Tulppaaneja syksyllä?

Tuisku

Olen menossa naimisiin elokuussa ja tahtoisin käyttää tulppaaneja koristeena. Voisikohan joku kertoa, että saako tulppaaneja vielä elokuussa? Onko tulppaanien sipuleita mahdollista kylvää itse vasta keväällä ja saada ne kukkimaan elokuussa? Entä miten hyvin tulppaani kestää esim. hääkimpussa?

3

2388

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rotterdamissa asuva

      Taitaa vain olla niin, että tulppaanit tulevat tuontitavarana keväällä Suomeen, en muita koskaan nähneeni tuoreita tulppaaneja loppukesästä myynnissä. Joulunahan niitä taas on, leikkonakin ja joulukoreissa.
      Vaikka en asiaa paremmin tunne, tuntuu oudolta "kylvää sipuleita".
      Joitakin sipulikukkien/sipulien siemeniäkin tosin on myynnissä.
      Tulppaanin siemenet ei ole kohdalle sattunnut.
      Luontoäiti hoitaa hommansa vuodenaikojen mukaan, en tiedä onko mahdollista istuttaa tulppaanin sipuli ja milloin, niin että se kukkisi loppukesästä.
      Luulenpa, että saat pian asiantuntevamman vastauksen :)

      PS. Tapasitko kenties tulevan aviomiehesi "tulppaanien aikaan Amsterdamissa" ..?
      Laulussahan lauletaan: Taas on tulppaaneja tulvillaan suloinen Amstredam....

    • tiedustele ajoissa

      Tulppaani on talvikukka. Kauppapuutarhoilla tulppaanin sipulit kylvetään elo-syyskuussa ja ensimmäiset kukat saadaan myyntiin marraskuussa. Sesonkin on varsinaisesti joulusta pääsiäiseen.

      Jos haluat tulppaaneja muuna aikana, kannattaa kysellä ajoissa vaikka paikkakuntasi kauppapuutarhoilta tai kukkakaupoista, voisivatko kasvattaa sinulle ihan omat kukat? Voi olla mahdollista saada omatkin sipulit itämään, eli kylvät keväällä, kellarissa kylmäkäsittely ja sitten ulos kasvamaan. Mutta onnistuuko varmasti ajoitus, onkin jo toinen juttu.
      Mutta siis ihan kysymään.

      • istutustapa

        Sipuleita ei KYLVETÄ,siemenet kylvetään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2792
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      349
      2548
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      35
      2194
    4. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      48
      2114
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      25
      1723
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1619
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      44
      1490
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1439
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1395
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1206
    Aihe