Jos en millään ehdi, niin lähetän postipaketin. Muutenkin käyn siellä lomilla ja joskus viikonlopun vietän ja samalla hoidan kummilastani ja annan vanhemmille omaa aikaa ja mahdollisuuden käydä jossain. Onpa kummilapsi ollut toisinaan hoidossa minun luonakin.

Mutta olen kuullut nyt useampaan kertaan ja useammalta taholta että tuo ei ole normaalia kummiutta. Olen kummilapsen kummeista sitäpaitsi ainoa, joka muistaa tämän syntymäpäivät ja käy kylässä heillä jne. Ei minua haittaa hoitaa silloin tällöin kummilastani tai ottaa joskus se kotiini hoitoon. Ihan mielelläni sen teen, jos minulla on muuta menoa niin sanon siitä kyllä, eli en mitään uhrauksia ole valmis tekemään. Eikös se ole hyvä että on olemassa jokin tukiverkko (kummit, sukulaiset, ystävät, naapurit...) niin vanhemmille kuin lapsellekin, siis jokin muu tukiverkko kuin yhteiskunnan tarjoama.

Eli en kai ole niin kummallinen kummi kuin mitä minun on sanottu olevan? Toisaalta useimmat sanojat ovat sukulaisiani, ja suvussani kummius on vain joku pakollinen uskonnollinen jäänne, jolla ei ole mitään käytännön merkitystä. Mutta samanlainen asenne kummiuteen on ollut myös avomieheni suvussa, joten ei kai se sit niin harvinainen asenne ole.

3

569

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yhden kummi

      Et mielestäni ole mitenkään outo kummi, paremminkin hyvä kummi. Itselläni on myös kummi lapsi jota hoidan miellläni jos on tarvetta, asumme kyllä samassa kaupungissa joten näen häntä usein. Muistan häntä synttäreillä, jouluna ja välillä ihan ilman mitää syytä. Älä välitä muiden mielipiteistä vaan ole sellainen kummi kuin olet. Hauskoja hetkiä kummilapsesi kanssa ja aurinkoista kevättä.

    • Bubbu

      Sähän olet mahtava kummi! Itse en ehdi paljoakaan kummityttöäni näkemään vaikka asun samalla paikkakunnalla.

    • anskuleena

      Olet aloittanut kummiutesi hienosti. Annettu aika on paljon tärkeämpää kuin lahjat. Kunhan lapsi kasvaa, muuta lahjat pienemmiksi ja anna aikaa! Tehkää ydessä jotain kivaa, ota lapsi luokesi yöksi jne. Tekemiseksi riitää kaupungilla olo, ostaa ei tarvitse mitään ihmeitä, mutta jos sinulla on varaa, toki voit ostaa jotain kivaa, elokuvat, hetki hampirilaisella, jätskillä, kesällä uimassa jne..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1147
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      551
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      538
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      489
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      487
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      482
    Aihe