Miten kirjataan

Meillä on pieni tmi yritys. Kun tehdään huoltotyötä, joudutaan joskus laskuttamaan asiakkaalta varaosista tai muista tarvikkeista. Mihin tuloon ne pitäisi kirjata? Myyntinä niistä joutuu maksamaan vielä veroa. Toisaalta saahan ne vähennyksiin ostettaessa.
1210
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

ne kirjataan kuin se työkin.
varmaankin jonkun pienen katteen lisäät omaan ostohintaan määritellessäsi myyntihintaa asiakkaalle.
alv-tilitetään koko summasta, nimenomaan tilitetään, sinun asiakkaasi sen maksaa - sinä välität valtiolle. ja kyllä, ostoista saat ostovähennyksen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Woodstock kirjoitti:

Meillä on pieni tmi yritys. Kun tehdään huoltotyötä, joudutaan joskus laskuttamaan asiakkaalta varaosista tai muista tarvikkeista. Mihin tuloon ne pitäisi kirjata? Myyntinä niistä joutuu maksamaan vielä veroa. Toisaalta saahan ne vähennyksiin ostettaessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu