Mikäköhän Dodge lakkautetaan

moparman

8

2198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jorma--

      Siis malleja poistetaan myös Chryslerilta ja Jeepiltä. Eipä se varmaan suuremmin ketään liikuttaisi, jos Avengerin tai Caliberin valmistus lopetettaisiin.
      Viperin lopettamisesta on kyllä huhuiltu tämän neljännen malliversion jälkeen, se olisi sääli.
      Paska homma myös joillekkin jenkkikauppiaille:
      http://wardsdealer.com/latest/dealership_faces_flak/

      • Nimetön

        Ainakin PT Cruiser poistuu ja korvaantuu Dodge Journey mallilla suomessakin.


    • Repetsu

      En usko, että Avengeria lakkauttavat, ainakaan vielä. Malli on kohtuullisen tuore. Avengerin / Sebringin luokassa on maailmanlaajuisesti sellaiset markkinat, jotta Chrysler tarvitsee tarjokkaan siihen luokkaan joten mahdollistahan on ,että tulevaisuudessa on Chryslerillä tarjolla vain yhki malli tuossa luokassa. Itse veikkaan, että jonkinmoinen karsinta varmaankin tapahtuu esim. Dodge Nitron ja joidenkin Jeepin mallien välillä. Sekä voisi ajatella myös 300C:n ja Chargerin korvautuvan yhdellä mallilla varsinkin kun Magnumin valmistus loppuu/loppui.

      • Bamse

        Joku vois alkaa tuoda dodge magnumia suomeen... se on aika hyvä peli!


      • oo sama
        Bamse kirjoitti:

        Joku vois alkaa tuoda dodge magnumia suomeen... se on aika hyvä peli!

        kun 300c?


    • yksi malli/kokoluokka

      Nythän jokaisella merkillä on oma versionsa samoista autoista, monissa merkki keulalla on vain eri. (hyvä esimerkki 300c sisarmalleineen). Jenkeillähän ns. badge engineering on ollut todella yleistä, kaikilla jenkki-konserneilla on ollu parhaat mallit myynnissä 2-4 eri merkillä varustettuna.

      Tod.näk automalleja kuten Dodge journey/Chrysler voyager saa tulevaisuudessa vain toiselta merkiltä.

      Lisäksi pitää muistaa, että kyseisillä merkeillä on vanhentuneita automalleja joita saa vain jenkeissä, nämä karsitaan ensimmäisenä.

      Tod.näk dodgelle jätetään avenger, caliber, ram (ehkä joku urheilullinen peli) ja muutenkin merkki keskittyy muutamaan äijämalliin. syslerille jäänee suurin osa malleista ja jeeppi saa keskittyä jälleen pariin perusmaasturiin, nythän jeepillä on samankaltaisia maastureita vaikka kuinka paljon.

      • A.S:

        Lehdessä luki, en muista oliko kauppis, että sekä Sebring ja Avenger aiheuttaa harmaita hiuksia Chryslerille huonon menekin johdosta. Tekevät kuulemma ehostuksia piakkoin. Nämähän ovat päällekkäismalleja joten jompi kumpi olisi vaaravyöhykkeessä!?

        Dodge Nitro jäisi siloin kaiken järjen mukaan ainoaksi City-maasturiksi Dodgelta jos tulevaisuudessa maastrit keskitetään Jeepille.


      • onkin
        A.S: kirjoitti:

        Lehdessä luki, en muista oliko kauppis, että sekä Sebring ja Avenger aiheuttaa harmaita hiuksia Chryslerille huonon menekin johdosta. Tekevät kuulemma ehostuksia piakkoin. Nämähän ovat päällekkäismalleja joten jompi kumpi olisi vaaravyöhykkeessä!?

        Dodge Nitro jäisi siloin kaiken järjen mukaan ainoaksi City-maasturiksi Dodgelta jos tulevaisuudessa maastrit keskitetään Jeepille.

        Toinen tippuu, toinen jää. Voi olla ettei nitrokaan ole kovin pitkäikäinen, ei ilmeisesti ole sekään lähtenyt jenkeissä ihan odotuksien mukaisesti liikkeelle.

        Yksi ainakin on varmaa, Dodge Ram jatkaa, se on niin tärkeä malli konsernille etteivät sitä varmasti lahtaa..

        Kauppalehdessä ei ainakaan ole ollut tuosta sebring/avenger ongelmasta, mutta uutta sebringiä ajaneena en ihmettele mikäli näin on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      218
      2498
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      3
      2099
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      317
      1847
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      95
      1605
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      83
      1485
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1230
    7. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1170
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1111
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1027
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      996
    Aihe