Olen kirjoittanut ohjelmaa, jossa autolle on tehty luokka "auto". Ajattelin kokeilla värejä luettelutyyppisinä (enum) seuraavasti:
enum vari {musta, valkoinen,
sininen, punainen};
Pulmana on siis värin alustaminen konstruktorissa mustaksi (Käyttäjä vois myöhemmin muutella). Meneekö se koodi tällain:
auto::auto()
{
... //Muuta koodia
vari {musta};
... //Muuta koodia
}
Jos ei mene noin niin miten sen saa?
Luettelujen alustaminen konstruktorissa?
3
338
Vastaukset
- RKM
enum vari {musta, valk}; esittelee vasta enum-tyypin.
muuttuja pitää esitellä:
vari auton_vari;
ja arvo asetetaan:
auton_vari = musta;- Alustus kuntoon
Tiedän, että muuttuja pitää esitellä pääohjelmassa, mutta esitelläänkö muuttuja myös sovellustiedostossa, jossa on konstruktorin koodi?
Tämä juttu on jäänyt hieman epäselväksi. - RKM
Alustus kuntoon kirjoitti:
Tiedän, että muuttuja pitää esitellä pääohjelmassa, mutta esitelläänkö muuttuja myös sovellustiedostossa, jossa on konstruktorin koodi?
Tämä juttu on jäänyt hieman epäselväksi.Luokan esittelyyn muuttuja, ja enum-tyypin esittely pitää sitä ennen olla esitelty jossakin, esim. auto.h-tiedostoon:
---
enum VARI {MUSTA, PUNAINEN};
class Auto {
public:
Auto();
virtual ~Auto();
private:
VARI vari;
};
---
ja auto.cpp
---
#include "auto.h"
Auto::Auto() {
vari = MUSTA;
}
...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site896074Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto524452SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun574192SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963799Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost73543Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1012628SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502503Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352429Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat492148Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val51489