Mikäköhän Dodge lakkautetaan

moparman

8

2159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jorma--

      Siis malleja poistetaan myös Chryslerilta ja Jeepiltä. Eipä se varmaan suuremmin ketään liikuttaisi, jos Avengerin tai Caliberin valmistus lopetettaisiin.
      Viperin lopettamisesta on kyllä huhuiltu tämän neljännen malliversion jälkeen, se olisi sääli.
      Paska homma myös joillekkin jenkkikauppiaille:
      http://wardsdealer.com/latest/dealership_faces_flak/

      • Nimetön

        Ainakin PT Cruiser poistuu ja korvaantuu Dodge Journey mallilla suomessakin.


    • Repetsu

      En usko, että Avengeria lakkauttavat, ainakaan vielä. Malli on kohtuullisen tuore. Avengerin / Sebringin luokassa on maailmanlaajuisesti sellaiset markkinat, jotta Chrysler tarvitsee tarjokkaan siihen luokkaan joten mahdollistahan on ,että tulevaisuudessa on Chryslerillä tarjolla vain yhki malli tuossa luokassa. Itse veikkaan, että jonkinmoinen karsinta varmaankin tapahtuu esim. Dodge Nitron ja joidenkin Jeepin mallien välillä. Sekä voisi ajatella myös 300C:n ja Chargerin korvautuvan yhdellä mallilla varsinkin kun Magnumin valmistus loppuu/loppui.

      • Bamse

        Joku vois alkaa tuoda dodge magnumia suomeen... se on aika hyvä peli!


      • oo sama
        Bamse kirjoitti:

        Joku vois alkaa tuoda dodge magnumia suomeen... se on aika hyvä peli!

        kun 300c?


    • yksi malli/kokoluokka

      Nythän jokaisella merkillä on oma versionsa samoista autoista, monissa merkki keulalla on vain eri. (hyvä esimerkki 300c sisarmalleineen). Jenkeillähän ns. badge engineering on ollut todella yleistä, kaikilla jenkki-konserneilla on ollu parhaat mallit myynnissä 2-4 eri merkillä varustettuna.

      Tod.näk automalleja kuten Dodge journey/Chrysler voyager saa tulevaisuudessa vain toiselta merkiltä.

      Lisäksi pitää muistaa, että kyseisillä merkeillä on vanhentuneita automalleja joita saa vain jenkeissä, nämä karsitaan ensimmäisenä.

      Tod.näk dodgelle jätetään avenger, caliber, ram (ehkä joku urheilullinen peli) ja muutenkin merkki keskittyy muutamaan äijämalliin. syslerille jäänee suurin osa malleista ja jeeppi saa keskittyä jälleen pariin perusmaasturiin, nythän jeepillä on samankaltaisia maastureita vaikka kuinka paljon.

      • A.S:

        Lehdessä luki, en muista oliko kauppis, että sekä Sebring ja Avenger aiheuttaa harmaita hiuksia Chryslerille huonon menekin johdosta. Tekevät kuulemma ehostuksia piakkoin. Nämähän ovat päällekkäismalleja joten jompi kumpi olisi vaaravyöhykkeessä!?

        Dodge Nitro jäisi siloin kaiken järjen mukaan ainoaksi City-maasturiksi Dodgelta jos tulevaisuudessa maastrit keskitetään Jeepille.


      • onkin
        A.S: kirjoitti:

        Lehdessä luki, en muista oliko kauppis, että sekä Sebring ja Avenger aiheuttaa harmaita hiuksia Chryslerille huonon menekin johdosta. Tekevät kuulemma ehostuksia piakkoin. Nämähän ovat päällekkäismalleja joten jompi kumpi olisi vaaravyöhykkeessä!?

        Dodge Nitro jäisi siloin kaiken järjen mukaan ainoaksi City-maasturiksi Dodgelta jos tulevaisuudessa maastrit keskitetään Jeepille.

        Toinen tippuu, toinen jää. Voi olla ettei nitrokaan ole kovin pitkäikäinen, ei ilmeisesti ole sekään lähtenyt jenkeissä ihan odotuksien mukaisesti liikkeelle.

        Yksi ainakin on varmaa, Dodge Ram jatkaa, se on niin tärkeä malli konsernille etteivät sitä varmasti lahtaa..

        Kauppalehdessä ei ainakaan ole ollut tuosta sebring/avenger ongelmasta, mutta uutta sebringiä ajaneena en ihmettele mikäli näin on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3169
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2515
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2146
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2065
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1972
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1604
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1570
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1263
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1188
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1103
    Aihe